притисни ентер »

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното, ќе бидат

СДСМ БЕГА ПОЛИТИЧКИОТ ДОГОВОР - Спасовски: Нема распуштање на Собранието без да се донесат законите

СДСМ БЕГА ПОЛИТИЧКИОТ ДОГОВОР - Спасовски: Нема распуштање на Собранието без да се донесат законите

Приоритет е да се донесат законите, а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии, не може приоритет да биде било каков политички интерес, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски и додаде: „Релациите со ДУИ се коректни, како што ја почнавме коалицијата со нив така и ќе ја завршиме, не очекувам да има дополнително неразбирливо

СДСМ БЕГА ОД ПОЛИТИЧКИОТ ДОГОВОР - Спасовски: Нема распуштање на Собранието без да се донесат законите

СДСМ БЕГА ОД ПОЛИТИЧКИОТ ДОГОВОР - Спасовски: Нема распуштање на Собранието без да се донесат законите

Приоритет е да се донесат законите, а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии, не може приоритет да биде било каков политички интерес, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски и додаде: „Релациите со ДУИ се коректни, како што ја почнавме коалицијата со нив така и ќе ја завршиме, не очекувам да има дополнително неразбирливо

Спасовски уценува: Спас за Заев со носење на Законот за ЈО, па избори

Спасовски уценува: Спас за Заев со носење на Законот за ЈО, па избори

Спасовски уценува: Спас за Заев со носење на Законот за ЈО, па избори „Ние мора прво да ги донесеме законите кои се исклучително важни за оваа држава и потоа треба да одиме на избори. Тоа е ставот кој го имаме и како Влада и како партија, од првиот момент до денеска. Така што, сите законски решенија, пред се законот за ЈО кои треба да дадат дополнителни

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното, ќе бидат

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното, ќе бидат усвоени законските решенија по што ќе се оди на избори. -Ние мора прво да ги донесеме законите кои се исклучително важни за оваа држава и потоа треба да одиме на избори. Тоа е ставот кој го имаме и како Влада и

Спасовски: имаме коректни односи со ДУИ

Спасовски: имаме коректни односи со ДУИ

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното, ќе бидат

Изборите станаа понеизвесни од законот за јавно обвинителство

Изборите станаа понеизвесни од законот за јавно обвинителство

„Ставот на СДСМ за распуштање на Собранието е јасен – прво да се донесат сите законски решенија што се договорени и кои што се важни за иднината на земјата. Законите мора да бидат донесени пред распуштање на Собранието“, изјави утрово премиерот Оливер Спасовски, кој беше во посета на студентскиот дом „Гоце Делчев“. Оваа негова  изјава доаѓа по драмата

Прво да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори, порача Спасовски

Прво да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори, порача Спасовски

Во Собранието прво треба да се донесат сите закони кои што се многу битни за граѓаните па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори, порача премиерот Оливер Спасовски, но не го коментираше евентуалното формирање ново парламентарно мнозинство. Според него, ќе се испочитува договореното, ќе бидат усвоени законските решенија по што ќе

Спасовски: Распуштање на Собраниеto нема без носење на законите

Спасовски: Распуштање на Собраниеto нема без носење на законите

Спасовски: Распуштање на Собраниеto нема без носење на законите Приоритет е да се донесат законите а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии. Не може приоритет да биде било каков политички интерес, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски по синоќешното одложување на собраниската седница за законот за ЈО. Во врска

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Скопје, 14 февруари 2020 (МИА) – Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се

СПАСОВСКИ: Прво законите и разрешување на министерката Рашела Мизрахи, па потоа распуштање на Собранието и одење на избори

СПАСОВСКИ: Прво законите и разрешување на министерката Рашела Мизрахи, па потоа распуштање на Собранието и одење на избори

Техничкиот премиер Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното,

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното, ќе бидат

СДСМ бега од договорот, Спасовски вели: Нема распуштање на Собранието без да се донесат законите

СДСМ бега од договорот, Спасовски вели: Нема распуштање на Собранието без да се донесат законите

СДСМ бега од договорот, Спасовски вели: Нема распуштање на Собранието без да се донесат законите Приоритет е да се донесат законите, а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии, не може приоритет да биде било каков политички интерес, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски и додаде: „Релациите со ДУИ се коректни,

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното, ќе бидат

СПАСОВСКИ МНОГУ ПОМЕК ОД НИКОЛОВСКИ - тивко го спомна новото мнозинство, но не отстапува од законот за ЈО

СПАСОВСКИ МНОГУ ПОМЕК ОД НИКОЛОВСКИ - тивко го спомна новото мнозинство, но не отстапува од законот за ЈО

Техничкиот премиер Оливер Спасовски вели дека мора прво да се донесат законите што се важни за државата, како што е законот за јавно обвинителество, па потоа да се оди на избори. Доколку дојде до опструкции од нивниот коалиционен партнер, не е исклучено формирање на ново парламентарно мнозинство. Сепак, Спасовски денеска употреби многу помек речник

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното, ќе бидат

Спасовски: Со ДУИ имаме коректни релации, пред избори секогаш има тензии

Спасовски: Со ДУИ имаме коректни релации, пред избори секогаш има тензии

Премиерот во техничката влада, Оливер Спасовски порачува дека мора во Собрание да се донесат сите законски решенија кои се договорени, па потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. По синоќешните пораки кои си ги упатија коалициските партнери, СДСМ и ДУИ, техничкиот министер се појави на надтан заедно министерот за образование од редовите

Спасовски: Прво закон за ЈО, па после избори

Спасовски: Прво закон за ЈО, па после избори

Прво треба да се донесат законите кои се исклучително важни за иднината на нашата држава, па после одиме на избори. Тоа е ставот кој што го имаме и како влада и како партија, вели премиерот Оливер Спасовски во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“. – Пред се тука мислам на Законот за јавно обвинителство, кој што треба да даде дополнителни позитивни аргументи