притисни ентер »

Еве зошто треба да јадете круши секој ден

Еве зошто треба да јадете круши секој ден

Најновото научно истражување покажало дека крушите не само што го намалуваат нивото на холестерол во крвта, ја олеснуваат констипацијата (запек) и имаат противвоспалително дејство, туку помагаат и во лекувањето на мамурлукот. Плодовите на крушите се полни со минерали: калиум, бакар, фосфор, калциум, магнезиум, железо и многу микроелементи. Богати се

Преродба на организмот: Еве зошто дневно треба да јадете барем по две круши

Преродба на организмот: Еве зошто дневно треба да јадете барем по две круши

Овие слатки мали плодови помагаат во борбата против многу болести, а ја чуваат и здравата тежина. Крушите се сочно и слатко овошје кое е благодет за организмот. Плодовите на крушите се полни со минерали: калиум, бакар, фосфор, калциум, магнезиум, железо и многу микроелементи. Богати се со витамини, К, А и Ц, како и повеќето витамини од групата Б и

Супер храна против стареење и холестерол - зошто треба да јадете крушки секој ден?

Супер храна против стареење и холестерол - зошто треба да јадете крушки секој ден?

Крушките се полни со антиоксиданси и билни влакна кои се одлични за нашето тело. Содржат витамин Ц, витамин К, бакар и калиум. Крушките се супер храна против стареење. Еден од антиоксидансите кој го содржат – процијанидин, се покажува дека ја олеснува работата на срцето. Исто така се покажало дека го намалува и нивото на лош холестерол во крвта. Друг