Десет во чаша, крем од праски и чоко мус

Прекрасен летен десерт, убав за непце и за око е мојот денешен предлог Во касерола ги ставаме сецканите и излупени праски. Го додаваме сецканото и излупено јаболко. Додаваме шеќер и 50 мл вода и вариме на тивок оган од 3-5 минути, односно додека овошјето не омекне. Смесата ја поминуваме со стапчест миксер. Сега го додаваме сокот од портокал и растворениот