притисни ентер »

МЗТ Скопје по седми пат шампион на Македонија

МЗТ Скопје по седми пат шампион на Македонија

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по седми пат се шампиони на Македонија, откако вечерва, трет пат по ред, го совладаа Работнички (85-78) за чисти 3-0 во големото плејоф-финале. Титулата по 750 дена се враќа во витрините на МЗТ, како круна на исклучително напорна сезона, во која екипата одигра повеќе од 70 натпревар. Клучниот триумф го оствари малку

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство по чисти 3-0 против Работнички

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство по чисти 3-0 против Работнички

МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совлада Работнички со 85-78 (46-54) и по 3-0 во победи во финалната плејоф серија ја освои титулата во домашното кошаркарско првенство. За „металците“ ова е седма титула во историјата, откако претходните шест ги освои во периодот меѓу 2012 и 2017 година. Иако на полувреме губеа со осум разлика, избраниците на Ѓорѓи Кочов

МЗТ Скопје по седми пат стана шампион на Македонија

МЗТ Скопје по седми пат стана шампион на Македонија

Со резулат (3:0) во финалната серија, кoшаркарите на МЗТ Скопје вчера станаа шампиони на Македонија откако во третиот финален натпревар го победија Работнички со 85:78. До седмата титула која е освоена во последните осум години МЗТ дојде преку елиминација на КК Гостивар во полуфиналето и елиминација на Работнички во финалето. Во регуларниот дел од

Златко Марин: Аеродром слави!!! МЗТ по седми пат шампион! Браво момци!

Златко Марин: Аеродром слави!!! МЗТ по седми пат шампион! Браво момци!

Златко Марин: Аеродром слави!!! МЗТ по седми пат шампион! Браво момци! Koшаркарите на МЗТ Скопје вчера станаа шампиони на Македонија откако во третиот финален натпревар го победија Работнички со 85:78. До седмата титула која е освоена во последните осум години МЗТ дојде со победа од 3:0 во финалната серија над „вечниот ривал“. За МВП во финалната серија

МЗТ по седми пат стана шампион на Македонија

МЗТ по седми пат стана шампион на Македонија

Koшаркарите на МЗТ Скопје вчера станаа шампиони на Македонија откако во третиот финален натпревар го победија Работнички со 85:78. До седмата титула која е освоена во последните осум години МЗТ дојде со победа од 3:0 во финалната серија над „вечниот ривал“. За МВП во финалната серија беше прогласен Дамјан Стојановски. Најефикасни во победничкиот тим

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство по чисти 3-0 против Работнички

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство по чисти 3-0 против Работнички

МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совлада Работнички со 85-78 (46-54) и по 3-0 во победи во финалната плејоф серија ја освои титулата во домашното кошаркарско првенство. За „металците“ ова е седма титула во историјата, откако претходните шест ги освои во периодот меѓу 2012 и 2017 година. Иако на полувреме губеа со осум разлика, избраниците на Ѓорѓи Кочов

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство по чисти 3-0 против Работнички

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство по чисти 3-0 против Работнички

МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совлада Работнички со 85-78 (46-54) и по 3-0 во победи во финалната плејоф серија ја освои титулата во домашното кошаркарско првенство. За „металците“ ова е седма титула во историјата, откако претходните шест ги освои во периодот меѓу 2012 и 2017 година. Иако на полувреме губеа со осум разлика, избраниците на Ѓорѓи Кочов

Седма титула за кошаркарите на  МЗТ Скопје

Седма титула за кошаркарите на МЗТ Скопје

Сино белите од населбата Аеродром по трет пат во финалната серија го совладаа бранителот на тронот Работнички и заслужено стигнаа до нов шампионскиот трофеј. Вечерва на домашен терен кошаркарите на МЗТ Скопје во интересен натпревар со 85 – 78 го совладаа  ослабениот вечен ривал Работнички за триумф во финалето од 3-0 во победи. Подолгата клупа на 

Докузовски: Никогаш не сум задоволен од сезона во која Работнички не е шампион!

Докузовски: Никогаш не сум задоволен од сезона во која Работнички не е шампион!

Тренерот на Работнички, Марин Докузовски, смирено го водеше целиот трет натпревар од финалната серија, а таков беше и по неговото завршување и новиот пораз за неговиот тим кој значеше и титула за МЗТ Скопје. Тој е свесен дека противникот е далеку поквалитетен во моментов, но и дека да не беа големиот број пехови во неговиот тим, пред сѐ повредите на

САМАРЏИСКИ: Ова ми е прва шампионска титула како татко!

САМАРЏИСКИ: Ова ми е прва шампионска титула како татко!

Вечерва МЗТ Скопје Аеродром ја слави седмата шампионска титула во првенството, со максимални 3:0 во финалниот плеј оф го совладаа Работнички. Веднаш после мечот за „Слободен печат“ говореше центарот на МЗТ Скопје, Предраг Самарџиски кој вели дека подолгата клупа го реши денешниот меч. Самарџиски за нешто над 17 минути игра на паркетот во СЦ „Јане Сандански“

Докузовски: Повредите спречија неизвесно финале

Докузовски: Повредите спречија неизвесно финале

Тренерот на Работнички спортски му честита на противникот за титулата. Марин Докузовски во финалната серија со МЗТ Скопје, мака мачеше со повредите на своите кошаркари. Во отсуство на претходно отпишаниот Кире Николовски, во финалната серија му се повредија уште двајца клучни кошаркари, Димитар Мираковски и Димитар Караџовски со што остана краток во

МЗТ Скопје по седми пат стана шампион на Македонија!

МЗТ Скопје по седми пат стана шампион на Македонија!

МЗТ Скопје со 85:78 го победи Работнички во третиот натпревар од финалната серија и по седми пат стана шампион на Македонија. МЗТ Скопје со убедливи 3-0 ја доби финалната серија против најголемиот ривал Работнички, овој пат славеше со 85:78 и ја освои шампионската круна. Аеродромци му ја земаа круната на Работнички кој минатата сезона ја прекина доминацијата

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство на Македонија

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство на Македонија

МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совлада Работнички со 85-78 (46-54) и по 3-0 во победи во финалната плејоф серија ја освои титулата во домашното кошаркарско првенство. За „металците“ ова е седма титула во историјата, откако претходните шест ги освои во периодот меѓу 2012 и 2017 година. Иако на полувреме губеа со осум разлика, избраниците на Ѓорѓи Кочов

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство по чисти 3-0 против Работнички

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство по чисти 3-0 против Работнички

МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совлада Работнички со 85-78 (46-54) и по 3-0 во победи во финалната плејоф серија ја освои титулата во домашното кошаркарско првенство. За „металците“ ова е седма титула во историјата, откако претходните шест ги освои во периодот меѓу 2012 и 2017 година. Иако на полувреме губеа со осум разлика, избраниците на Ѓорѓи Кочов

МЗТ Скопје ја врати титулата во Аеродром

МЗТ Скопје ја врати титулата во Аеродром

Тимот од Аеродром со чисти 3:0 го победи вечниот ривал Работнички во финалето и по само една година пауза, шампионскиот трофеј го врати во своите витрини. МЗТ Скопје повторно е кошаркарски владетел во Македонија. „Металците“ со чисти 3:0 во победи, го совладаа сега веќе поранешниот шампион и најголем ривал во домашниот шампионат, Работнички. МЗТ Скопје

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство по чисти 3-0 против Работнички

МЗТ ја освои титула во кошаркарското првенство по чисти 3-0 против Работнички

МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совлада Работнички со 85-78 (46-54) и по 3-0 во победи во финалната плејоф серија ја освои титулата во домашното кошаркарско првенство. За „металците“ ова е седма титула во историјата, откако претходните шест ги освои во периодот меѓу 2012 и 2017 година. Иако на полувреме губеа со осум разлика, избраниците на Ѓорѓи Кочов