притисни ентер »

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика светските сили во недела на самит во Берлин, каде ќе разговараат за напорите за постигнување мир во Либија. Од нејзината канцеларија соопштиле дека Меркел одлучила да биде домаќин на самитот, по консултации со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, пренесува АП. Командантот

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека одлуката на Калифа Хафтар да не го потпишува договорот за прекин на огнот со Владата на национално единство (ГНА) покажува кој сака војна и кој сака мир, пренесува „Спутник“. Во понеделникот премиерот на ГНА, Фајез Сараџ, и лидерот на либиската Национална армија (ЛНА), маршалот Калифа

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека одлуката на Калифа Хафтар да не го потпишува договорот за прекин на огнот со Владата на национално единство (ГНА) покажува кој сака војна и кој сака мир, пренесува „Спутник“. Во понеделникот премиерот на ГНА, Фајез Сараџ, и лидерот на либиската Национална армија (ЛНА), маршалот Калифа

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека одлуката на Калифа Хафтар да не го потпишува договорот за прекин на огнот со Владата на национално единство (ГНА) покажува кој сака војна и кој сака мир, пренесува „Спутник“. Во понеделникот, премиерот на ГНА, Фајез Сараџ и лидерот на либиската Национална армија (ЛНА), маршалот Калифа

Хафтар подготвува нов напад врз Триполи

Хафтар подготвува нов напад врз Триполи

Командантот на Либиската национална армија Калифа Хафтар почна да ја повлекува војската кон јужниот дел на Триполи, со цел да изврши уште еден напад врз позициите на Владата на национално единство на Фајез Сараџ. – Војската на Хафтар ги повлекува своите сили јужно од Триполи за да изврши уште еден напад, изјави неименуван извор близок на Сараџ. Лидерите

Хафтар подготвува нов напад врз Триполи

Хафтар подготвува нов напад врз Триполи

– Командантот на Либиската национална армија Калифа Хафтар почна да ја повлекува војската кон јужниот дел на Триполи, со цел да изврши уште еден напад врз позициите на Владата на национално единство на Фајез Сараџ. – Војската на Хафтар ги повлекува своите сили јужно од Триполи за да изврши уште еден напад, изјави неименуван извор близок на Сараџ. Лидерите

Хафтар спрема нов напад врз Триполи

Хафтар спрема нов напад врз Триполи

„Војската на Хафтар ги повлекува своите сили јужно од Триполи за да изврши уште еден напад“, изјави неименуван извор близок на Сараџ. Командантот на Либиската национална армија Калифа Хафтар почна да ја повлекува војската кон јужниот дел на Триполи, со цел да изврши уште еден напад врз позициите на Владата на национално единство на Фајез Сараџ. – Војската

Ердоган: Турција е спремна да му одржи лекција на либискиот командант Хафтар

Ердоган: Турција е спремна да му одржи лекција на либискиот командант Хафтар

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска рече дека Турција ќе му „одржи лекција“ на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку продолжи со нападите врз меѓународно признатата Влада во Триполи на Фајез Сараџ. Тој ова го кажа во денешното телевизиско обраќање откако генералот Хафтар ја напушти Москва без да го потпише

Ердоган: Турција ќе му одржи лекција на Хафтар ако продолжи со нападите

Ердоган: Турција ќе му одржи лекција на Хафтар ако продолжи со нападите

Турција нема да се воздржи да му „одржи лекција“ на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку продолжи со нападите врз меѓународно признатата Влада во Триполи на Фајез Сараџ, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Тој во својот говор истакна дека „пучистот Хафтар побегнал“ вчера од Москва, поради што мировните

Чавушоглу: Берлинските разговори за Либија ќе бидат бесмислени без да се смени ставот на Хафтар

Чавушоглу: Берлинските разговори за Либија ќе бидат бесмислени без да се смени ставот на Хафтар

Преговорите иницирани од Германија за решавање на конфликтот во Либија ќе бидат бесмислени доколку командантот на Либиската национална армија Калифа Хафтар не го измени својот став, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Неговата изјава е дадена по неуспешно завршените мировни преговори во Москва откако Хафтар заминал од рускиот

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека одлуката на Калифа Хафтар да не го потпишува договорот за прекин на огнот со Владата на национално единство (ГНА) покажува кој сака војна и кој сака мир, пренесува „Спутник“. Во понеделникот, премиерот на ГНА, Фајез Сараџ и лидерот на либиската Национална армија (ЛНА), маршалот Калифа

Ердоган: Турција ќе му одржи лекција на Хафтар ако продолжи со нападите

Ердоган: Турција ќе му одржи лекција на Хафтар ако продолжи со нападите

Турција нема да се воздржи да му „одржи лекција“ на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку продолжи со нападите врз меѓународно признатата Влада во Триполи на Фајез Сараџ, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Тој во својот говор истакна дека „пучистот Хафтар побегнал“ вчера од Москва, поради што мировните

Хафтар подготвува нов напад врз Триполи

Хафтар подготвува нов напад врз Триполи

Командантот на Либиската национална армија Калифа Хафтар почна да ја повлекува војската кон јужниот дел на Триполи, со цел да изврши уште еден напад врз позициите на Владата на национално единство на Фајез Сараџ. – Војската на Хафтар ги повлекува своите сили јужно од Триполи за да изврши уште еден напад, изјави неименуван извор близок на Сараџ. Лидерите

Чавушоглу: Берлинските разговори за Либија ќе бидат бесмислени без да се смени ставот на Хафтар

Чавушоглу: Берлинските разговори за Либија ќе бидат бесмислени без да се смени ставот на Хафтар

Преговорите иницирани од Германија за решавање на конфликтот во Либија ќе бидат бесмислени доколку командантот на Либиската национална армија Калифа Хафтар не го измени својот став, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Неговата изјава е дадена по неуспешно завршените мировни преговори во Москва откако Хафтар заминал од рускиот

Ердоган: Турција ќе му одржи лекција на Хафтар ако продолжи со нападите

Ердоган: Турција ќе му одржи лекција на Хафтар ако продолжи со нападите

Турција нема да се воздржи да му „одржи лекција“ на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку продолжи со нападите врз меѓународно признатата Влада во Триполи на Фајез Сараџ, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Тој во својот говор истакна дека „пучистот Хафтар побегнал“ вчера од Москва, поради што мировните

Ердоган: Хафтар ќе добие турска лекција ако продолжи со нападите

Ердоган: Хафтар ќе добие турска лекција ако продолжи со нападите

Турција нема да се воздржи да му „одржи лекција“ на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку продолжи со нападите врз меѓународно признатата Влада во Триполи на Фајез Сараџ, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Тој во својот говор истакна дека „пучистот Хафтар побегнал“ вчера од Москва, поради што мировните

Силите на Калифа Хафтар подготвуваат решавачки напад врз Триполи

Силите на Калифа Хафтар подготвуваат решавачки напад врз Триполи

Командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар, почна да ја поместува војската кон јужниот дел на Триполи, со цел да изврши уште еден напад врз позициите на Владата на национално единство на Фајез Сараџ. – Војската на Хафтар ги повлекува своите сили јужно од Триполи за да изврши уште еден напад – изјавил неименуван извор близок на Сараџ

Хафтар подготвува нов напад врз Триполи

Хафтар подготвува нов напад врз Триполи

Командантот на Либиската национална армија Калифа Хафтар почна да ја повлекува војската кон јужниот дел на Триполи, со цел да изврши уште еден напад врз позициите на Владата на национално единство на Фајез Сараџ. – Војската на Хафтар ги повлекува своите сили јужно од Триполи за да изврши уште еден напад, изјави неименуван извор близок на Сараџ. Лидерите