притисни ентер »

Сезоната започна! Еве како да направите сарма со лист од зелка

Сезоната започна! Еве како да направите сарма со лист од зелка

СОСТОЈКИ: 1 главица кисела зелка 500 гр мелено месо 1 главица кромид 1/2 страк праз 4 чешниња лук ориз 100 гр сланина 2 лажички пипер сол бибер НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Ситно исечканиот кромид, лук и празот пропржете ги на загреано масло, па додедете ја сланината, месото и оризот. Додајте зачини и добро измешајте. Листовите кисела зелка измијте ги со вода,

„Откако пробав вакви сарми, веќе не подготвувам други- Ставате сè во тавата и добивате вкусно чудо!“

„Откако пробав вакви сарми, веќе не подготвувам други- Ставате сè во тавата и добивате вкусно чудо!“

ИЗВОР Скопје24 | декември 4, 2019 Зарем може зима без кисела зелка? За денес ви претставуваме еден неверојатен рецепт за голи сарми, кои се подготвуваат многу брзо и лесно, а кои ќе го освојат вашето срце! „Голи“ сарми со кисела зелка Потребни состојки 1 мала кисела зелка 500 гр мелено месо 5 супени лажици ориз 2 глави кромид Чубрика Мелен црн и црвен