притисни ентер »

Османи: Нема друга алтернатива освен влада на ЛДК и ВВ

Османи: Нема друга алтернатива освен влада на ЛДК и ВВ

Кандидатката на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за премиерка, Вјоса Османи порача дека идната косовска Влада треба да ја водат партиите победнички на неделните изборите, кои до вчера беа во опозиција, ЛДК и Движењето Самоопределување (ВВ), јави дописникот на МИА од Приштина. Османи вели дека единствениот предизвик сега е постигнување договор за

Османи: Нема друга алтернатива освен влада на ЛДК и ВВ

Османи: Нема друга алтернатива освен влада на ЛДК и ВВ

Кандидатката на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за премиерка, Вјоса Османи порача дека идната косовска Влада треба да ја водат партиите победнички на неделните изборите, кои до вчера беа во опозиција, ЛДК и Движењето Самоопределување (ВВ), јави дописникот на МИА од Приштина. Османи вели дека единствениот предизвик сега е постигнување договор за

Османи: Идната косовска влада да ја направат ЛДК и ВВ, алтернатива нема

Османи: Идната косовска влада да ја направат ЛДК и ВВ, алтернатива нема

Вјоса Османи, кандидатката на Демократскиот сојуз на Косово за премиерка, порача дека идната косовска Влада треба да ја водат партиите победнички на неделните изборите, кои до вчера беа во опозиција, Демократскиот сојуз на Косово и Движењето Самоопределување , јави дописникот на МИА од Приштина. Таа вели дека единствениот предизвик сега е постигнување

Вјоса Османи: Влада со ПДК никако, единствената алтернатива влада на ЛДК и ВВ

Вјоса Османи: Влада со ПДК никако, единствената алтернатива влада на ЛДК и ВВ

Кандидатката на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за премиерка, Вјоса Османи порача дека идната косовска Влада треба да ја водат партиите победнички на неделните изборите, кои до вчера беа во опозиција, ЛДК и Движењето Самоопределување (ВВ). Османи вели дека единствениот предизвик сега е постигнување договор за коалиција, но нагласува дека друга

Османи: Нема друга алтернатива освен влада на ЛДК и ВВ

Османи: Нема друга алтернатива освен влада на ЛДК и ВВ

Кандидатката на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за премиерка, Вјоса Османи порача дека идната косовска Влада треба да ја водат партиите победнички на неделните изборите, кои до вчера беа во опозиција, ЛДК и Движењето Самоопределување (ВВ), јави дописникот на МИА од Приштина. Османи вели дека единствениот предизвик сега е постигнување договор за

Османи: Нема друга алтернатива освен влада во Косово да направат ЛДК и ВВ

Османи: Нема друга алтернатива освен влада во Косово да направат ЛДК и ВВ

Кандидатката на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за премиерка, Вјоса Османи порача дека идната косовска Влада треба да ја водат партиите победнички на неделните изборите, кои до вчера беа во опозиција, ЛДК и Движењето Самоопределување (ВВ), јави дописникот на МИА од Приштина. Османи вели дека единствениот предизвик сега е постигнување договор за

Косовските медиуми тврдат: Во Дреновац не живеат Срби, но српските партии добија гласови

Косовските медиуми тврдат: Во Дреновац не живеат Срби, но српските партии добија гласови

Сите српски политички субјекти на неделните парламентарни избори во Дреновец добиле гласови. Во Дреновац, Косово, иако не живее ниту едно српско семејство, речиси сите српски политички субјекти добиле гласови. Додека во Скендерај српските политички партии добиле 150 гласови, јавува весникот Зери. Инаку победник во овој регион е Демократската партија

Косовските медиуми тврдат: Во Дреновец не живеат Срби, но српските партии добија гласови

Косовските медиуми тврдат: Во Дреновец не живеат Срби, но српските партии добија гласови

Сите српски политички субјекти на неделните парламентарни избори во Дреновец добиле гласови. Во Дреновец, Косово, иако не живее ниту едно српско семејство, речиси сите српски политички субјекти добиле гласови. Додека во Скендерај српските политички партии добиле 150 гласови, јавува весникот Зери. Инаку победник во овој регион е Демократската партија

Албин Курти: Со Иса Мустафа и Вјоса Османи ќе се сретнам во четврток

Албин Курти: Со Иса Мустафа и Вјоса Османи ќе се сретнам во четврток

Курти во интервју потврди дека со челниците на ДСК ќе се сретне во четвртокот. Лидерот на Самооопределување Албин Курти, кој е и победник на последните парламентарни избори на Косово, изјави за КТВ дека побарал да се сретне веднаш со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа, и со кандидатката на оваа партија за премиер, Вјоса Османи. Но,

Поуки од косовските избори

Поуки од косовските избори

ЃОРЃИ СПАСОВ На изборите во 2017 година во Косово воените лидери (команданти на ОВК – Харадинај, Вејсели и Лимај) се обединија во една предизборна коалиција (ПАНА) и со освоени 33 отсто од гласовите кои им донесоа 39 места во косовскиот парламент и формираа влада. На тие избори ултралевичарското и популистичко движење Самоопределување на Албин Курти

Американскиот амбасадор во Косово се сретна и со Иса Мустафа

Американскиот амбасадор во Косово се сретна и со Иса Мустафа

По средбата со лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, чија партија победи на неделните вонредни парламентарни избори, амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Филип Коснет, денеска се сретна и со Иса Мустафа, лидер на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), партија која е втора според брјот на освоени гласови на изборите,

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа најави вечерва дека наскоро ќе има средба со лидерот на Движењето „Самоопределување“, Албин Курти со цел да разговараат околу можноста за формирање постизборна коалиција. По преброени 100 отсто од редовните гласачки ливчиња, Движењето „Самоопределување“, како првопласирана партија на предвремените

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа најави вечерва дека наскоро ќе има средба со лидерот на Движењето „Самоопределување“, Албин Курти со цел да разговараат околу можноста за формирање постизборна коалиција. По преброени 100 отсто од редовните гласачки ливчиња, Движењето „Самоопределување“, како првопласирана партија на предвремените

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа најави вечерва дека наскоро ќе има средба со лидерот на Движењето „Самоопределување“, Албин Курти со цел да разговараат околу можноста за формирање постизборна коалиција. По преброени 100 отсто од редовните гласачки ливчиња, Движењето „Самоопределување“, како првопласирана партија на предвремените

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа најави вечерва дека наскоро ќе има средба со лидерот на Движењето „Самоопределување“, Албин Курти со цел да разговараат околу можноста за формирање постизборна коалиција. По преброени 100 отсто од редовните гласачки ливчиња, Движењето „Самоопределување“, како првопласирана партија на предвремените

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа најави вечерва дека наскоро ќе има средба со лидерот на Движењето „Самоопределување“, Албин Курти со цел да разговараат околу можноста за формирање постизборна коалиција. По преброени 100 отсто од редовните гласачки ливчиња, Движењето „Самоопределување“, како првопласирана партија на предвремените

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа најави вечерва дека наскоро ќе има средба со лидерот на Движењето „Самоопределување“, Албин Курти со цел да разговараат околу можноста за формирање постизборна коалиција. По преброени 100 отсто од редовните гласачки ливчиња, Движењето „Самоопределување“, како првопласирана партија на предвремените

Американскиот амбасадор во Косово се сретна и со Иса Мустафа

Американскиот амбасадор во Косово се сретна и со Иса Мустафа

По средбата со лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, чија партија победи на неделните вонредни парламентарни избори, амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Филип Коснет, денеска се сретна и со Иса Мустафа, лидер на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), партија која е втора според брјот на освоени гласови на изборите,