притисни ентер »

Џиро: Билбао со соло-победа, Конти ја заддржа розевата маичка

Џиро: Билбао со соло-победа, Конти ја заддржа розевата маичка

Шпанецот Пелјо Билбао (Астана) е победник на седмата етапа на Џиро Д’Италија по брзата етапа од Ласто до Л’Аквила, додека Италијанецот Валерио Конте (УАЕ Тим Емирати) ја заддржа розевата маичка. Билбао нападна на 1.5 километри пред финишот на етапата која како да беше создадена за храбри велосипедисти кои сакаат да напаѓаат, додека ривалите во генерален

Џиро: Билбао со соло-победа, Конти ја заддржа розевата маичка

Џиро: Билбао со соло-победа, Конти ја заддржа розевата маичка

Шпанецот Пелјо Билбао (Астана) е победник на седмата етапа на Џиро Д’Италија по брзата етапа од Ласто до Л’Аквила, додека Италијанецот Валерио Конте (УАЕ Тим Емирати) ја заддржа розевата маичка. Билбао нападна на 1.5 километри пред финишот на етапата која како да беше создадена за храбри велосипедисти кои сакаат да напаѓаат, додека ривалите во генерален

Џиро: Конти ја презеде розевата маичка по шестата етапа

Џиро: Конти ја презеде розевата маичка по шестата етапа

Валерио Конти е нов сензационален лидер на Џиро Д’Италија, откако Фаусто Маснада победи на шестата етапа, а успешниот обид за соло-трка значеше дека имаме нов лидер по шест дена тркање. Досегашниот лидер Примож Роглич падна уште на стартот на етапата, по што тимот на Словенецот, Џамбо-Висма реши да не ризикува и да го намали темпото за да се заддржат

Џиро: Конти ја презеде розевата маичка по шестата етапа

Џиро: Конти ја презеде розевата маичка по шестата етапа

Валерио Конти е нов сензационален лидер на Џиро Д’Италија, откако Фаусто Маснада победи на шестата етапа, а успешниот обид за соло-трка значеше дека имаме нов лидер по шест дена тркање. Досегашниот лидер Примож Роглич падна уште на стартот на етапата, по што тимот на Словенецот, Џамбо-Висма реши да не ризикува и да го намали темпото за да се заддржат

Думулан го напушта Џиро поради повреда

Думулан го напушта Џиро поради повреда

Примож Роглич Холанѓанецот Том Думулан, шампионот од 2017-та и еден од фаворитите за победа на годинашното 102. Џиро д’Италија се повлече во петтата етапа поради повреда. Од неговиот тим Санвеб најавија дека тој ќе се фокусира на подготовките за Тур де Франс во јули. По откажувањето на Думулан кругот на фаворитите се стесни, на Словенецот Примож Роглич

Џиро: Акерман ја доби „пеколната“ петта дождлива етапа (видео)

Џиро: Акерман ја доби „пеколната“ петта дождлива етапа (видео)

Германскиот шампион Паскал Акерман победи на студената и дождливата петта етапа на Џиро Д’Италија од Фрашати до Терачина во спринтерски финиш, добивајќи го дуелот со победникот од четвртата етапа, Фернандо Гавирија. Етапата беше „неутрализирана“ на 9 километри пред финишот (односно времето не течеше), со што спринтерите добија шанса да се борат за

Џиро: Акерман ја доби „пеколната“ петта дождлива етапа (видео)

Џиро: Акерман ја доби „пеколната“ петта дождлива етапа (видео)

Германскиот шампион Паскал Акерман победи на студената и дождливата петта етапа на Џиро Д’Италија од Фрашати до Терачина во спринтерски финиш, добивајќи го дуелот со победникот од четвртата етапа, Фернандо Гавирија. Етапата беше „неутрализирана“ на 9 километри пред финишот (односно времето не течеше), со што спринтерите добија шанса да се борат за

Домулан се повлече од Џиро Д’Италија

Домулан се повлече од Џиро Д’Италија

Поранешниот победник на велосипедската трка околу Италија, Џиро Д’Италија, Том Думолан, по пет етапи се повлече од годинешното издание на трката. Холандскиот велосипедист имаше тежок судар во вторникот, на шест километри пред крајот на шестата етапа. Тој се повлекол од трката поради повреда на коленото. Думолан беше еден од главните трки за победата