притисни ентер »

Влашкото ми е најсилно, вели Вимблдонската шампионка Симона Халеп, македонска Влаинка од битолско Маловишта

Влашкото ми е најсилно, вели Вимблдонската шампионка Симона Халеп, македонска Влаинка од битолско Маловишта

Вимблдонската шампионка во тенис Симона Халеп од Романија е Влаинка со потекло од Македонија, чии предци емигрирале од битолското село Маловишта. 27-годишната Халеп, која вчера ја освои својата прва титула на Вимблдон откако за помалку од еден час ја победи Серена Вилијамс во финалето, е истакната членка на влашката заедница во Романија која брои околу

Влаинка со потекло од Македонија го освои Вимблдон

Влаинка со потекло од Македонија го освои Вимблдон

Тенисерката Симона Халеп, која вчера триумфираше на Вимблдон и ја освои својата прва титула на овој турнир, има потекло од т.н. цинцар Власи во Македонија. Дека 27-годишната романка е всушност Влаинка со потекло од Македонија пишуваат денеска романските медиуми. Според дел од написите нејзините предци емигрирале од битолското село Маловишта. Поради

Симона Халеп – девојката со потекло од Македонија која го освои Вимблдон

Симона Халеп – девојката со потекло од Македонија која го освои Вимблдон

Симона Халеп вчера експресно ја победи големата Серена Вилијамс во финалето на Вимблдон и стигна до својата прва титула на овој турнир. Халеп во финалето победи доминантно со 2:0 во сетови и тоа 6:2 и 6:2 за само 53 минути игра. Како што споменавме за Халеп ова беше прв трофеј на Вимблдон и втор на Грен слем турнирите. Претходно Романката триумфираше

Халеп: Никогаш не верував дека ќе го освојам „Вимблдон“, во Романија немаме тревни терени

Халеп: Никогаш не верував дека ќе го освојам „Вимблдон“, во Романија немаме тревни терени

Новата шампионка на „Вимблдон“, Симона Халеп изјави дека воопшто не си помислила дека може да ја освои шампионска титула во Лондон, бидејќи во Романија, од каде што потекнува, нема тревни терени. Романката одржа вистинска лекција по тенис на легендарната Серена Вилијамс, откако за помалку од час ја победи со 6:2 6:2. По мечот, таа исто така сподели

Влашкото ми е најсилно, вели Вимблдонската шампионка Симона Халеп, македонска Влаинка од битолско Маловишта

Влашкото ми е најсилно, вели Вимблдонската шампионка Симона Халеп, македонска Влаинка од битолско Маловишта

Вимблдонската шампионка во тенис Симона Халеп од Романија е Влаинка со потекло од Македонија, чии предци емигрирале од битолското село Маловишта. 27-годишната Халеп, која вчера ја освои својата прва титула на Вимблдон откако за помалку од еден час ја победи Серена Вилијамс во финалето, е истакната членка на влашката заедница во Романија која брои околу

Влаинка со потекло од Македонија го освои Вимблдон: Симона за само 53 минути ја збриша Серена Вилијамс

Влаинка со потекло од Македонија го освои Вимблдон: Симона за само 53 минути ја збриша Серена Вилијамс

Романската тенисерка Симона Халеп е победничка на Грен слемот Вимблдон. Таа попладнево во два сета (6:2 и 6:2) ја совлада седумкратната победничка на турнирот Серена Вилијамс од САД. Мечот траеше 53 минути. За Халеп ова е прв трофеј на Вимблдон и втор на Грен слем турнирите. Претходно, Романката во 2018 година го освои Ролан Гарос. Вкупен награден

Влаинка со потекло од Македонија го освои Вимблдон: Симона за само 53 минути ја збриша Серена Вилијамс

Влаинка со потекло од Македонија го освои Вимблдон: Симона за само 53 минути ја збриша Серена Вилијамс

Романската тенисерка Симона Халеп е победничка на Грен слемот Вимблдон. Таа попладнево во два сета (6:2 и 6:2) ја совлада седумкратната победничка на турнирот Серена Вилијамс од САД. Мечот траеше 53 минути. За Халеп ова е прв трофеј на Вимблдон и втор на Грен слем турнирите. Претходно, Романката во 2018 година го освои Ролан Гарос. Вкупен награден

Команечи: Никој во Романија нема да работи поради победата на Халеп

Команечи: Никој во Романија нема да работи поради победата на Халеп

Легендата на романската гимнастика, Надја Команечи вели дека во Романија никој нема да работи „неколку дена“ бидејќи ќе се прославува победата на Симона Халеп над Серена Вилијамс во финалето на Вимблдон за нејзина втора гренд слем титула. Пред 13 месеци, Команечи беше првата личност која Халеп ја прегрна на теренот „Филип Шартие“ по победата на Ролан

Команечи: Никој во Романија нема да работи поради победата на Халеп

Команечи: Никој во Романија нема да работи поради победата на Халеп

Легендата на романската гимнастика, Надја Команечи вели дека во Романија никој нема да работи „неколку дена“ бидејќи ќе се прославува победата на Симона Халеп над Серена Вилијамс во финалето на Вимблдон за нејзина втора гренд слем титула. Пред 13 месеци, Команечи беше првата личност која Халеп ја прегрна на теренот „Филип Шартие“ по победата на Ролан

Халеп е Влаинка од Македонија и ќе се мажи за Македонец

Халеп е Влаинка од Македонија и ќе се мажи за Македонец

Симона Халеп, годинашнава победничка на Вимблдон е Влаинка по потекло од Македонија, „пишува Денешен“ повикувајќи се напишување на романскиот спортски портал „Либертатеа.ро“ кој објави текст посветен на тенисерката Халеп. 23 годишната Халеп потекнува од најголемата група на Власи во Македонија, Цинцари, која, важи и за етникум со силно влијание во

СПОРТЊУЗ: Симона Халеп, победничката од Вимблдон, по потекло е од Македонија

СПОРТЊУЗ: Симона Халеп, победничката од Вимблдон, по потекло е од Македонија

Годинашната победничка на Вмблдон, Симона Халеп (23), е Влаинка по потекло од Македонија, објави романскиот спортски портал Либертатеа.ро во текст посветен на тенисерката Халеп. Романскиот Спортсњуз.ро пренесува дека таа потекнува од тн. цинцар Власи, кои, како што пишува, го сочинуваат најголемиот дел од Власите во Македонија. Спортсњуз.ро тврди

Симона Халеп, победничката на „Вимблдон“ има македонско потекло.

Симона Халеп, победничката на „Вимблдон“ има македонско потекло.

22 Споделувања Share Tweet Симона Халеп (23), овогодинешната победничка на „Вимблдон“ е Влаинка по потекло од Македонија, пренесува романскиот спортски портал. Тенисерката всушност има македонско влашки корени. Нејзините претци се доселени во Романија, поточно во Констанца од Македонија и негуваат силни македонски традиции. Медиумите во Романија откриваат

Македонка го освои Вимблдон: Симона за само 53 минути ја збриша Серена Вилијамс

Македонка го освои Вимблдон: Симона за само 53 минути ја збриша Серена Вилијамс

Романската тенисерка Симона Халеп е победничка на Грен слемот Вимблдон. Таа попладнево во два сета (6:2 и 6:2) ја совлада седумкратната победничка на турнирот Серена Вилијамс од САД. Мечот траеше 53 минути. За Халеп ова е прв трофеј на Вимблдон и втор на Грен слем турнирите. Претходно, Романката во 2018 година го освои Ролан Гарос. Вкупен награден

СИМОНА ХАЛЕП, ВЛАИНКА ОД МАКЕДОНИЈА: Новата „Вимблдон“ кралица по потекло од Македонија

СИМОНА ХАЛЕП, ВЛАИНКА ОД МАКЕДОНИЈА: Новата „Вимблдон“ кралица по потекло од Македонија

Симона Халеп (23), овогодинешната победничка на „Вимблдон“ е Влаинка по потекло од Македонија, пренесува романскиот спортски портал „Либертатеа.ро“ во текст посветен токму на Халеп Романскиот „Спортсњуз.ро“ пренесува дека таа потекнува од таканеречените цинцар Власи, кои го сочинуваат најголемиот дел од Македонските власи. Според изворот на „Спортсњуз