притисни ентер »

СП (ж): Франција ја совлада фаворизираната Германија

СП (ж): Франција ја совлада фаворизираната Германија

Продолжуваат возбудувањата на СП во ракомет за жени што се игра во Јапонија.  Во најинтересната пресметка  Франција ја совлада фаворизираната Германија со 27-25 додека Данска го надигра Бразил со 24-18. По овие резултати Франција и Данска  во директен дуел за два дена ќе одлучуваат за вториот патник во полуфиналето во неизвесна трка со Ј. Кореја и

СП (ж): Победи на Норвешка и Германија

СП (ж): Победи на Норвешка и Германија

На СП во ракомет за жени денеска се одиграа неколку интересни средби.  Во еден од најинтересните дуели  селекцијата на Норвешка славеше против  Србија со 28-25. Драматично беше и на средбата помеѓу Германија и Данска кој на крајот заврши со победа на германките од 26-25. Најубедливата победа ја оствари селекцијата на Шведска ккоја славеше против Јапонија

Србија падна од Норвешка, Црногорките ја преживеаја Унгарија

Србија падна од Норвешка, Црногорките ја преживеаја Унгарија

Женската ракометна селекција на Србија денеска загуби од Норвешка со 28-25 во третото коло од Светското ракометно првенство во Јапонија. Србинките одиграа добар меч против големиот фаворит, но финишот на мечот им припадна на Норвежанките за 3 победи од 3 меча во групата А. Србинките, пак, од трите досегашни натпревари, имаат 2 победи. Во истата група,

Србија падна од Норвешка, Црногорките ја преживеаја Унгарија

Србија падна од Норвешка, Црногорките ја преживеаја Унгарија

Женската ракометна селекција на Србија денеска загуби од Норвешка со 28-25 во третото коло од Светското ракометно првенство во Јапонија. Србинките одиграа добар меч против големиот фаворит, но финишот на мечот им припадна на Норвежанките за 3 победи од 3 меча во групата А. Србинките, пак, од трите досегашни натпревари, имаат 2 победи. Во истата група,

Србија немаше сили против Норвешка, Данска падна пред Германија

Србија немаше сили против Норвешка, Данска падна пред Германија

Ракометарките на Србија не успеаја да направат изненадување на дуелот со фаворизираната Норвешка во еден од двата дуели кои беа најавени како дерби на денот и 3. коло на ракометниот Мундијал во Јапонија. Во меч од групата „А“, Норвежанките обезбедија победа над Србија од 28:25 во меч во кој гледавме неизвесност практично до финалето на средбата. На

Србија немаше сили против Норвешка, Данска падна пред Германија

Србија немаше сили против Норвешка, Данска падна пред Германија

Ракометарките на Србија не успеаја да направат изненадување на дуелот со фаворизираната Норвешка во еден од двата дуели кои беа најавени како дерби на денот и 3. коло на ракометниот Мундијал во Јапонија. Во меч од групата „А“, Норвежанките обезбедија победа над Србија од 28:25 во меч во кој гледавме неизвесност практично до финалето на средбата. На

Србија немаше сили против Норвешка, Данска падна пред Германија

Србија немаше сили против Норвешка, Данска падна пред Германија

Ракометарките на Србија не успеаја да направат изненадување на дуелот со фаворизираната Норвешка во еден од двата дуели кои беа најавени како дерби на денот и 3. коло на ракометниот Мундијал во Јапонија. Во меч од групата „А“, Норвежанките обезбедија победа над Србија од 28:25 во меч во кој гледавме неизвесност практично до финалето на средбата. На

Србија нема сили за изненадување против Норвешка, Германија ѝ го зеде скалпот на Данска

Србија нема сили за изненадување против Норвешка, Германија ѝ го зеде скалпот на Данска

Ракометарките на Норвешка продолжуваат да редат победи на Светското првенство во Јапонија , откако попладнево го запишаа третиот успех на овој собир. По Куба и Словенија пред разиграните Норвежанки падна и селекцијата на Србија , која досега беше перфектна на Мундијалот, но денес немаше сили за надигрување со големиот фаворит и на крај мораше да се