Барти во два сета ја надигра Квитоа и обезбеди место меѓу четирите најдобри на АО

Ешли Барти ги продолжува своите настапи на Австралија Опен, откако во дерби-дуелот од четвртфиналната фаза на овој Грен слам со сигурни 2-0 славеше победа над поискусната Петра Квитова. Првата тенисерка на светот одигра нов фантастичен меч пред домашната публика и за нешто помалку од два часа ја надигра поранешната освојувачка на Вимблдон. Првиот сет