притисни ентер »

КОМЕНТАР НА 20. КОЛО: Го нема Дарбо го нема Шкупи, Шкендија се “тресеше“ од Вардар, што се случува со “лавовите“…

КОМЕНТАР НА 20. КОЛО: Го нема Дарбо го нема Шкупи, Шкендија се “тресеше“ од Вардар, што се случува со “лавовите“…

Пишува: Зоран Ѓоршоски Одиграни 180 минути, создадени неколку шанси и постигнат само еден гол, и тој веројатно со многу среќа. Тоа е епилогот кога станува збор за Шкупи оваа пролет, тим кој нели требаше да ја нападне Шкендија во битката за титулата. По оние вчерашни 0:0 со А. Пандев, сега составот на Хасан Озер има дури -8 бодови во однос на тетовци,

КОМЕНТАР НА 20. КОЛО: Го нема Дарбо го нема Шкупи, Шкендија се “тресеше“ од Вардар, што се случува со “лавовите“…

КОМЕНТАР НА 20. КОЛО: Го нема Дарбо го нема Шкупи, Шкендија се “тресеше“ од Вардар, што се случува со “лавовите“…

Пишува: Зоран Ѓоршоски Одиграни 180 минути, создадени неколку шанси и постигнат само еден гол, и тој веројатно со многу среќа. Тоа е епилогот кога станува збор за Шкупи оваа пролет, тим кој нели требаше да ја нападне Шкендија во битката за титулата. По оние вчерашни 0:0 со А. Пандев, сега составот на Хасан Озер има дури -8 бодови во однос на тетовци,

ВИДЕО: Евроголот на Алими против Вардар, најубав момент од 20 коло во ПМФЛ

ВИДЕО: Евроголот на Алими против Вардар, најубав момент од 20 коло во ПМФЛ

Шкендија и Вардар одиграа интересен натпревар во Тетово, победа за домашниот тим со 2-1, ја оправдаа фаворитската улога, но со многу мака, со новите три бода, се зацврстија на челната позиција во ПМФЛ. Тетовчани запишаа победа со головите на Мурати и Алими, победничкиот или вториот на натпреварот е ремек-дело кое се прераскажува во ПМФЛ, најубав момент

ПМФЛ: Шкендија го совлада Вардар

ПМФЛ: Шкендија го совлада Вардар

Лидерот Шкендија го совлада попладнево актуелниот шампион Вардар со 2:1 во дерби натпреварот од 20 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Со триумфот Шкендија ја зголеми предноста на табелата, откако второпласираниот Шкупи одигра без голови на домашен терен против Академија Пандев. ПМФЛ-20. коло Шкендија – Вардар 21 Македонија ЃП-Борец 0:0

Шкендија се намачи, но го доби Вардар и го зголеми водството

Шкендија се намачи, но го доби Вардар и го зголеми водството

Тоа што некогаш беше големо дерби во македонскиот фудбал, пресметката помеѓу тетовска Шкендија и Вардар, оваа сезона нема на „сила“ колку во минатото поради состојбата кај актуелниот шампион по повлекувањето на спонзорот Сергеј Самсоненко. И покрај ова, младите фудбалери на Вардар дадоа достоен отпор на Шкендија, која се помачи да стигне до 2:1 победа

ПМФЛ: Шкендија го совлада Вардар

ПМФЛ: Шкендија го совлада Вардар

Лидерот Шкендија го совлада попладнево актуелниот шампион Вардар со 2:1 во дерби натпреварот од 20. коло во Првата македонска фудбалска лига. Со триумфот Шкендија ја зголеми предноста на табелата, откако второпласираниот Шкупи одигра без голови на домашен терен против Академија Пандев. ПМФЛ-20. коло Шкендија – Вардар 21 Македонија ЃП-Борец 0:0 Пелистер

Шкендија се намачи со Вардар, „пандевци“ се одбранија од Шкупи, без голови во Ѓорче (ВИДЕО)

Шкендија се намачи со Вардар, „пандевци“ се одбранија од Шкупи, без голови во Ѓорче (ВИДЕО)

Шкендија потешко од очекувањата, го совлада Вардар со минимални 2:1. Можеби сите очекуваа убедлив триумф, со оглед дека тетовци се големи фаворити, а Вардарци и натаму се соочува со проблеми, но „децата“ на Вардар одлично се покажаа на овој меч. Дури во одредени моменти и го надигруваа тимот на Шкендија, кој, сепак, очекувано имаше повеќе посед и повеќе

ПМФЛ: Две победи на домаќините, два дуели без голови и само еден триумф на гостите

ПМФЛ: Две победи на домаќините, два дуели без голови и само еден триумф на гостите

Две победи на домаќините, два дуели без голови и само еден триумф на гостите е епилогот на денешните натпревари од 20.коло  во ПМФЛ Лидерот на табелата во домашното македонско фудбалско првенство, односно првата лига, Шкендија со 2:1 го победи Вардар на домашен терен. Во првиот дел за неполни две минути беа постигнати по еден го на двете страни. Прво

Шкендија го победи Вардар

Шкендија го победи Вардар

Со тоа тетовци се зацврстија на првата позиција на табелата со 45 бода и имаат 8 повеќе од Шкупи кој играше без голови во Чаир со Академија Пандев. Македонија која исто така играше 0-0 дома со борец е трета со 35. Струга по победата во Струмица над Беласица со 2-1 остана четврта со 32. Пелистер беше подобар од Ренова со 3-1 и сега е деветти со 22 освоени

ПОЛУВРЕМЕ: Шкендија поведе па Вардар веднаш врати, Пелистер и Струга ТЛ со предност

ПОЛУВРЕМЕ: Шкендија поведе па Вардар веднаш врати, Пелистер и Струга ТЛ со предност

Полувреме во петте натпревари во македонската прва лига денеска во рамките од 20. коло. Во Тетово е 1:1. Шкендија поведе со гол на Мурати, а во истата минута врати Мирчевски. Пелистер со 2:1 има предност над Ренова, додека Струга со голот на Алтипармаковски води во Струмица против Беласица. Нема голови на дуелите во Ѓорче Петров (Македонија ЃП – Борец)

Шкендија го совлада Вардар, Шкупи ремизираше против Академија Пандев

Шкендија го совлада Вардар, Шкупи ремизираше против Академија Пандев

Шкендија го совлада Вардар, Шкупи ремизираше против Академија Пандев Денеска се одиграа пет натпревари од 20.коло во Првата македонска фудбалска лига,каде дербито се одигра во Тетово ,помеѓу Шкендија и Вардар,на кој домаќините славеа со 2-1. Домаќините стекнаа први водство, Вардарци не реагираа најдобро во дефанзивниот дел, топката беше украдена, по

Вардар тешко ја продаде кожата во Тетово, Алими со прекрасен гол донесе победа за Шкендија (ВИДЕО)

Вардар тешко ја продаде кожата во Тетово, Алими со прекрасен гол донесе победа за Шкендија (ВИДЕО)

Шкендија со 2-1 го победи Вардар во Тетово, скопскиот тим пружи посилен отпор отколку што се очекуваше, но не успеа да направи изененадување. Со оглед на моменталната ситуација во Вардар, Шкендија на денешниот меч беше огромен фаворит. Тетовскиот тим дојде до планираните три бода, но тоа не се случи лесно како што се очекуваше. Шкендија поведе со гол

Голот од слободен удар со кој Шкендија го скрши отпорот на Вардар 🎥

Голот од слободен удар со кој Шкендија го скрши отпорот на Вардар 🎥

Денес екипата на Шкендија потешко од очекуваното, но сепак стигна до победа против Вардар. Шкендија – Вардар секако е дерби, меѓутоа поради ситуацијата во која се наоѓа Вардар денес Шкендија беше апсолутен фаворит и се очекуваше лесно да ги освои трите бода на свој терен. Сепак, Вардар излезе со бело знаме во Тетово. До победата домаќинјите дојдоа

Шкендија се намачи, но го доби Вардар и го зголеми водството

Шкендија се намачи, но го доби Вардар и го зголеми водството

Тоа што некогаш беше големо дерби во македонскиот фудбал, пресметката помеѓу тетовска Шкендија и Вардар, оваа сезона нема на „сила“ колку во минатото поради состојбата кај актуелниот шампион по повлекувањето на спонзорот Сергеј Самсоненко. И покрај ова, младите фудбалери на Вардар дадоа достоен отпор на Шкендија, која се помачи да стигне до 2:1 победа

Вардар пружи силен отпор, но Шкендија со прекрасен гол на Алими ги освои трите бода (ВИДЕО)

Вардар пружи силен отпор, но Шкендија со прекрасен гол на Алими ги освои трите бода (ВИДЕО)

Шкендија со 2-1 го победи Вардар во Тетово, скопскиот тим пружи посилен отпор отколку што се очекуваше, но не успеа да направи изененадување. Со оглед на моменталната ситуација во Вардар, Шкендија на денешниот меч беше огромен фаворит. Тетовскиот тим дојде до планираните три бода, но тоа не се случи лесно како што се очекуваше. Шкендија поведе со гол