притисни ентер »

Да навиваме за Македонија, очекувам момците да го искажат својот потенцијал!

Да навиваме за Македонија, очекувам момците да го искажат својот потенцијал!

Како и на претходните две големи натпреварувања на кои нашата ракометна репрезентација учествуваше, специјално за читателите на СПОРТМЕДИА стручен коментатор и овојпат ќе биде еден од нашите најпознати и најпризнати стручњаци, Ристо Магдинчев . Нашите читатели ќе ја имаат таа чест да прочитаат, од стручен агол, се она што е поврзано со настапите на

Да навиваме за Македонија, очекувам момците да го искажат својот потенцијал!

Да навиваме за Македонија, очекувам момците да го искажат својот потенцијал!

Како и на претходните две големи натпреварувања на кои нашата ракометна репрезентација учествуваше, специјално за читателите на СПОРТМЕДИА стручен коментатор и овојпат ќе биде еден од нашите најпознати и најпризнати стручњаци, Ристо Магдинчев . Нашите читатели ќе ја имаат таа чест да прочитаат, од стручен агол, се она што е поврзано со настапите на

Египет го совлада Чиле во премиерата на СП во ракомет

Египет го совлада Чиле во премиерата на СП во ракомет

Домаќинот Египет славеше над Чиле со 35:29 (18:11) во премиерниот натпревар на Светското првенство во ракомет, што вечерва официјално започна во Каиро. Египет го контролираше резултатот од самиот почеток и во ниту еден момент не дозволи победата да биде доведена во прашање. Во вториот натпревар во Г-групата, македонската репрезентација утре од 20:30

Египет го преслуша Чиле на отворањето на ракометниот мундијал

Египет го преслуша Чиле на отворањето на ракометниот мундијал

Египет како домаќин на мундијалот денеска имаше привилегија да игра на отворањето на ракометното Светско првенство, турнир на кој домашната селекција е предводена од поранешниот тренер на Вардар и добар познаник на нашата публика, Роберто Парондо. Шпанецот ќе биде наш противник во групната фаза откако добивме шанса како резерва да отпатуваме на најголемиот

Египет го совлада Чиле во премиерата на СП во ракомет

Египет го совлада Чиле во премиерата на СП во ракомет

Домаќинот Египет славеше над Чиле со 35:29 (18:11) во премиерниот натпревар на Светското првенство во ракомет, што вечерва официјално започна во Каиро. Египет го контролираше резултатот од самиот почеток и во ниту еден момент не дозволи победата да биде доведена во прашање. Во вториот натпревар во Г-групата, македонската репрезентација утре од 20:30

Египет го совлада Чиле во премиерата на СП во ракомет

Египет го совлада Чиле во премиерата на СП во ракомет

Домаќинот Египет славеше над Чиле со 35:29 (18:11) во премиерниот натпревар на Светското првенство во ракомет, што вечерва официјално започна во Каиро. Египет го контролираше резултатот од самиот почеток и во ниту еден момент не дозволи победата да биде доведена во прашање. Во вториот натпревар во Г-групата, македонската репрезентација утре од 20:30

Македонската репрезентација тргна кон Египет

Македонската репрезентација тргна кон Египет

Иако прва резерва, која влета поради многуте позитивни случаи на Ковид-19 во селекцијата на Чешка, македонската ракомeтна репрезентација отпатува за Египет со повисоки амбиции од само да учествуваат на 27. Светско првенство. Подмладениот состав на селекторот Данило Брестовац, со седум дебитанти на големите натпреварувања меѓу 20. ракометари, стартува

Да навиваме за Македонија, очекувам момците да го искажат својот потенцијал!

Да навиваме за Македонија, очекувам момците да го искажат својот потенцијал!

Како и на претходните две големи натпреварувања на кои нашата ракометна репрезентација учествуваше, специјално за читателите на СПОРТМЕДИА стручен коментатор и овојпат ќе биде еден од нашите најпознати и најпризнати стручњаци, Ристо Магдинчев . Нашите читатели ќе ја имаат таа чест да прочитаат, од стручен агол, се она што е поврзано со настапите на

Лазаров: Групата е одлична, СП е идеална шанса да видиме до каде сме

Лазаров: Групата е одлична, СП е идеална шанса да видиме до каде сме

Ракометната репрезентација на Македонија во „пет до дванаесет“ замина за Египет и ќе биде дел од Светското првенство (СП). Чешка се откажа, нашиот национален тим влезе како „златна резерва“, а капитенот Кирил Лазаров е среќен што континуитетот продолжува. Иако поканата од ИХФ пристигна доцна, нашиот национален тим се подготви за светскиот настан, затоа

Првиот гол на Лазаров за Македонија и првата победа на СП - вечерва на МТВ!

Првиот гол на Лазаров за Македонија и првата победа на СП - вечерва на МТВ!

После 22 години од првиот настап на Македонија на Светските првенства, на кое дебитираше најдобриот ракометар и икона Кирил Лазаров, македонската јавност ќе има шанса повторно да го види и да се потсети на тој историски момент, како најава за утрешниот старт на актуелната репрезентација на Мундијалот во пресметката со Шведска од 20.30 часот. Македонската

Од СП Египет 1999 до СП Египет 2021, мундијалскиот пат на Лазаров е за документарец

Од СП Египет 1999 до СП Египет 2021, мундијалскиот пат на Лазаров е за документарец

Само Кире може да каже какви емоции почувствувал кога разбрал дека после сите перипетии Македонија сепак ќе биде дел од ракометниот крем. Неговата кариера е како бајка. Последното Светско првенство ќе го игра онаму каде што го почна пред 22 години. Пепи Манасков, Стевче Алушовски, Боро Чурлевски, Александар Зарков, Александар Јовиќ, Урош Мандиќ, Томче

Ракометарите тргнаа кон Египет, првиот предизвик е утре против Шведска

Ракометарите тргнаа кон Египет, првиот предизвик е утре против Шведска

Нашиот национален мораше брзо да се подготви затоа што се отвори можност да настапиме на Светското првенство во Египет и тоа на местото на Чешка која го откажа настапот поради многу позитивни случаи на КОВИД-19. Македонската експедиција со со чартер лет од Скопје треба да пристигне во Каиро каде ќе нема многу време за прилагодување, приспособување

Ракометарите тргнаа кон Египет! (ФОТО)

Ракометарите тргнаа кон Египет! (ФОТО)

Македонските ракометари ќе настапат на ракометното Светско првенство во Египет, каде што утре го играат првиот натпревар на турнирот против Шведска. Ракометарите тргнаа кон аеродромот во Скопје, по што ќе заминат за Египет. Нивниот лет е во 16.30 часот кон Каиро.

Македонските ракометари ги чека долг ден

Македонските ракометари ги чека долг ден

Македонската ракометна репрезентација попладне (16:30 часот) ќе замине за Египет, домаќинот на Светското првенство, кое стартува денеска. Иако бевме на готовс и дел од обврските веќе ги имавме завршено, сепак по поканата од ИХФ за настап на Мундијалот, нашата експедиција мораше за кратко време да се подготви. Денот е долг за македонските ракометари

Македонските ракометари ги чека долг ден

Македонските ракометари ги чека долг ден

Македонската ракометна репрезентација попладне (16:30 часот) ќе замине за Египет, домаќинот на Светското првенство, кое стартува денеска. Иако бевме на готовс и дел од обврските веќе ги имавме завршено, сепак по поканата од ИХФ за настап на Мундијалот, нашата експедиција мораше за кратко време да се подготви. Денот е долг за македонските ракометари

Македонија летна со чартер кон Каиро, младиот тим на Данило оди без притисок на СП

Македонија летна со чартер кон Каиро, младиот тим на Данило оди без притисок на СП

Ракометната селекција на Македонија, предводена од Данило Брестовац летна кон Каиро, Египет каде ќе настапи на Светското првенство. По откажувањето на Чешка, нашата селекција се најде во групата Г со домаќинот, Шведска и Чиле, па без преголем притисок и со подмладен тим заминаа кон Египет. Сите играчи и членови на стручниот штаб беа тестирани и се

ФОТО: Ракометарите заминаа за Египет, утре ќе играат со Шведска

ФОТО: Ракометарите заминаа за Египет, утре ќе играат со Шведска

Македонската ракометна репрезентација со чартер лет од Скопје за Карио патува кон Египет каде ги очекува настапот на Светското првенство. Со променет состав и со желба за докажување дваесетмината избраници на Брестовац се пред нов сериозен тест. Останува непознато дали Македонија ќе има време за тренинг пред утрешниот натпревар со Швеѓаните. По пристигнувањето

РАКОМЕТАРИТЕ ПОПЛАДНЕВО ЛЕТААТ ВО ЗЕМЈАТА НА ФАРАОНИТЕ

РАКОМЕТАРИТЕ ПОПЛАДНЕВО ЛЕТААТ ВО ЗЕМЈАТА НА ФАРАОНИТЕ

Спорт главна страна Ракомет РАКОМЕТАРИТЕ ПОПЛАДНЕВО ЛЕТААТ ВО ЗЕМЈАТА НА ФАРАОНИТЕ 5 минути ago Македонската ракометна репрезентација денеска попладне од 16 часот патува за Каиро, каде утре вечер од 20.30 против Шведска ќе го има првиот настап на Светското првенство. Поканата од ИХФ можеби дојде во последен час, но ние не сме изненадени зошто проблемите

Јануари е месец за ракомет, почнува СП во Египет, првпат со 32 репрезентации

Јануари е месец за ракомет, почнува СП во Египет, првпат со 32 репрезентации

Јануари по правило е месец за ракомет, денеска во Египет почнува ракометниот Мундијал, првпат со 32 селекции. Данска го брани тронот, а за љубителите на овој спорт следуваат 18 дена уживање. Наредениот период во 4 града во Египет ќе се одржат мечевите од 27. Светско првенство кое по третпат се одржува во Африка, а по вторпат во Египет (1999 година