притисни ентер »

Пелистер немаше проблеми со МЗТ Скопје Уни Банка

Пелистер немаше проблеми со МЗТ Скопје Уни Банка

Ниту младите „металци“ немаа решение за мотивираните битолчани. Не сакаа од  Пелистер  ништо да препуштат на случајноста. Уште во раната фаза од мечот во СЦ „Јане Сандански“ стигнаа до комотна разлика, која од минута во минута само ја зголемуваа, и стигнаа, би се рекло, рутинерски, до планираната цел – двата бода против МЗТ Скопје Уни Банка со 95:81

Вардар без проблеми со Кожув за убедлив триумф

Вардар без проблеми со Кожув за убедлив триумф

Трета победа за Вардар во Првата лига., црвено-црните славеа против Кожув со 95-86.  Вардарци не започнаа добро,  „црвено-црните“ одиграа многу подобро во втората четвртина, кога ја стигнаа негативата. А по паузата целосно го надиграа составот од Гевгелија. Наградата стигна на крајот, убедлив триумф над Кожув, за бегство од последните позиции на табелата

Пелистер сигурен,Кожув изненаден од Вардар

Пелистер сигурен,Кожув изненаден од Вардар

Пелистер сигурен,Кожув изненаден од Вардар Кошаркарите на Пелистер остварија нов триумф од 95-81 и ја оправдаа фаворитската улога на гостувањето кај МЗТ Скопје УНИ Банка . За гостите ова е единесетта победа во македонското првенство, а до неа ја предводеа Кесар со 25 и Трајковски со 20 поени, додека на спротивната страна Монтгомери запиша 27 поени

Вардар успешен против Кожув – Sportmedia.mk

Вардар успешен против Кожув – Sportmedia.mk

Трета победа за Вардар во Првата лига. По не баш идеалниот почеток, „црвено-црните“ одиграа многу подобро во втората четвртина, кога ја стигнаа негативата. А по паузата целосно го надиграа составот од Гевгелија. Наградата стигна на крајот, убедлив триумф над Кожув, за бегство од последните позиции на табелата. Гостите од Гевгелија добро го отворија

Вардар без проблеми со Кожув за убедлив триумф

Вардар без проблеми со Кожув за убедлив триумф

Трета победа за Вардар во Првата лига., црвено-црните славеа против Кожув со 95-86.  Вардарци не започнаа добро,  „црвено-црните“ одиграа многу подобро во втората четвртина, кога ја стигнаа негативата. А по паузата целосно го надиграа составот од Гевгелија. Наградата стигна на крајот, убедлив триумф над Кожув, за бегство од последните позиции на табелата

Пелистер сигурен во Скопје, Вардар го изненади Кожув

Пелистер сигурен во Скопје, Вардар го изненади Кожув

Кошаркарите на Пелистер ја оправдаа фаворитската улога на гостувањето кај вториот тим на МЗТ во Скопје (81:95), додека Вардар успеа да направи изненадување и оствари победа против Кожув (95:86). Пелистер стигна до единесеттата победа во македонското кошаркарско првенство, контролирајќи го без проблеми дуелот против МЗТ Скопје Уни Банка, за на крајот

Пелистер пресилен за МЗТ 2

Пелистер пресилен за МЗТ 2

Ниту младите „металци“ немаа решение за мотивираните битолчани. Не сакаа „зелено-белите“ ништо да препуштат на случајноста. Уште во раната фаза од мечот во СЦ „Јане Сандански“ стигнаа до комотна разлика, која од минута во минута само ја зголемуваа, и стигнаа, би се рекло, рутинерски, до планираната цел – двата бода. Предноста која битолчани ја имаа

Пелистер рутински против „штркчињата“, злато вредна победа за Вардар (ФОТО)

Пелистер рутински против „штркчињата“, злато вредна победа за Вардар (ФОТО)

Кошаркарите на Пелистер без никакви проблеми, лесно и убедливо, како гости го совладаа младиот состав на МЗТ Скопје УНИ Банка (95-81), со што само се зацврстија на лидерската позиција на прволигашката табела и тоа со скор 11-2. „Штркчињата“ од Аеродром почнаа амбициозно и поведоа со 6-2, но потоа далеку поискусните гости заиграа на свое ниво и со серија

Младите „металци“ немаа решение за мотивираниот Пелистер

Младите „металци“ немаа решение за мотивираниот Пелистер

Не сакаа „зелено-белите“ ништо да препуштат на случајноста, уште во раната фаза од мечот во СЦ „Јане Сандански“ стигнаа до комотна разлика, која од минута во минута само ја зголемуваа, и стигнаа рутински до планираната цел – двата бода. Пелистер успеа со 81:95 (14:23, 27:28, 18:32, 22:12) да слави против МЗТ Скопје Уни Банка, најефикасни стрелци во

Вардар успешен против Кожув

Вардар успешен против Кожув

Трета победа за Вардар во Првата лига. По не баш идеалниот почеток, „црвено-црните“ одиграа многу подобро во втората четвртина, кога ја стигнаа негативата. А по паузата целосно го надиграа составот од Гевгелија. Наградата стигна на крајот, убедлив триумф над Кожув, за бегство од последните позиции на табелата. Гостите од Гевгелија добро го отворија

Пелистер немаше проблеми со МЗТ Скопје Уни Банка

Пелистер немаше проблеми со МЗТ Скопје Уни Банка

Ниту младите „металци“ немаа решение за мотивираните битолчани. Не сакаа од  Пелистер  ништо да препуштат на случајноста. Уште во раната фаза од мечот во СЦ „Јане Сандански“ стигнаа до комотна разлика, која од минута во минута само ја зголемуваа, и стигнаа, би се рекло, рутинерски, до планираната цел – двата бода против МЗТ Скопје Уни Банка со 95:81

Вардар му одржа лекција на Кожув и запиша трета сезонска победа

Вардар му одржа лекција на Кожув и запиша трета сезонска победа

Кошаркарите на Вардар го изненадија Кожув и во СЦР „Кале“ му нанесоа пораз од , во дуелот од 15. коло на Првата лига на Македонија. Гостите од Гевгелија важеа за голем фаворит, но ги дочека разигран противник, кој беше решен дека денес победата ќе остане во Скопје. „Црвено-црните“ одлично отворија, поведоа со 14-2 и најавија интересен дуел. Кожув се

Пелистер пресилен за МЗТ 2

Пелистер пресилен за МЗТ 2

Ниту младите „металци“ немаа решение за мотивираните битолчани. Не сакаа „зелено-белите“ ништо да препуштат на случајноста. Уште во раната фаза од мечот во СЦ „Јане Сандански“ стигнаа до комотна разлика, која од минута во минута само ја зголемуваа, и стигнаа, би се рекло, рутинерски, до планираната цел – двата бода. Предноста која битолчани ја имаа

ФОТО: Работнички се спаси во Кавадарци, ФМП сигурен против Црн Дрим

ФОТО: Работнички се спаси во Кавадарци, ФМП сигурен против Црн Дрим

Кошаркарите на Работнички благодарение на несигурната рака на Питс кој промаши две слоодни фрлања во завршниот напад , славеа против Еуро Никел со 84:83 во Кавадарци. Последната четвртина бешпе пресудна по победата на тимот од Скопје кој сега ќе се насочи кон настапите во АБА 2 лигата. Бундовиќ со 27 поени и 12 скокови дебитираше за Работнички, кај

Работнички со минимален триумф од Кавадарци, ФМП со пресврт го совлада Црн Дрим

Работнички со минимален триумф од Кавадарци, ФМП со пресврт го совлада Црн Дрим

Работнички минимално славеше во драматичниот меч со Еуроникел во Кавадарци. Најтрофејниот македонски клуб со 84:83 славеше на ова гостување, благодарение на одличните прва и трета четвртина. Незапирлив во гостинскиот табор беше Бундовиќ кој уфрли 27 поени. Бундовиќ имаше и 12 скокови. Во финишот Питс промаши две слободни фрлања, а Мијатовиќ не реализираше

Работнички го преживеа гостувањето во Кавадарци

Работнички го преживеа гостувањето во Кавадарци

Кошаркарите на Работнички славеа со минимални 83:84 на гостувањето во Кавадарци кај Еуро Никел пред настапот на третиот турнир во АБА2 лигата кој ќе се одржи во Сараево. „Центарци“ одлично го отворија натпреварот, првата четвртина ја добија со 11:30, но ниту големата разлика не ги обесхрабри домашните кошаркари кои до полувремето успеаја да анулираат

Работнички предводен од новакот Бундовиќ победнички се враќа од Кавадарци

Работнички предводен од новакот Бундовиќ победнички се враќа од Кавадарци

Кошаркарите на Работнички, предводен од новото засилување Хрватот Филип Бундовиќ забележа победа во Кавадарци во дуелот од 15. коло во мак-баскетото со домашниот тим на Еуро Никел  (84-83). Последната четвртина беше пресудна за победата на тимот од Скопје, кој сега со самодоверба ќе патува на турнирот во Сараево каде го очекуваат настапи во регионалната

ФОТО: Работнички се спаси во Кавадарци, ФМП сигурен против Црн Дрим

ФОТО: Работнички се спаси во Кавадарци, ФМП сигурен против Црн Дрим

Кошаркарите на Работнички благодарение на несигурната рака на Питс кој промаши две слоодни фрлања во завршниот напад , славеа против Еуро Никел со 84:83 во Кавадарци. Последната четвртина бешпе пресудна по победата на тимот од Скопје кој сега ќе се насочи кон настапите во АБА 2 лигата. Бундовиќ со 27 поени и 12 скокови дебитираше за Работнички, кај

Работнички ја доби драматичната завршница со ЕуроНикел, ФМП ја прекина лошата серија

Работнички ја доби драматичната завршница со ЕуроНикел, ФМП ја прекина лошата серија

Работнички излезе како победник во драматичната завршница на гостувањето кај ЕуроНикел, додека победи на домашен терен во македонското кошаркарско првенство обезбедија Куманово и ФМП Академија. ЕуроНикел и Работнички влегоа со резултат 60:62 во последниот период, иако гостите од Скопје уште во првите десет минути водеа со 30:11. И покрај прокоцканата

Работнички на „центарски погон“ го освои Кавадарци, голем триумф за Куманово!

Работнички на „центарски погон“ го освои Кавадарци, голем триумф за Куманово!

Кошаркарите на Работнички ставија крај на мини-серијата од два порази во низа и со одлична игра на најновото засилување Филип Бундовиќ го освоија „жешкиот“ терен во Кавадарци победувајќи го Еуро Никел со 84-83. Хрватот кој неодамна дојде од екипата на Цибона имаше деби од соништата во црвено-белиот дрес, откако доминираше под двата коша и средбата