притисни ентер »

Ова се номинациите за годинешниот „Оскар“

Ова се номинациите за годинешниот „Оскар“

Американската филмска академија ги објави номинациите за престижната награда „Оскар“, чие 92. свечено доделување ќе се случи на 9 февруари. Годинешните доделувања ќе се одржат во театарот „Долби“ во Лос Анџелес и нема да имаат домаќин. „Оскарот“ се доделува во 24 категории. За најдобар филм се номинирани : „Форд против Ферари“, „Ирецот“, „Зајакот Џоџо“,

Оскари 2020: Сите номинации

Оскари 2020: Сите номинации

Американската филмска академија вчера ги соопшти номинациите со 5 кандидати во трката за „Оскар", чие одржување е закажано за 9 февруари во Лос Анџелес. „Џокер“ и „Ирецот“ имаат најголем број номинации, 11 вкупно. Секако, ова издание на Оскарите ќе биде посебно интересно за нас Македонците, бидејќи ќе навиваме за „ Медена земја “ во две категории „Најдобар

Ова е претежно машки свет – „Џокер“ води во номинации за Оскар

Ова е претежно машки свет – „Џокер“ води во номинации за Оскар

Мрачната стрип-приказна „Џокер“ во понеделникот предводеше во номинациите за Оскари во најдобар редослед на слики во кои доминираат приказни од или за мажи и во кој има само еден актер во боја и покрај напорите во изминатите неколку години за диверзификација на теренот. 11-те гласови за „Џокер“, го сврти жанрот на стрипот на глава со својот застрашувачки

Ова е претежно машки свет – „Џокер“ води во номинации за Оскар

Ова е претежно машки свет – „Џокер“ води во номинации за Оскар

Мрачната стрип-приказна „Џокер“ во понеделникот предводеше во номинациите за Оскари во најдобар редослед на слики во кои доминираат приказни од или за мажи и во кој има само еден актер во боја и покрај напорите во изминатите неколку години за диверзификација на теренот, пишуваат светските медиуми. 11-те гласови за „Џокер“, го сврти жанрот на стрипот

Тамара Котевска од „Медена земја“ меѓу ретките режисерки во трка за Оскар

Тамара Котевска од „Медена земја“ меѓу ретките режисерки во трка за Оскар

Номинациите за Оскари 2020 беа соопштени денеска, а меѓу кандидатите за најпрестижната филмска награда е и македонскиот документарец „Медена земја“. Филмот на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов доби две номинации: за Најдобар документарец и за Најдобар странски филм, што значи дека ова е најголемиот успех на македонски филм во светски рамки

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

Американската Академија за филмски уметности и наука (АМПАС) денеска ги објави годинешните номинации за Оскар, кога за првпат во историјата еден македонски филм доби две номинации. Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов ќе се бори за Оскар во категориите, за најдобар документарец и за најдобар странски филм

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

Американската Академија за филмски уметности и наука (АМПАС) денеска ги објави годинешните номинации за Оскар, кога за првпат во историјата еден македонски филм доби две номинации. Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов ќе се бори за Оскар во категориите, за најдобар документарец и за најдобар странски филм

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

Американската Академија за филмски уметности и наука (АМПАС) денеска ги објави годинешните номинации за Оскар, кога за првпат во историјата еден македонски филм доби две номинации. Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов ќе се бори за Оскар во категориите, за најдобар документарец и за најдобар странски филм

„Џокер“ со 11 и „Ирецот“ со 10 номинации за Оскар

„Џокер“ со 11 и „Ирецот“ со 10 номинации за Оскар

Во номинацијата за најдобар фил за Оскар се издвојуваат остварувањата „Форд против Ферари“, „Ирец“, „Зајакот Џоџо“, Џокер“, „Мали жени“, „Брачна приказна“, „1917“, „Беше еднаш во Холивуд“ и „Паразити“. Американската Академија за филмски уметности и наука (АМПАС) денеска ги објави годинешните номинации за Оскар, кога за првпат во историјата еден македонски

Воодушевување по објавата на номинациите за ,,Оскар” за ,,Медена земја” , еве кои се другите номинирани (ВИДЕО)

Воодушевување по објавата на номинациите за ,,Оскар” за ,,Медена земја” , еве кои се другите номинирани (ВИДЕО)

Нашиот филм ,,Медена земја” е номиниран во категориите најдобар странски филм заедно со "Corpus Christi" од Полска , "Les Miserables" од Франција, "Pain and Glory" од Шпанија и јужнокорејскиот "Parasite" , како и во категоријата најдобар документарен филм. Најдобар филм Ford v Ferrari The Irishman Jojo Rabbit Joker Little Women Marriage Story 1917

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

Американската Академија за филмски уметности и наука (АМПАС) денеска ги објави годинешните номинации за Оскар, кога за првпат во историјата еден македонски филм доби две номинации. Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов ќе се бори за Оскар во категориите, за најдобар документарец и за најдобар странски

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

– Американската Академија за филмски уметности и наука (АМПАС) денеска ги објави годинешните номинации за Оскар, кога за првпат во историјата еден македонски филм доби две номинации. Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов ќе се бори за Оскар во категориите, за најдобар документарец и за најдобар странски

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

„Џокер“ и „Ирецот“ со најмногу номинации за Оскар

Американската Академија за филмски уметности и наука (АМПАС) денеска ги објави годинешните номинации за Оскар, кога за првпат во историјата еден македонски филм доби две номинации. Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов ќе се бори за Оскар во категориите, за најдобар документарец и за најдобар странски филм

Воодушевување по објавата на номинацијата за ,,Оскар” за ,,Медена земја” , еве кои се другите номинирани (ВИДЕО)

Воодушевување по објавата на номинацијата за ,,Оскар” за ,,Медена земја” , еве кои се другите номинирани (ВИДЕО)

Нашиот филм ,,Медена земја” е номиниран во категориите најдобар странски филм заедно со "Corpus Christi" од Полска , "Les Miserables" од Франција, "Pain and Glory" од Шпанија и јужнокорејскиот "Parasite" , како и во категоријата најдобар документарен филм. Најдобар филм Ford v Ferrari The Irishman Jojo Rabbit Joker Little Women Marriage Story 1917

Џокер со 11 номинации за Оскар меѓу нив и за најдобар филм, режија и најдобар актер

Џокер со 11 номинации за Оскар меѓу нив и за најдобар филм, режија и најдобар актер

Џокер со 11 номинации за Оскар меѓу нив и за најдобар филм, режија и најдобар актер Во трката за Оскар, наградата на Американската академија за филмска уметност и наука, “Џокер” има најмногу шанси со 11 номинации, вклучувајќи ја и онаа за најдобар филм, за режисерот Тод Филипс и актерот Хоакин Феникс. По 10 номинации освоија 3 наслови:  “Беше еднаш

„Џокер“ има најмногу номинации за Оскар, следуваат „Ирецот“ на Нетфликс и „1917“

„Џокер“ има најмногу номинации за Оскар, следуваат „Ирецот“ на Нетфликс и „1917“

За нешто помалку од еден месец, на 10 февруари 2020 година, на познатата локација во театарот Долби во Лос Анџелес, ќе се одржи 92. доделување на „оскарите“, а Академијата ги објави номинациите. Списокот со најдобри филмови во 2019 година го предводи „Џокер“ со 11 номинации, вклучувајќи ги речиси сите главни категории. Годинава македонскиот филм „Медена

„Џокер“ има најмногу номинации за Оскар, следуваат „Ирецот“ на Нетфликс и „1917“

„Џокер“ има најмногу номинации за Оскар, следуваат „Ирецот“ на Нетфликс и „1917“

За нешто помалку од еден месец, на 10 февруари 2020 година, на познатата локација во театарот Долби во Лос Анџелес, ќе се одржи 92. доделување на „оскарите“, а Академијата ги објави номинациите. Списокот со најдобри филмови во 2019 година го предводи „Џокер“ со 11 номинации, вклучувајќи ги речиси сите главни категории. Годинава македонскиот филм „Медена

„Џокер“ има најмногу номинации за Оскар, следуваат „Ирецот“ на Нетфликс и „1917“

„Џокер“ има најмногу номинации за Оскар, следуваат „Ирецот“ на Нетфликс и „1917“

За нешто помалку од еден месец, на 10 февруари 2020 година, на познатата локација во театарот Долби во Лос Анџелес, ќе се одржи 92. доделување на „оскарите“, а Академијата ги објави номинациите. Списокот со најдобри филмови во 2019 година го предводи „Џокер“ со 11 номинации, вклучувајќи ги речиси сите главни категории. Најдобар филм 1917 (Universal)

„Џокер“ со најмногу номинации за Оскар, следуваат „Ирецот“ и „1917“

„Џокер“ со најмногу номинации за Оскар, следуваат „Ирецот“ и „1917“

За нешто помалку од еден месец, на 10 февруари 2020 година, на познатата локација во театарот Долби во Лос Анџелес, ќе се одржи 92. доделување на оскарите, а Академијата ги објави номинациите. Списокот со најдобри филмови во 2019 година го предводи „Џокер“ со 11 номинации, вклучувајќи ги речиси сите главни категории. Годинава македонскиот филм „Медена