притисни ентер »

Димитров за МИА: Законот за ЈО пред избори тест за сите дали фактички или само декларативно се за ЕУ

Димитров за МИА: Законот за ЈО пред избори тест за сите дали фактички или само декларативно се за ЕУ

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот парламентарен состав, пред изборите. Ова во интервју за МИА го истакна шефот на дипломатијата Никола Димитров,

Димитров: Законот за јавно обвинителство ќе биде тест за тоа кој ги прифаќа Европските вредности

Димитров: Законот за јавно обвинителство ќе биде тест за тоа кој ги прифаќа Европските вредности

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот парламентарен состав, пред изборите. Ова во интервју за МИА го истакна шефот на дипломатијата Никола Димитров, кој вчера

СДСМ И ЗАЕВ СПРЕМНИ ЗА ПОРАЗ: Димитров со апел за широка коалиција по изборите?!

СДСМ И ЗАЕВ СПРЕМНИ ЗА ПОРАЗ: Димитров со апел за широка коалиција по изборите?!

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на С Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот парламентарен состав, пред изборите. Ова во интервју за МИА го истакна шефот на дипломатијата Никола Димитров, кој

Димитров: Законот за обвинителство ќе покаже кој е навистина за ЕУ

Димитров: Законот за обвинителство ќе покаже кој е навистина за ЕУ

„Сите политички актери се пред тест дали тоа што постои во сите програми како приоритет - зачленувањето во ЕУ, го пишуваме како декларација или сме спремни да се вложиме во то“, вели шефот на дипломатијата во интервју за МИА Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на С. Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување

Димитров: Можеби би можеле да прогласиме една заедничка победа и на владејачката партија и на опозицијата

Димитров: Можеби би можеле да прогласиме една заедничка победа и на владејачката партија и на опозицијата

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот парламентарен состав, пред изборите. Ова во интервју за МИА го истакна шефот на дипломатијата Никола Димитров,

Димитров: Донесување на законот за ЈО е тест за тоа дали сите сакаме во ЕУ

Димитров: Донесување на законот за ЈО е тест за тоа дали сите сакаме во ЕУ

Ова во интервју за МИА го истакна шефот на дипломатијата Никола Димитров, кој вчера се сретна со Вархељ, откако еврокомесарот претходно имаше средби со сите високи државни претставници во земјава, со власта и опозицијата. Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за

Димитров: Законот за ЈО пред избори-тест за сите дали фактички или само декларативно се за ЕУ

Димитров: Законот за ЈО пред избори-тест за сите дали фактички или само декларативно се за ЕУ

Конзистентност имаше во една од клучните пораки што вчера за време на посетата на Северна Македонија ја испрати еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји – неговата надеж и очекување законот за јавно обвинителство да се донесе во сегашниот парламентарен состав, пред изборите. Ова во интервју за МИА го истакна шефот на дипломатијата Никола Димитров,

Независниот од ВМРО-ДПМНЕ до Вархеји: Консензусот треба да се гради во интерес на граѓаните, секогаш

Независниот од ВМРО-ДПМНЕ до Вархеји: Консензусот треба да се гради во интерес на граѓаните, секогаш

Независните од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, попладнево се сретнале со еврокомесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји. – На средбата ги истакнавме нашите очекувања за понатамошна интеграција на Република Северна Македонија во ЕУ за што и лично имаме допринос преку поддршка на реформските закони. Важноста за добри закони а не политички

Независната пратеничка група од ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата се сретна со еврокомесарот Вархељи

Независната пратеничка група од ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата се сретна со еврокомесарот Вархељи

На средбата ги истакнавме нашите очекувања за понатамошна интеграција на Македонија во ЕУ за што и лично имаме допринос преку поддршка на реформските закони. Важноста за добри закони а не политички договори, треба да биде водилка понатаму, и за законот за ЈО и секако за сите останати. Консензусот треба да се гради во интерес на граѓаните, секогаш.

Независните пратеници се сретнаа со Вархеји: Потребни се добри закони, а не политички договори

Независните пратеници се сретнаа со Вархеји: Потребни се добри закони, а не политички договори

Независната Пратеничка Група од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, попладнево оствари средба со еврокомесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји. На средбата, како што стои во соопштението до медиумите, биле истакнати очекувањата на пратениците за понатамошна интеграција на Македонија во ЕУ за што, како што велат и лично имале допринос

Ќе извисат ли независните за изборите?

Ќе извисат ли независните за изборите?

Во пратеничката група што произлезе од ВМРО-ДПМНЕ , а чии членови дадоа поддршка за имплементацијата на Преспанскиот договор, се разгледуваат модалитети за можно учество на престојните избори за пратеници На помалку од еден месец пред распуштањето на парламентот, во независната пратеничка група се разгледуваат можностите за евентуално учество на престојните