притисни ентер »

СЕУШТЕ ТЕЧАТ ПРЕГОВОРИТЕ ЗАЕВ-КАСАМИ: Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

СЕУШТЕ ТЕЧАТ ПРЕГОВОРИТЕ ЗАЕВ-КАСАМИ: Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

Собраниската седница за уставни измени е одложена за 15 часот. Иако првично беше закажана точно на пладне, спикерот Талат Џафери ја одложи седницата поради тоа што се уште течат преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами за договор околу уставните измени, особено во делот на дефинирање на државјанството. Поради тоа Заев и

Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

Собраниската седница за уставни измени е одложена за 15 часот. Иако првично беше закажана точно на пладне, спикерот Талат Џафери ја одложи седницата поради тоа што се уште течат преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами за договор околу уставните измени, особено во делот на дефинирање на државјанството. Поради тоа Заев и

Повторно доцни седницата за уставните измени

Повторно доцни седницата за уставните измени

Се уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување

Повторно доцни седницата за уставните измени

Повторно доцни седницата за уставните измени

Фото: Игор Бансколиев Се уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско

Повторно доцни седницата за уставните измени

Повторно доцни седницата за уставните измени

Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување на измените на Уставот. Седницата почна во средата кога премиерот Зоран Заев имаше експозе за уставните

Повторно не почнува седницата за уставните измени

Повторно не почнува седницата за уставните измени

Сè уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување

Нема појако: Барањето на Касами би можело да биде неприфатливо за Ципрас?!

Нема појако: Барањето на Касами би можело да биде неприфатливо за Ципрас?!

Барањата на едно од крилата на БЕСА, како услов за поддршка на уставните амандмани, се спротивни на Договорот од Преспа и можат да го срушат. Доколку предлогот на Биљал Касами биде прифатен од премиерот Зоран Заев, тоа ќе значи толкување на Договорот и негова имплементација која не би била прифатлива за грчката Влада предводена од Алексис Ципрас. Но

Заев се обидува да обезбеди поддршка од дел од пратениците

Заев се обидува да обезбеди поддршка од дел од пратениците

Заев се обидува да обезбеди поддршка од дел од пратениците Од утрово се водат интензивни преговори за обезбедување на 2/3 мнозинство за уставните измени. Премиерто Заев се сретна со лидерот на Беса, Билал Касами, но договор се уште нема. Бројни се шпекулациите за тоа дали ќе се одржи собраниската седница на чиј дневен ред се уставните измени. Една

loading...
Заев и Касами купуваат време, пратениците чекаат седница

Заев и Касами купуваат време, пратениците чекаат седница

Веќе еден час пратениците чекаат да почне седницата за уставните измени која беше закажана за денеска во 12.00 часот. Од Собранието нема официјално информација зошто седницата не почнува на време, но неофицијално оттаму дознаваме дека е презакажана за во 15.00 часот. Од владејачкото мнозинство велат дека почетокот дефинитивно ќе биде пролонгиран. Причината

Одложена седницата за уставни измени, нема договор

Одложена седницата за уставни измени, нема договор

Продолжува низата на одложувања на собраниската седница за уставните измени започната уште во средата, откако се уште не е обезбедено двотретинско мнозинство за за гласање. Првично седницата требаше да започне точно напладне, но во моментов треба да има средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса, Билал Касами, во обид да се постигне договор за

Повторно доцни седницата за уставните измени

Повторно доцни седницата за уставните измени

Се уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување

Седницата за уставните амандмани одложена до 15 часот

Седницата за уставните амандмани одложена до 15 часот

Седницата за последната фаза од уставните измени која што беше закажана за денеска во 12 часот, одложена е за во 15 часот. Засега се уште нема официјални информации околу напредокот на преговорите за обезбедување на 2/3 мнозинство во Собранието. Loading...

Пазар во фотофиниш: Собрание се одлага за во 15 часот, прво средба Заев – Касами

Пазар во фотофиниш: Собрание се одлага за во 15 часот, прво средба Заев – Касами

Поради средбата која премиерот Зоран Заев ја има со претседателот на Беса Биљал Касами, седницата на Собранието за промена на уставното име, која беше закажана за денеска во 12 часот, се одлага за во 15 часот, дознава Лидер од извори од кабинетот на премиерот. Заев вчера изјави дека се уште се во разговори со Беса на Биљал Касами за изнаоѓање техничка

Пазар во фотофиниш: Собрание се одлага за во 15 часот, прво средба Заев – Касами

Пазар во фотофиниш: Собрание се одлага за во 15 часот, прво средба Заев – Касами

Поради средбата која премиерот Зоран Заев ја има со претседателот на Беса Биљал Касами, седницата на Собранието за промена на уставното име, која беше закажана за денеска во 12 часот, се одлага за во 15 часот, дознава Лидер од извори од кабинетот на премиерот. Заев вчера изјави дека се уште се во разговори со Беса на Биљал Касами за изнаоѓање техничка

Нема појако: Барањето на Касами би можело да биде неприфатливо за Ципрас?!

Нема појако: Барањето на Касами би можело да биде неприфатливо за Ципрас?!

Барањата на едно од крилата на БЕСА, како услов за поддршка на уставните амандмани, се спротивни на Договорот од Преспа и можат да го срушат. Доколку предлогот на Биљал Касами биде прифатен од премиерот Зоран Заев, тоа ќе значи толкување на Договорот и негова имплементација која не би била прифатлива за грчката Влада предводена од Алексис Ципрас. Но

Доцни седницата за уставни измени

Доцни седницата за уставни измени

Се уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување

Седницата презакажана за во 15 часот… Зошто е проблематично барањето на БЕСА?

Седницата презакажана за во 15 часот… Зошто е проблематично барањето на БЕСА?

32 Споделувања Share Tweet Седницата на која треба да се гласа за уставните измени беше закажана за 12 часот, но одложена е за во 15 часот. Причината е средбата на Зоран Заев со лидерот на тетовското крило на БЕСА – Билал Касами, на која ќе продолжат преговорите околу барањата на БЕСА да има поинаква формулација за државјанството кај граѓаните од албанска

Уставни измени: Беса и СДСМ оптимисти дека ќе се најде решение попладнево

Уставни измени: Беса и СДСМ оптимисти дека ќе се најде решение попладнево

Се уште нема информации кога же продолжи собраниската седница на чиј дневен ред се уставните измени со цел имплементација на Договорот од Преспа. Но, извори од Беса за НОВА велат дека во тек се преговори околу нивните барања со која е условена поддршката во Собранието. Според истите извори се очекува до решение да се се дојде попладнево, по што ќе