притисни ентер »

Пелоси: Трамп е опасност за нашата сакана нација

Пелоси: Трамп е опасност за нашата сакана нација

Претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси денеска оцени дека претседателот Доналд Трамп мора да биде отповикан, бидејќи претставува очигледна закана по националната безбедност. – Мора да замине. Тој е јасна опасност за нацијата која сите ја сакаме, рече Пелоси, со чиј говор почна двочасовната расправа за амандманот за отповикување

Импичментот на Трамп помина на првото процедурално гласање во Претставничкиот дом

Импичментот на Трамп помина на првото процедурално гласање во Претставничкиот дом

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го прифати членот за отповикување на претседателот Доналд Трамп со првото процедурално гласање. Сега е ред на второто процедурално гласање за резолуцијата за отповикување, пренесува Би-Би-Си. Потоа, се планира дискусија и конечно гласањето за отповикување, кое според проценките треба да започне во

Пелоси: Трамп е опасност за нашата сакана нација

Пелоси: Трамп е опасност за нашата сакана нација

Претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси денеска оцени дека претседателот Доналд Трамп мора да биде отповикан, бидејќи претставува очигледна закана по националната безбедност. – Мора да замине. Тој е јасна опасност за нацијата која сите ја сакаме, рече Пелоси, со чиј говор почна двочасовната расправа за амандманот за отповикување

Пелоси: Трамп е опасност за нацијата која сите ја сакаме

Пелоси: Трамп е опасност за нацијата која сите ја сакаме

Претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси денеска оцени дека претседателот Доналд Трамп мора да биде отповикан, бидејќи претставува очигледна закана по националната безбедност. – Мора да замине. Тој е јасна опасност за нацијата која сите ја сакаме, рече Пелоси, со чиј говор почна двочасовната расправа за амандманот за отповикување

Демократите во Конгресот предупредуваат на опасноста што ја претставува Трамп, дел од републиканците стравуваат за животот

Демократите во Конгресот предупредуваат на опасноста што ја претставува Трамп, дел од републиканците стравуваат за животот

Конгресмени од Демократската апртија во САД предупредија дека додека Доналд Трамп е на власт, САД се во опасност. Тие го нагласија предупредувањето за време на дебатата за импичмент на американскиот претседател. Гласањето за обвинението во Претставничкиот дом се очекува околу 15.00 часот по локално време во Вашингтон. Се очекува да биде усвоено со

Претставничкиот дом го отповикува Трамп по вторпат, Вашингтон стравува за немири на денот на инаугурацијата на Бајден

Претставничкиот дом го отповикува Трамп по вторпат, Вашингтон стравува за немири на денот на инаугурацијата на Бајден

Демократите во Конгресот на САД започнаа постапка за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Гласањето е закажена за денеска доцна навечер, откако потпретседателот Мајк Пенс синоќа одби да го употреби 25. амандман со која на Трамп би му се одзеле од надлежностите. Импичментот на Трамп, втор по ред во неговиот прв и најверојатно единствен мандат,

Во тек расправа во Конгресот за импичмент на Доналд Трамп

Во тек расправа во Конгресот за импичмент на Доналд Трамп

Претставничкиот дом на САД денеска ја продолжи расправата за отповикување на претседателот Доналд Трамп, по вторпат за време на неговиот мандат. Во текот на денов треба да се гласа за усвојување на член поврзан со отповикувањето, кој го обвинува Трамп за поттикнување бунт за време на говорот што му претходеше на упадот на демонстрантите во Конгресот

Демократите во Конгресот велат дека Трамп е опасен за САД, дел од републиканците стравуваат за животот

Демократите во Конгресот велат дека Трамп е опасен за САД, дел од републиканците стравуваат за животот

Конгресмени од Демократската партија во САД во Конгресот за време на дебатата за импичмент на американскиот претседател предупредија дека додека Доналд Трамп е на власт, САД се во опасност. Гласањето за обвинението во Претставничкиот дом се очекува околу 15.00 часот по локално време во Вашингтон. Се очекува да биде усвоено со поддршка на сите демократи

Пелоси: Трамп е опасност за нацијата која сите ја сакаме

Пелоси: Трамп е опасност за нацијата која сите ја сакаме

Претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси денеска оцени дека претседателот Доналд Трамп мора да биде отповикан, бидејќи претставува очигледна закана по националната безбедност. – Мора да замине. Тој е јасна опасност за нацијата која сите ја сакаме, рече Пелоси, со чиј говор почна двочасовната расправа за амандманот за отповикување

Пенс одлучи за судбината на Трамп: Тој нема да се покори на притисокот на демократите, 25-тиот амандман не е наменет за тоа

Пенс одлучи за судбината на Трамп: Тој нема да се покори на притисокот на демократите, 25-тиот амандман не е наменет за тоа

Пенс одлучи за судбината на Трамп: Тој нема да се покори на притисокот на демократите, 25-тиот амандман не е наменет за тоа Потпретседателот на САД, Мајкј Пенс изјави дека нема да се покорува на притисокот на демократите да се повика на 25-тиот амандман, тврдејќи дека тој не треба да служи како „средство за казнување или узурпација“. Додека Конгресот

Конгресот расправа за отповикување на Трамп

Конгресот расправа за отповикување на Трамп

Претставничкиот дом на САД денеска ја продолжи расправата за отповикување на претседателот Доналд Трамп, по вторпат за време на неговиот мандат. Во текот на денов треба да се гласа за усвојување на член поврзан со отповикувањето, кој го обвинува Трамп за поттикнување бунт за време на говорот што му претходеше на упадот на демонстрантите во Конгресот

Пелоси: Трамп е опасност за нацијата која сите ја сакаме

Пелоси: Трамп е опасност за нацијата која сите ја сакаме

– Претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси денеска оцени дека претседателот Доналд Трамп мора да биде отповикан, бидејќи претставува очигледна закана по националната безбедност. – Мора да замине. Тој е јасна опасност за нацијата која сите ја сакаме, рече Пелоси, со чиј говор почна двочасовната расправа за амандманот за отповикување

Зошто Трамп го отповикуваат седум дена пред истекот на мандатот

Зошто Трамп го отповикуваат седум дена пред истекот на мандатот

Демократите во Претставничкиот дом се спремни за историското гласање за отповикување на претседателот Доналд Трамп од Белата куќа, седум дена пред истекувањето на неговиот мандат. Едно од главните прашања е – зошто отповикување ако мандатот на Трамп секако му истекува на 20 јануари, кога ќе биде инаугуриран новиот американски претседател Џо Бајден

Републиканците ја разгледуваат можноста процесот за импичмент на Трамп да почне во петок с за импичмент на Трамп во Сенатот

Републиканците ја разгледуваат можноста процесот за импичмент на Трамп да почне во петок с за импичмент на Трамп во Сенатот

Лидерите во Републиканската партија на САД ја разгледуваат можноста најрано в петок во Сенатот да почне процес за импичмент против претседателот Доналд Трамп, јавија американски медиуми повикувајќи се на извор. Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го прифати членот за отповикување на претседателот Доналд Трамп со првото процедурално

Демократите во Конгресот велат дека Трамп е опасен за САД, дел од републиканците стравуваат за животот

Демократите во Конгресот велат дека Трамп е опасен за САД, дел од републиканците стравуваат за животот

Конгресмени од Демократската партија во САД во Конгресот за време на дебатата за импичмент на американскиот претседател предупредија дека додека Доналд Трамп е на власт, САД се во опасност. Гласањето за обвинението во Претставничкиот дом се очекува околу 15.00 часот по локално време во Вашингтон. Се очекува да биде усвоено со поддршка на сите демократи

Заврши првото процедурално гласање во американскиот Претставнички дом

Заврши првото процедурално гласање во американскиот Претставнички дом

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го прифати членот за отповикување на претседателот Доналд Трамп со првото процедурално гласање. Сега е ред на второто процедурално гласање за резолуцијата за отповикување, пренесува Би-Би-Си. После тоа, се планира дискусија и конечно гласање за отповикување, што треба да започне во 15 часот по локално

Конгресот расправа за отповикување на Трамп

Конгресот расправа за отповикување на Трамп

Претставничкиот дом на САД денеска ја продолжи расправата за отповикување на претседателот Доналд Трамп, по вторпат за време на неговиот мандат. Во текот на денов треба да се гласа за усвојување на член поврзан со отповикувањето, кој го обвинува Трамп за поттикнување бунт за време на говорот што му претходеше на упадот на демонстрантите во Конгресот