притисни ентер »

„Дојче веле“: „Гаспром“ во проблеми поради коронавирусот

„Дојче веле“: „Гаспром“ во проблеми поради коронавирусот

Кина, која се соочува со епидемија на смртоносниот коронавирус, е најголемиот потрошувач и увозник на енергенси. Руската компанија „Гаспром“, најголемиот светски снабдувач со гас бележи пад на производството од шест отсто, а извозот е паднат за околу четвртина. Истовремено паднаа и цените на гасот: моментално во Европа, која е далеку најважен пазар