Жиру и Челси го „масакрираа“ Динамо Киев, Валенсија и Наполи се „тресеа“ (видео)

Челси, Наполи и Валенсија се првите три клубови кои обезбедија четврт-финале од Лига Европа, пред преостанатите пет пресметки. Челси беше посебно импресивен, откако со 5:0 го совлада украинскиот гигант Динамо Киев на гости, предводени од Оливие Жиру, кој постигна неверојатен хет-трик. Голови постигнаа и Маркос Алонсо и Калам Хадсон-Одои за импресивна

Челси јуришно во Киев, Жиру како Кристијано

Со хет-трик на Французинот и голови на Хадсон-Одои и Алонсо, Челси со вкупен резултат 8-0 по двомечот со Динамо Киев, фати сериозен залет кон трофејот во Лига Европа. Сулејманов со фантастичен гол го однесе Краснодар во историско четвртфинале. ДИНАМО КИЕВ - ЧЕЛСИ 0-5 (полувреме 0:3), вкупен резултат 0-8 /Жиру 6' 33' 59', Алонсо 45+1', Хадсон-Одои 78'/

Челзи уште еднаш го „тресна“ Динамо Киев: Хет-трик на Жиру (ВИДЕО)

Челзи уште еднаш го „тресна“ Динамо Киев: Хет-трик на Жиру (ВИДЕО) Екипата на Челзи убедливо и доминантно се пласираше во четвртфиналето од Лигата на Европа, откако вечерва со 5-0 славеше на гостувањето кај Динамо Киев. Премиерлигашот имаше убедлива предност и од првиот натпревар од 3-0 одигран во Лондон, а вечерва само ја докажа својата класа. Оливие

Челси не беше „пријатен“ гостин, ја наполни мрежата на Динамо Киев (ВИДЕО)

Челси со убедливи 5-0 победи на гостувањето кај Динамо Киев и со вкупни 8-0 се пласираше во четвртфиналето од Лига Европа, пласман понатаму обезбедија и Наполи и Валенсија. Челси со убедлива предност од 3-0 го започна реванш натпреварот со Динамо Киев, па Маурицио Сари направи неколку замени во првиот тим, но тие славеа уште поголема победа. Жиру беше

Челзи, Наполи и Валенсија се првите четвртфиналисти во Лига Европа. Англискиот тим победи со 5:0, додека Валенсија се спаси во судиското продолжение. Челзи со високи 5:0 победи на гостувањето кај Динамо Киев, а свое шоу имаше Оливие Жиру кој постигна хет-трик. „Сините“ поведија во 5-та минута преку Французинот, кој дваесет минути подоцна зголеми на

Челси го декласира Динамо Киев, евроголот на Сулејманов недоволен за Краснодар (Видео)

Првите три реванш натпревари во Лигата на Европа поприлично требаше да бидат лесни за фаворитите, но реалноста ни покажа дека тоа важеше само за Челси кој само ја потврди својата класа на гостувањето во Киев кај Динамо. Избраниците на Сари славеа со 0:5 и го заверија пласманот во четвртфиналето, а до оваа рунда многу потешко стигнаа Наполи, а пред