притисни ентер »

Американски сенатор се закани дека Ердоган скапо ќе плати за офанзивата во Сирија

Американски сенатор се закани дека Ердоган скапо ќе плати за офанзивата во Сирија

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон, предупреди денеска влијателниот републикански сенатор, Линдзи Греам. „Молете се за нашите курдски сојузници, кои срамно ги напушти администрацијата на Трамп“, напиша тој на Твитер

Турција ја нападна северната граница на Сирија

Турција ја нападна северната граница на Сирија

Турција ја нападна северната граница на Сирија Почна „Операцијата мирна пролет“, со која ќе се елиминра терористичкиот коридор долж јужната граница на Турција. Вака турскиот претседател на Твитер ја најави воената офанзива во северна Сирија. „Нашата мисија е да создадеме безбедна зона за да можат сириските бегалци да се вратат дома“, напиша Ердоган

Американски сенатор се закани дека Ердоган скапо ќе плати за офанзивата во Сирија

Американски сенатор се закани дека Ердоган скапо ќе плати за офанзивата во Сирија

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон, предупреди денеска влијателниот републикански сенатор, Линдзи Греам. „Молете се за нашите курдски сојузници, кои срамно ги напушти администрацијата на Трамп“, напиша тој на Твитер

Американскиот Конгрес ќе направи напори Турција скапо да ја плати офанзивата во Сирија

Американскиот Конгрес ќе направи напори Турција скапо да ја плати офанзивата во Сирија

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон, предупреди денеска влијателниот републикански сенатор Линдзи Греам. „Молете се за нашите курдски сојузници, кои срамно ги напушти администрацијата на Трамп“, напиша тој на Твитер

Турција почна воена интервенција во Сирија

Турција почна воена интервенција во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека турската војска денеска почна воена операција на северот од Сирија. Како што наведе, воената операција го носи името „Извор на мирот“ (“Barış Pınarı”, односно “Peace Spring”), пренесуваат агенциите. Претходно денеска курдските сили и две сириски групи активисти објавија дека екстремистите од Исламска

Германија и ЕУ ја повикаа Турција да ги прекине нападите, НАТО побара „пропорционалност“ (ВИДЕО)

Германија и ЕУ ја повикаа Турција да ги прекине нападите, НАТО побара „пропорционалност“ (ВИДЕО)

Висок функционер на Европската Унија ја повика Турција да ја запре воената операција во северна Сирија и предупреди дека ЕУ нема да плаќа за да ѝ помогне на Анкара таму да воспостави безбедна зона. Говорејќи пред законодавците на ЕУ денеска, претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер рече: „Ја повикувам Турција, како и другите актери, да

Турција го повика американскиот амбасадор во Анкара да го информира за воената операција во Сирија

Турција го повика американскиот амбасадор во Анкара да го информира за воената операција во Сирија

Американскиот амбасадор во Анкара е повикан во Министерството за надворешни работи за да добие информација од прва рака за новата турска воена операција во северна Сирија, само неколку минути откако претседателот Реџеп Тајип Ердоган го означи почетокот на офанзивата, пренесе Си-Ен-Ен Турк. Почетокот на воената интервенција се очекуваше уште откако

Јункер: Турција веднаш да ја прекине воената операција

Јункер: Турција веднаш да ја прекине воената операција

Турција мора веднаш да ја запре воената операција која е во тек, таа нема да донесе никакви резултати. Ако планот на Турција е да создаде безбедносна зона не очекувајте финансии од Европската Унија, изјави попладнево Јункер. Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер, пред Европскиот Парламент во Брисел побара од турските власти веднаш да

Американскиот Конгрес ќе направи напори Турција скапо да ја плати офанзивата во Сирија

Американскиот Конгрес ќе направи напори Турција скапо да ја плати офанзивата во Сирија

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон, предупреди денеска влијателниот републикански сенатор Линдзи Греам. – Молете се за нашите курдски сојузници, кои срамно ги напушти администрацијата на Трамп, напиша тој на Твитер

Турција го повика американскиот амбасадор во Анкара да го информира за воената операција во Сирија

Турција го повика американскиот амбасадор во Анкара да го информира за воената операција во Сирија

Американскиот амбасадор во Анкара, Дејвид Сатерфилд е повикан во Министерството за надворешни работи за да добие информација од прва рака за новата турска воена операција во северна Сирија, само неколку минути откако претседателот Реџеп Тајип Ердоган го означи почетокот на офанзивата, пренесе Си-Ен-Ен Турк. Почетокот на воената интервенција се очекуваше

ЕУ ја повика Турција да ја прекине операцијата во северна Сирија

ЕУ ја повика Турција да ја прекине операцијата во северна Сирија

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, инсистира Турција да ја прекине својата воена операција против курдските формации во северна Сирија, изјавувајќи дека Брисел нема намера да плаќа за таканаречената „безбедносна зона“, што може да биде создадена. „Ја повикувам Турција, како и другите учесници, да дејствуваат воздржано и да ги прекинат

Турција почна воена интервенција во Сирија

Турција почна воена интервенција во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека турската војска денеска почна воена операција на северот од Сирија. Како што наведе, воената операција го носи името „Извор на мирот“ (“Barış Pınarı”, односно “Peace Spring”), пренесуваат агенциите. Претходно денеска курдските сили и две сириски групи активисти објавија дека екстремистите од Исламска

ЕУ ја повика Турција да ја прекине операцијата во северна Сирија

ЕУ ја повика Турција да ја прекине операцијата во северна Сирија

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, инсистира Турција да ја прекине својата воена операција против курдските формации во северна Сирија, изјавувајќи дека Брисел нема намера да плаќа за таканаречената „безбедносна зона“, што може да биде создадена. „Ја повикувам Турција, како и другите учесници, да дејствуваат воздржано и да ги прекинат

Ердоган го означи почетокот на воената интервенција во Сирија

Ердоган го означи почетокот на воената интервенција во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предмалку на Твитер објави дека турската војска ја почнала воената операција на северот од Сирија. Како што наведе, воената операција го носи името „ Извор на мирот“ (“Barış Pınarı”, односно “Peace Spring”), пренесуваат агенциите. Претходно денеска курдските сили и две сириски групи активисти објавија дека екстремистите

Турција ја почна офанзивата во Сирија (ВИДЕО)

Турција ја почна офанзивата во Сирија (ВИДЕО)

Турските воени авиони бомбардираат делови од североисточна Сирија на почетокот на офанзивата што може да доведе до конфликт со американските сојузници предводени од Курдите. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека целта на операцијата е да се создаде „безбедна зона“ расчистена од курдските милиции во која ќе бидат сместени и сириски бегалци

Американскиот Конгрес ќе направи напори Турција скапо да ја плати офанзивата во Сирија

Американскиот Конгрес ќе направи напори Турција скапо да ја плати офанзивата во Сирија

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон, предупреди денеска влијателниот републикански сенатор Линдзи Греам. „Молете се за нашите курдски сојузници, кои срамно ги напушти администрацијата на Трамп“, напиша тој на Твитер

ЕУ ја повика Турција да ја прекине операцијата во северна Сирија

ЕУ ја повика Турција да ја прекине операцијата во северна Сирија

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, инсистира Турција да ја прекине својата воена операција против курдските формации во северна Сирија, изјавувајќи дека Брисел нема намера да плаќа за таканаречената „безбедносна зона“, што може да биде создадена. – Повикувам Турција, како и другите учесници, да дејствуваат воздржано и да ги прекинат

Ердоган во телефонски разговор со Путин: Турската офанзива ќе донесе мир и стабилност во Сирија

Ердоган во телефонски разговор со Путин: Турската офанзива ќе донесе мир и стабилност во Сирија

„За време на тој разговор, претседателот изјави дека планираната операција источно од Еуфрат ќе придонесе за мирот и стабилноста на Сирија и ќе го олесни патот до политичко решение“, информира извор на турското претседателство. Путин го повика Ердоган да „размисли внимателно“ пред да започне офанзива врз курдските сили во северна Сирија, се вели во