притисни ентер »

ЕСКАЛАЦИЈА НА ПРОТЕСТОТ ПРЕД СОБРАНИЕ: Толпата во Белград извикува „Не го даваме Косово“ (ВИДЕО)

ЕСКАЛАЦИЈА НА ПРОТЕСТОТ ПРЕД СОБРАНИЕ: Толпата во Белград извикува „Не го даваме Косово“ (ВИДЕО)

Демонстрациите пред Домот на народното С обрание во Белград добија прилично насилен карактер. По упадот во холот на Собранието летаа и бакљи кон зградата! Група демонстранти вечерва насилно упадна во салата во Домот на Народното Собрание, предводена од независниот пратеник Срѓан Ног о . Полицијата успеа да ја истера маса та , но Ного остана во Собранието

ЕСКАЛАЦИЈА НА ПРОТЕСТОТ ПРЕД СОБРАНИЕ: Толпата во Белград извикува „Не го даваме Косово“ (ВИДЕО)

ЕСКАЛАЦИЈА НА ПРОТЕСТОТ ПРЕД СОБРАНИЕ: Толпата во Белград извикува „Не го даваме Косово“ (ВИДЕО)

Демонстрациите пред Домот на народното С обрание во Белград добија прилично насилен карактер. По упадот во холот на Собранието летаа и бакљи кон зградата! Група демонстранти вечерва насилно упадна во салата во Домот на Народното Собрание, предводена од независниот пратеник Срѓан Ног о . Полицијата успеа да ја истера маса та , но Ного остана во Собранието

Вака изгледаше упадот во српското собрание (видео)

Вака изгледаше упадот во српското собрание (видео)

Демонстрантите, кои се собраа вечерва пред Домот на народното собрание, го пробија полицискиот кордон и влегоа во холот на Парламентот. Група демонстранти вечерва успеа насилно да влезе во холот во Домот на Народното собрание на Србија, предводена од независниот пратеник Срѓан Ного. Полицијата успеа да ја избрка масата но Ного остана во Собранието

Вака изгледаше упадот во српското собрание (видео)

Вака изгледаше упадот во српското собрание (видео)

Демонстрантите, кои се собраа вечерва пред Домот на народното собрание, го пробија полицискиот кордон и влегоа во холот на Парламентот. Група демонстранти вечерва успеа насилно да влезе во холот во Домот на Народното собрание на Србија, предводена од независниот пратеник Срѓан Ного. Полицијата успеа да ја избрка масата но Ного остана во Собранието

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите пред српското собрание, кои протестираат поради враќањето на полицискиот час

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите пред српското собрание, кои протестираат поради враќањето на полицискиот час

Белградската полиција со солзавец и шок бомби ги растера демонстрантите од пред зградата на српскиот парламент. Вечерашниот протест во Белград почна набрзо по прес-конференцијата на претседателот Александар Вучиќ, кој најави враќање на строгите мерки за спречување на ширење на коронавирусот, вклучувајќи и полициски час од петок. Дел од демонстрантите

НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО СРБИЈА: Белград доживува бурна ноќ со судири и солзавец

НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО СРБИЈА: Белград доживува бурна ноќ со судири и солзавец

Голем дел од демонстрантите, кои се собраа вечерва пред зградата на српскиот Парламент, го напуштија платото пред зградата на Собранието, откако полицијата нешто пред полноќ интервенираше со голема количина солзавец. Голем судир се случи околу 11:30 часот кога демонстрантите фрлаа камења и факели кон полицијата, по што полицијата интервенираше и испукала

Демонстрантите во Белград насилно влегоа во зградата на Собранието, има повредени  (ВИДЕО)

Демонстрантите во Белград насилно влегоа во зградата на Собранието, има повредени (ВИДЕО)

Со повици и запалени факели , десетици демонстранти влегоа насилно во згрсдата на парламентот. Полицијата кон нив фрлаше солзавец , но сепак не успеа да ги спречи . Во судирот со полицијата има и повредени граѓани , но нивуот број засега не познат . Се знае дека полицијата почнала да приведува дел од демонстрантите кои упаднале во зградата на Собранието

Полицијата ги растерува демонстрантите во Белград со солзавец, тие фрлаат со камења

Полицијата ги растерува демонстрантите во Белград со солзавец, тие фрлаат со камења

Српската полиција во десетина наврати фрли солзавец врз демонстрантите кои денеска излегоа на протест пред српското собрание поради воведувањето на нови рестриктивни мерки против корона вирусот. Меѓутоа, како што јавува телевизијата Н1, дел од демонстрантите упорно се враќаат назад кон собранието, додека дел се упатија кон државната телевизија. Истовремено,

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

Српската полиција употреби најмалку 30 солзавци во обидот да спречи демонстранти да влезат во Собранието кои протестираа против воведувањето нови мерки за сречување на ширењето на новиот коронавирус. Демонстрантите во моментов се повлекоа подалеку од влезот на Парламентот откако полицијата употреби и шок бомби, јавија белградски медиуми. Н1 јави дека

Хаос во Белград: Илјадници излегоа против полицискиот час на Вучиќ , полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Хаос во Белград: Илјадници излегоа против полицискиот час на Вучиќ , полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Граѓаните се собраа во близина на српскиот парламент и го запреа сообраќајот на платото пред зградата на парламентот. Најпрво имало неколку стотици , а тој број се зголеми на неколку илјади во текот на вечерта. Луѓето извикуваат „Вучиќ крадецу“, „Вучиќу пе**ру“, „Оставки“, „Предавство“, свиркаа и некои удараа со тенџериња. Поединци исто така извикуваат

Продолжуваат насилните демонстрации во Белград

Продолжуваат насилните демонстрации во Белград

Белград, 8 јули 2020 () – Голем дел од демонстрантите, кои се собраа вечерва пред зградата на српскиот Парламент, го напуштија платото пред зградата на Собранието, откако полицијата нешто пред полноќ интервенираше со голема количина солзавец. Голем судир се случи околу 11:30 часот кога демонстрантите фрлаа камења и факели кон полицијата, по што полицијата

Протест во Белград, упад и во Собранието

Протест во Белград, упад и во Собранието

Граѓани во Белград, кои се собраа вечерва пред српското Собрание, незадоволни од повторното воведување полициски час, ги пробија вратите на Собранието и влегоа во зградата. Според локалните медиуми, полицијата употребила сила во обидот да ги спречи. Стотици граѓани се собраа вечерва поради најавата дека од петок ќе биде воведен полициски час со цел

Преку 50 солзавци употреби Српската полиција во обид да ги разбие демонстрантите во Белград

Преку 50 солзавци употреби Српската полиција во обид да ги разбие демонстрантите во Белград

Српската полиција употреби најмалку 50 солзавци во обидот да спречи демонстранти да влезат во Собранието кои протестираа против воведувањето нови мерки за сречување на ширењето на новиот коронавирус. Демонстрантите во моментов се повлекоа подалеку од влезот на Парламентот откако полицијата употреби и шок бомби, јавија белградски медиуми. Н1 јави дека

Толпата од пред Српското собрание разбиена, демонстрантите не се повлекуваат од улиците

Толпата од пред Српското собрание разбиена, демонстрантите не се повлекуваат од улиците

Голем дел од демонстрантите, кои се собраа вечерва пред зградата на српскиот Парламент, го напуштија платото пред зградата на Собранието, откако полицијата нешто пред полноќ интервенираше со голема количина солзавец. Голем судир се случи околу 11:30 часот кога демонстрантите фрлаа камења и факели кон полицијата, по што полицијата интервенираше и испукала

Протести во Белград - полицијата исфрли демонстранти од српското Собрание

Протести во Белград - полицијата исфрли демонстранти од српското Собрание

Дел демонстранти, кои во центарот на Белград протестираат поради најавите на претседателот на Србија Александар Вучиќ дека овој викенд во главниот град повторно ќе биде воведен полициски час поради влошената епидемиолошка ситуација, влегоа вечерва во зградата на Собранието на Србија кратко време по 22 часот. Полицијата успеа да ги исфрли, а демонстрантите

И студенти се приклучија на протестите во Белград

И студенти се приклучија на протестите во Белград

Поголема група студенти тргнаа од Студентски град во Нов Белград кон центарот со цел да ги поддржат граѓаните кои протестираат пред Собранието. Со свирежи и извици, студентите се упатија кон центарот на градот за да им се придружат на собраните, јавија белградски медиуми. Во меѓувреме, полицијата уште еднаш фрли солзавец кон демонстрантите кои се на

10 минути траеше упадот во Српското собрание, полицијата ги растера со голема количина солзавец

10 минути траеше упадот во Српското собрание, полицијата ги растера со голема количина солзавец

Српската полиција вечерва повторно употреби солзавец кога граѓаните кои протестираат пред Собранието на Србија поради новиот полициски час, се обидоа да го пробијат кордонот уште еднаш и да влезат во Парламентот. Група граѓани влегоа во холот на Собранието кусо по 22 часот, по што полицијата интервенираше и по десет минути ги исфрли од парламентот