Павличенкова ја чекираше последната виза за осумте најдобри на АО

Анастасија Павличенкова е последен патник во четвртфиналето на Австралијан Опен, откако со 1-2 (7-6, 6-7, 2-6) ја совлада Ангелина Кербер. Иако 18-годишната Германка го доби првиот сет по тај брејк 7-6 (7-5). Кербер не го отвори дуелот најдобро и губеше со 2-5, по што освои четири последователни гема од кои два брејка и се доведе во пол позиција. Во