притисни ентер »

Словенија се загреа на Арената: Кек замислен дали ќе успее во мисијата (ФОТО)

Словенија се загреа на Арената: Кек замислен дали ќе успее во мисијата (ФОТО)

Репрезентативците на Словенија одржаа тренинг на Националната Арена „Тодор Проески“, кадешто се загреваа за утрешниот меч против Македонија во квалификациите за Евро 2020. Словенците најавија дека се дојдени по трите бода во Скопје, но сигурно ќе имаат тешка задача за да го остварат тоа бидејќи и македонските фудбалери ќе бараат победа во важниот меч

Словенечките фудбалери едвај дојдоа до Скопје

Словенечките фудбалери едвај дојдоа до Скопје

Поради дефект на авионот репрезентацијата на Словенија многу покасно од предвиденото слета во Скопје каде потоа со соочи и со проблем со багажот. Уште не тргнати за Скопје, а Словенците се испоизнервираа. Нивниот чартер лет од „Јоже Пучник“ аеродромот кај Љубљана кон Скопје не ни тргна во предвиденото време откако пилотите пријавиле квар на едниот

Кек: Проблемите со авионот можеби ќе ни бидат додатен мотив за да победиме!

Кек: Проблемите со авионот можеби ќе ни бидат додатен мотив за да победиме!

Словенија денеска се соочи со голем проблем пред доаѓањето во Скопје, па наместо според својата програма да пристигнат во Македонија после пладне, доцнеа дури два часа поради проблеми со климатизацијата во авионот, кој не можеше да полета од љубљанскиот аеродром. Словенците шест часа поминаа за да стигнат во Скопје, од доаѓањето на аеродром, па неизвесноста

Матјаж Кек: Само со 120% подготвени и мотивирани играчи, можеме да ја победиме Македонија

Матјаж Кек: Само со 120% подготвени и мотивирани играчи, можеме да ја победиме Македонија

Она реми во Љубљана во март оваа година очигледно оставило силен впечаток кај Словенија. Утрешниот меч на „Тодор Проески“ противникот на Македонија го очекува со голема почит но и со желба за победа. „Не полетавме на време но се консолидиравме и се надевам дека работите ќе се одвиваат како што треба. Екипата е подготвена, јас очекувам добар натпревар

„Авионот беше од Полска, се надевам пилотот не е Израелец... а багажот уште го нема!“

„Авионот беше од Полска, се надевам пилотот не е Израелец... а багажот уште го нема!“

Матјаж Кек пред медиумите беше расположен за шега и покрај проблемите со кои се соочи при транспортот на словенечката репрезентација од Љубљана во Скопје . Прво, авионот кој беше од Полска не полета поради технички проблеми, а потоа тимот остана и без багажот. Проблеми со климата беа причината зошто летот од Љубљана кон Скопје доцнеше. Тоа создаде

ФОТО: Словенија ги надмина проблемите, предводена од Облак и Иличиќ се адаптира на Скопје

ФОТО: Словенија ги надмина проблемите, предводена од Облак и Иличиќ се адаптира на Скопје

Фудбалската репрезентација на Словенија го одржа единствениот тренинг пред натпреварот со Македонија во рамки на квалификациите за Европското првенство (ЕП) кое ќе се игра во 2020 година. Во Скопје нашиот противник пристигна со доста проблеми, како повредени фудбалери, доцнење на лет, губење на багаж... но, фудбалерите и селекторот Кек тоа го оставија

Кек: Пораз од Македонија не ме плаши, ме плашат само повреди

Кек: Пораз од Македонија не ме плаши, ме плашат само повреди

Словенечката фудбалска репрезентација со мало доцнење пристигна во Скопје и го најави натпреварот против Македонија во рамки на квалификациите за ЕП 2020. Селекторот Матјаж Кек истакна дека не стравува од пораз во Скопје и потенцира дека тие тука се дојдени по три бода со кои останат во игра за ЕП 2020. „Сите сме свесни што не чека на гостински терен

„Рисовите“ свесни за влогот против Словенија

„Рисовите“ свесни за влогот против Словенија

Македонската А репрезентација го одржа официјалниот тренинг спроти утрешниот натпревар од квалификациите за ЕУРО 2020 против Словенија, а селекторот на нашата репрезентација, Игор Ангеловски и капитенот Горан Пандев зборуваа за очекувањата од дулелот на прес - конференција. - О чекувам добар натпревар , дуел на слични репрезентации на теренот. Имаме

Ангеловски: На терен ќе излезат 11 фудбалери спремни за борба

Ангеловски: На терен ќе излезат 11 фудбалери спремни за борба

Селекторот Игор Ангеловски како и секогаш, така и утре вечер оди на победа. Кој и да истрча на „Тоше Проески“ е убеден дека ќе го даде максимумот. „Очекувам добар натпревар, дуел на слични репрезентации на теренот. Имаме две отсуства, за нас тоа е проблем, но на терен ќе излезат 11 подготвени фудбалери, спремни за борба и игра и за она што сите го

Ангеловски: Против Словенија на терен ќе излезат 11 фудбалери подготвени за голема борба

Ангеловски: Против Словенија на терен ќе излезат 11 фудбалери подготвени за голема борба

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски најави бескомпромисна борба на неговите избраници на утрешниот дуел со Словенија во квалификациите за ЕУРО 2020. – На терен ќе излезат 11 фудбалери подготвени за игра, за борба, тоа што сите го посакуваме. Не се сомневам дека секој кој ќе добие шанса да биде на теренот, ќе го даде

Македонија е подготвена, само победа е опција против Словенија

Македонија е подготвена, само победа е опција против Словенија

Македонија утре со почеток од 20:45 часот ја пречекува Словенија во квалификациски меч за Европското првенство 2020. На нашата селекција и е неопходна победа на овој меч за да ги задржи шансите за пласман на шампионатот преку квалификациите. „Не ме интересира како размислува Словенија, ме интересира само како ќе настапат моите играчи, можам да ветам

Видео: Фудбалерите го ставија Ангеловски во „проблем“, но тој добро се држеше

Видео: Фудбалерите го ставија Ангеловски во „проблем“, но тој добро се држеше

Денес репрезентацијата на Македонија го одработи последниот тренинг пред утрешниот натпревар со Словенија. На тренингот беше забележана и една интересна ситуација во која репрезентативците го ставија селекторот Ангеловски во „средина“. Селекторот против помладите сепак добро се држаше. Ваквото однесување секако е доказ за позитивното расположение во

Пандев со апел до навивачите: Дојдете на стадион, ни треба поддршка

Пандев со апел до навивачите: Дојдете на стадион, ни треба поддршка

Сакаме резултати, ама не сакаме да помогнеме. Такви се македонските фудбалски навивачи, секоја чест на ретките исклучоци. Не е првпат Пандев да бара нивна поддршка, која ретко ја добивал, но сега е потребна повеќе од било кога. Нашиот најдобар фудбалер, Горан Пандев, оној со кој сите се гордеевме кога растураше низ Европа, сега бара од нас да му помогнеме

Пандев: Очекувам поддршка од искрените навивачи, не ни требаат негативци на трибините

Пандев: Очекувам поддршка од искрените навивачи, не ни требаат негативци на трибините

Капитенот на Македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев свесен од важноста на мечот со Словенија на денешната прес-конференција изјави дека се надева дека арената „Тодор Проески“ по подолго време ќе биде исполнета. „Се надевам дека голем број на навивачи ќе дојдат на утрешниот меч. Не мора да има 30.000, но ги очекувам да дојдаt оние најискрените

Словенците конечно слетаа во Скопје, вечерва на тренинг нервозни по проблемите со багажот

Словенците конечно слетаа во Скопје, вечерва на тренинг нервозни по проблемите со багажот

Фудбалската репрезентација на Словенија конечно пристигна во Скопје со два часа задоцнување, техничките проблеми на авионот го одложија летот но за среќа безбедно пристигнаа во Македoнија. Тука не завршија проблемите на Словенија, багажот доцнеше, чекаа долго на аеродромот  по што конечно пристигнаа во базата во Хотел „Мериот“. Вечерва Словенија ќе

Ангеловски: Против Словенија на терен ќе излезат 11 фудбалери подготвени за голема борба

Ангеловски: Против Словенија на терен ќе излезат 11 фудбалери подготвени за голема борба

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски најави бескомпромисна борба на неговите избраници на утрешниот дуел со Словенија во квалификациите за ЕУРО 2020. – На терен ќе излезат 11 фудбалери подготвени за игра, за борба, тоа што сите го посакуваме. Не се сомневам дека секој кој ќе добие шанса да биде на теренот, ќе го даде

Пандев: Не ни требаат плукачи на трибините, туку вистински навивачи кои веруваат во нас

Пандев: Не ни требаат плукачи на трибините, туку вистински навивачи кои веруваат во нас

Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија со порака до навивачите. Македонската фудбалска репрезентација утревечер (20.45 ч.) на Националната Арена „Тодор Проески“ ја пречекува Словенија во рамките на квалификациите за ЕП 2020 година. Атмосферата во таборот на „рисовите“ е на највисоко ниво иако на утрешниот натпревар нема да настапат неколку

Ангеловски: Спремни сме за борба, размислуваме само за победа против Словенија

Ангеловски: Спремни сме за борба, размислуваме само за победа против Словенија

Утре од 20:45 часот на националната арена „Тодор Проески“, македонската сениорска фудбалска репрезентација ќе се соочи со Словенија во седмиот натпревар од квалификациите за Европското првенство. Тоа е дуел кој е значаен како за нас така и за противникот, па се очекува да биде супер интересно и возбудливо со многу жар и борба на теренот. Нашиот националец