притисни ентер »

Мислењето за автентичното толкување на Законот за помилување утре на владина седница

Мислењето за автентичното толкување на Законот за помилување утре на владина седница

Очекувањата од владата се дека мислењето ќе биде позитивно во односн на предлогот на СДСМ. Мислењето за автентичното толкување на членот 11 од законот за помилување кое е потребно да го даде владата, за матичната комисија да распарава за него, утре ќе биде на дневен ред на владината седница, најавија од Владата, пренесе ТВ 24. За законодавната комисија

Толкување на членот 11 за помилувањето утре на владина седница

Толкување на членот 11 за помилувањето утре на владина седница

Од Владата вечерва најава – мислењето за автентичното толкување на членот 11 од законот за помилување кое е потребно да го даде владата, за матичната комисија да распарава за него, утре ќе биде на дневен ред на владината седница, пренесе ТВ 24. За законодавната комисија да закаже седница на која треба да му предложи на Собранието заклучок, потребно

СДСМ: Мицкоски брани криминал, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори

СДСМ: Мицкоски брани криминал, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори

СДСМ се бори правдата да биде задоволена, граѓаните очекуваат правда, само за Христијан Мицкоски правдата е нејасна или е грешка, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение. „Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле. Во името на заштитата

СДСМ: Мицкоски брани криминал, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори

СДСМ: Мицкоски брани криминал, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори

СДСМ се бори правдата да биде задоволена, граѓаните очекуваат правда, само за Христијан Мицкоски правдата е нејасна или е грешка, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение. „Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле. Во името на заштитата

СДСМ: Мицкоски брани криминал, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори

СДСМ: Мицкоски брани криминал, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори

СДСМ се бори правдата да биде задоволена, граѓаните очекуваат правда, само за Христијан Мицкоски правдата е нејасна или е грешка, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение. „Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле. Во името на заштитата

СДСМ: Мицкоски брани криминал, за него правдата е нејасна или е грешка

СДСМ: Мицкоски брани криминал, за него правдата е нејасна или е грешка

СДСМ се бори правдата да биде задоволена, граѓаните очекуваат правда, само за Христијан Мицкоски правдата е нејасна или е грешка. Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ . „Во името

Нема автентично толкување на членот 11 пред 11 декември, Уставниот суд в среда ќе одлучува за амнестија во случаите на СЈО

Нема автентично толкување на членот 11 пред 11 декември, Уставниот суд в среда ќе одлучува за амнестија во случаите на СЈО

Embedded video for Нема автентично толкување на членот 11 пред 11 декември, Уставниот суд в среда ќе одлучува за амнестија во случаите на СЈО Автентичното толкување за член 11 од законот за помилување што го бара СДСМ нема да се најде на седница пред 11 декември, брифира за Сител собранискиот спикер Талат Џафери. Тој прво, ќе чека да помине комисиската

„Отворањето на темата за амнестија, политичка калкулација“ – СДСМ вината ја префрла во судот

„Отворањето на темата за амнестија, политичка калкулација“ – СДСМ вината ја префрла во судот

Автентичното читање на законот за амнестија, за албанската опозиција е само „политичка пресметка“. Барање за автентично читање на член 11 од Законот за амнестија, доставено од парламентарната група на СДСМ во Собрание, не стигнало до ниедна парламентарна група. Ова барање на СДСМ, според албанската опозиција е  политичка игра во предизборен период

Нејаснотии во Собранието околу иницијативата за автентично толкување на Законот за помилување

Нејаснотии во Собранието околу иницијативата за автентично толкување на Законот за помилување

Нејаснотии во Собранието околу идните политички позиции за автентичното толкување на Законот за помилување. И по вообичаената понеделничка координација, не се знае како ќе заврши иницијативата за толкување на членот 11 од законот. Врз основа на овој член претседателот Ѓорге Иванов пред три години помилува 56 функционери и поранешни функционери кои

Седница за автентичното толкување за аболицијата на Иванов нема пред 11 декември

Седница за автентичното толкување за аболицијата на Иванов нема пред 11 декември

Собранискиот спикер за Канал 5 објаснува дека и законодавната комисија да достави предлог одлука, истата нема да се најде на дневен ред пред да заврши расправат по буџетот. Џафери е дециден дека без разлика на изјавите за итност од автентично толкување тој нема да свикува итна седница за оваа точка. Претседателката на законодавната комисија, Соња Мираковска

СДСМ: Се бориме правдата да биде задоволена

СДСМ: Се бориме правдата да биде задоволена

СДСМ се бори правдата да биде задоволена, граѓаните очекуваат правда, само за Христијан Мицкоски правдата е нејасна или е грешка. Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле. Во името на заштитата на правдата СДСМ ги повика сите пратеници, од сите парламентарни партии,

Нема автентично толкување на членот 11А пред 11 декември, Уставниот суд в среда ќе одлучува за амнестија во случаите на СЈО

Нема автентично толкување на членот 11А пред 11 декември, Уставниот суд в среда ќе одлучува за амнестија во случаите на СЈО

Embedded video for Нема автентично толкување на членот 11А пред 11 декември, Уставниот суд в среда ќе одлучува за амнестија во случаите на СЈО Автентичното толкување за член 11 од законот за помилување што го бара СДСМ нема да се најде на седница пред 11 декември, брифира за Сител собранискиот спикер Талат Џафери. Тој прво, ќе чека да помине комисиската

СДСМ: Мицкоски брани криминал, за него правдата е нејасна или е грешка

СДСМ: Мицкоски брани криминал, за него правдата е нејасна или е грешка

Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле. Во името на заштитата на правдата СДСМ ги повика сите пратеници, од сите парламентарни партии, пред се пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, да го поддржат барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Мицкоски

СДСМ: Нема да дозволиме сваровски судиите и остатоците од режимот да ја спречат правдата

СДСМ: Нема да дозволиме сваровски судиите и остатоците од режимот да ја спречат правдата

СДСМ се бори правдата да биде задоволена, граѓаните очекуваат правда, само за Христијан Мицкоски правдата е нејасна или е грешка. Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле. Ова го велат денеска од владејачката партија. - Во името на заштитата на правдата СДСМ ги

Мираковска: Ќе се чека мислењето од Владата за ЗКП да расправа за барањето за автентично толкување

Мираковска: Ќе се чека мислењето од Владата за ЗКП да расправа за барањето за автентично толкување

Законодавно-правната комисија (ЗКП) ќе чека мислење од Владата пред да расправа за барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, соопшти денеска претседателката на Комисијата, Соња Мираковска. – Барањето за автентично толкување се однесува на членот 11 од Законот за помилување. Законодавецот треба да го даде одговорот, има

Помилување и „автентични“ партиски толкувања

Помилување и „автентични“ партиски толкувања

Автентичното толкување на членот 11 од Законот за помилување, пред пратениците нема да се најде пред 11 декември. Прво ќе се чека мислење од Владата, па ќе се расправа за барањето за автентично толкување, велат од Законодавно-правната комосија. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека ќе има некои игри околу тоа кој и како треба да биде опфатен со тоа автентично толкување

(ВИДЕО) Калеска –Ванчева: Пратениците да го поддржат Барањето за автентично толкување на членот 11

(ВИДЕО) Калеска –Ванчева: Пратениците да го поддржат Барањето за автентично толкување на членот 11

„Во името на заштитата на правдата ги повикуваме сите пратеници, од сите парламентарни партии, пред се пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, да го поддржат барањето на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Најважно во овој момент е да се затвори нелегалната аболиција на Иванов и да се обезбеди одговорност пред законите на сите оние

Мираковска ќе чека мислење од Владата, па ќе закаже седница на ЗКП за автентичното толкување

Мираковска ќе чека мислење од Владата, па ќе закаже седница на ЗКП за автентичното толкување

Законодавно-правната комисија (ЗКП) ќе чека мислење од Владата пред да расправа за барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, соопшти денеска претседателката на Комисијата, Соња Мираковска. – Барањето за автентично толкување се однесува на членот 11 од Законот за помилување. Законодавецот треба да го даде одговорот, има