притисни ентер »

Се сеќавате ли на ова симпатично момче: Пред дваесет години го испеа детскиот евергрин, а денеска ќе ја претставува Македонија…. (ВИДЕО)

Се сеќавате ли на ова симпатично момче: Пред дваесет години го испеа детскиот евергрин, а денеска ќе ја претставува Македонија…. (ВИДЕО)

Васил Гарванлиев, момчето познато по детскиот евергрин „Марионка“, пред две години се врати на македонската музичка сцена со песната „Ѓердан”. Вчера официјално беше потврдено дека токму тој ќе ја претставува Македонија на овогодинешниот избор на “Евросонг” во Ротердам, Холандија. Песната со која ќе настапи Васил сеуште не е позната. Васил минатата

Патеката не е лесна, но секој чекор вреди – Васил Гарванлиев ќе пее на Евровизија во Ротердам

Патеката не е лесна, но секој чекор вреди – Васил Гарванлиев ќе пее на Евровизија во Ротердам

Македонската радио телевизија (МРТВ) го одбра Васил Гарванлиев за национален претставник на 65. издание на Евровизија во Ротердам, Холандија, што ќе се одржува од 12 до 16 мај. Триесет и петгодишниот Гарванлиев, кој е дипломиран оперски пејач, стекна слава пред 28 години, кога на фестивалот Златно славејче ја изведе „Марионка“, една од најпопуларните

Тотално анонимен лик ќе пее за Македонија на Евровизија, само затоа ШТО Е ОД СТРУМИЦА

Тотално анонимен лик ќе пее за Македонија на Евровизија, само затоа ШТО Е ОД СТРУМИЦА

Тој ѝ е познат на македонската јавност како детето што ја испеа познатата песна „Марионка“ Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на 65. издание на Евровизија во Ротердам, Холандија, што ќе се одржи во мај годинава. Тој ѝ е познат на македонската јавност како детето што ја испеа познатата песна „Марионка“ на фестивалот „Златно славејче“ пред

Тотално анонимен лик ќе пее за Македонија на Евровизија, само затоа ШТО Е ОД СТРУМИЦА

Тотално анонимен лик ќе пее за Македонија на Евровизија, само затоа ШТО Е ОД СТРУМИЦА

Тој ѝ е познат на македонската јавност како детето што ја испеа познатата песна „Марионка“ Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на 65. издание на Евровизија во Ротердам, Холандија, што ќе се одржи во мај годинава. Тој ѝ е познат на македонската јавност како детето што ја испеа познатата песна „Марионка“ на фестивалот „Златно славејче“ пред

Без грижи – Васил Гарванлиев пее, „растура“ – што треба да знаете за нашиот претставник на Евровизија?

Без грижи – Васил Гарванлиев пее, „растура“ – што треба да знаете за нашиот претставник на Евровизија?

И еве сме повторно пред евровизиските дебати и „препукувања“. Кој ќе оди, зошто ќе оди, што има да одиме на Евровизија, со чии пари ќе оди, зошто го одбрале него? Вчера беше објавен нашиот претставник на овогодинешната Евровизија во Холандија – Васил Гарванлиев. Македонска работа, па сите веднаш почнаа со коментари од различен тип – од пофалби, до

Васил Гарванлиев ќе не претставува на Евросонг во Ротердам

Васил Гарванлиев ќе не претставува на Евросонг во Ротердам

Васил Гарванлиев, со авторски тим составен од етаблирани музички имиња,  кои имаат остварено успешни музички проекти, ќе ја претставува Македонија на Евросонг 2020, во мај, во Ротердам, Холандија, соопшти Македонската Радио Телевизија како активна членка на Европската радиодифузна унија. Македонската Радио Телевизија  ги разгледала условите и обврските 

Кој е Васил Гарванлиев што ќе ја претставува Македонија оваа година на Евровизија?

Кој е Васил Гарванлиев што ќе ја претставува Македонија оваа година на Евровизија?

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. За настапот на Гарванлиев одлучи МРТ на интерен избор, што стана пракса изминативе неколку години. Васил е познат на македонската сцена повеќе години. Го паметиме како слаткото момче кое ја испеа „Марионка“ на Златно славејче. Песната не е избрана, а Васил се

Сите ја знаеме „Марионка“, но кој е всушност Васил Гарванлиев?

Сите ја знаеме „Марионка“, но кој е всушност Васил Гарванлиев?

По конечната одлука на МРТВ, годинава на „Евросонг“ да не’ претставува Васил Гарванлиев, јавноста не престанува да го коментира изборот на националниот сервис токму овој пејач да патува во Ротердам и да ги брани боите на нашата земја на најголемото европско музичко натпреварување. Многумина позитивно го оценија овој избор, особено што Васил и минатата

МРТВ го избра годинава да не претставува на Евровизија, а тој во своето прво обраќање не спомна ни „М“ од Македонија: „Знаеш ли за кого ќе пееш Василе“?

МРТВ го избра годинава да не претставува на Евровизија, а тој во своето прво обраќање не спомна ни „М“ од Македонија: „Знаеш ли за кого ќе пееш Василе“?

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на годинешниов избор за песна на Евровизија во Ротердам – Холандија. За изборот на Гарванлиев одлучи МРТ зад затворени врати, што стана пракса на јавниот сервис изминативе две години години. Песната, со која ќе настапи струмичанецот, како ни нејазиниот композитор или авторски тим не е избрана. За

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2020

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2020

Васил Гарванлиев ќе биде нашиот претставник на Евровизија 2020. Македонскиот пејач, кој гради и интернационална кариера, ќе пее на евровизиската сцена во Ротердам, Холандија. Гарванлиев ја објави веста со порака на социјалните мрежи: Оваа година не можеше да ми започне со поубава вест. Почитувани пријатели, соработници и поддржувачи на мојата музика

Кој е Васил Гарванлиев што ќе ја претставива Македонија оваа година на Евровизија?

Кој е Васил Гарванлиев што ќе ја претставива Македонија оваа година на Евровизија?

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. За настапот на Гарванлиев одлучи МРТ на интерен избор, што стана пракса изминативе неколку години. Васил е познат на македонската сцена повеќе години. Го паметиме како слаткото момче кое ја испеа „Марионка“ на Златно славејче. Песната не е избрана, а Васил се

Кој е Васил Гарванлиев – македонскиот пејач што ќе ја претставува нашата држава на Евровизија?!

Кој е Васил Гарванлиев – македонскиот пејач што ќе ја претставува нашата држава на Евровизија?!

Васил Гарванлиев е роден во Струмица, 2 ноември 1984. Тој е македонски пејач, баритон, кој настапувал со многу познати ѕвезди како Нели Фуртадо, Џули Ендрјус, „Њу кидс он д блок“, Енрике Иглесијас, Селин Дион и др. На музичката сцена прв пат се појавува на 7 години, а со детската песна Марионка, станува популарен, а песната станува евергрин. На 10

(ФОТО) МРТ СИ ОДЛУЧИ – Васил Гарванлиев на „Евровизија 2020: Класична проѕирна местенка!

(ФОТО) МРТ СИ ОДЛУЧИ – Васил Гарванлиев на „Евровизија 2020: Класична проѕирна местенка!

„По извршената анализа на досегашните учества на Евровизија, како и предлозите од затворената дебата, Програмскиот колегиум на МТВ1 одлучи Васил Гарванлиев, со авторски тим составен од етаблирани музички имиња, кои имаат остварено успешни музички проекти, да ја претставува Северна Македонија на Евросонг 2020…“, пишува во соопштението на МРТ. Македонската

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. За настапот на Гарванлиев одлучи МРТ на интерен избор, што стана пракса изминативе неколку години. Васил имаше огромна поддршка од познатите евровизиски интернет-страници и фанови, кои од лани неколкупати

МРТ го избра претставникот на Македонија на Евровизија 2020

МРТ го избра претставникот на Македонија на Евровизија 2020

Македонија на овогодинешната Евровизија во Холандија ќе ја претставува Васил Гарванлиев, одлучи МРТ. Васил попладнево на својот Фејсбук профил ја објави одлуката и и се заблагодари на МРТ. – Сакам да се заблагодарам на целиот тим од МРТВ кој ме изгласа и одлучи да ми ја даде довербата токму јас да ја имам оваа чест но и одговорност истовремено. Од

ВАСИЛ ГАРВАНЛИЕВ: МРТ го избра претставникот на Македонија на Евровизија 2020

ВАСИЛ ГАРВАНЛИЕВ: МРТ го избра претставникот на Македонија на Евровизија 2020

Македонија на овогодинешната Евровизија во Холандија ќе ја претставува Васил Гарванлиев, одлучи МРТ. Васил попладнево на својот Фејсбук профил ја објави одлуката и и се заблагодари на МРТ. – Сакам да се заблагодарам на целиот тим од МРТВ кој ме изгласа и одлучи да ми ја даде довербата токму јас да ја имам оваа чест но и одговорност истовремено. Од

Гарванлиев е македонски избор за Евровизија во Ротердам

Гарванлиев е македонски избор за Евровизија во Ротердам

36 Споделувања Share Tweet Триесет и петгодишниот пејач Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на 65. издание на Евровизија во Ротердам, Холандија (12-16 мај). Гарванлиев ѝ познат на јавноста по песната „Марионка“, која ја изведе на фестивалот Златно славејче на седумгодишна возраст и која стана една од најпопоуларните детски песни. Тој лани

МРТ: Претставникот го избравме, ни остана уште песната! Автори праќајте песни до крајот на месецов!

МРТ: Претставникот го избравме, ни остана уште песната! Автори праќајте песни до крајот на месецов!

Веста за изборот на Васил Гарванлиев да ја претставува земјава на Евровизија во Ротердам, Холандија, ја потврдија и од Македонската Р адио Телевизија. Од таму велат дека по организираната затворена дебата на која учествуваа автори (композитори, текстописци, аранжери), новинари кои ја следат евровизиската сцена и претставници на ОГАЕ (евровизиски фан