притисни ентер »

МЗТ ја прекина победничката серија на сараевските Спарс (видео)

МЗТ ја прекина победничката серија на сараевските Спарс (видео)

Во последниот меч од регуларната сезона од АБА втората лига, македонскиот вице-шампион МЗТ Скопје Аеродром стигнаа до 93:77 (24:23, 21:17, 23:20, 25:17) победа над Сараево спарс во најава на нивниот полуфинален дуел од плеј-офот. Иако мечот немаше некоја голема резултатска важност, за „металците“ секако претставува добар поттик за поважните мечеви

МЗТ ја прекина победничката серија на сараевските Спарс (видео)

МЗТ ја прекина победничката серија на сараевските Спарс (видео)

Во последниот меч од регуларната сезона од АБА втората лига, македонскиот вице-шампион МЗТ Скопје Аеродром стигнаа до 93:77 (24:23, 21:17, 23:20, 25:17) победа над Сараево спарс во најава на нивниот полуфинален дуел од плеј-офот. Иако мечот немаше некоја голема резултатска важност, за „металците“ секако претставува добар поттик за поважните мечеви

МЗТ Скопје убедлив против Спарс пред плејофот дуелот

МЗТ Скопје убедлив против Спарс пред плејофот дуелот

МЗТ Скопје со 93:77 го победи Спарс од Сараево во последното коло од лигашкиот дел, токму овој противник е и тимот со кој македонскиот претставник ќе игра во полуфиналето од плејофот. МЗТ Скопје токму со Спарс со кој ќе играат во плејофот го заврши лигашкиот дел од втората АБА лига. Македонскиот тим беше доминантен на денешниот натпревар и забележа

Победа за загревање пред плејофот: МЗТ убедлив против Спарс:

Победа за загревање пред плејофот: МЗТ убедлив против Спарс:

Победа за загревање пред плејофот: МЗТ убедлив против Спарс: МЗТ Скопје со победа против Спарс Сараево од 93-77 го заврши регуларниот дел од сезоната во АБА2-лигата. Овој дуел беше само увертира на она што следува во плејофот, бидејќи токму овие два тима ќе играат меѓусебе во полуфиналето. Натпреварот немаше никакво резултатско значење поради фактот

МЗТ Скопје подобар од сараевски Спарс во меч од АБА-2 лигата

МЗТ Скопје подобар од сараевски Спарс во меч од АБА-2 лигата

МЗТ Скопје Аеродром со победа го заокружи лигашкиот дел во АБА.2 конкуренцијата Македонскиот вице-првак, МЗТ Скопје пред своите симпатизери во Јане Сандански во меч од последното коло, го совлада сараевски Спарс убедливо со 93-77. Аеродромци беа подобри во текот на целиот меч, па сите четири четвртини ги решија во своја полза (24:23, 21:17, 23:20 и

ВИДЕО: Минути за уживање – како Самарџиски си поигра со Спарс!

ВИДЕО: Минути за уживање – како Самарџиски си поигра со Спарс!

Екипата на МЗТ Скопје извојува убедлива победа над Спарс како најава за меѓусебната пресметка во полуфиналето на АБА2 лигата. Македонскиот вицешампион во последниот натпревар од регуларниот дел на регионалното натпреварување со 93-77 го декласира босанскиот тим, а човек на одлука беше репрезентативниот центар, Предраг Самарџиски, Новајлијата во редовите

Кочов претпазлив: И во убедливиот триумф се уверивме колку опасна екипа е Спарс!

Кочов претпазлив: И во убедливиот триумф се уверивме колку опасна екипа е Спарс!

За секој спортист најтешко е да се одигра натпревар во кој резултатот воопшто не е важен, поради што тренерот на МЗТ Скопје, Ѓорѓи Кочов, имаше тешка задача да ги мотивира своите избраниците пред вечерашниот дуел со Спарс, последен од регуларниот дел од АБА2. Фактот што овие два тима в среда ја почнуваат полуфиналната плејоф-пресметка беше причината

МЗТ го растури Спарс во последниот меч од регуларниот дел во АБА2 лигата

МЗТ го растури Спарс во последниот меч од регуларниот дел во АБА2 лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со убедлива победа над Спарс Сараево од 93-77 го заврши основниот дел во АБА2 лигата. Македонскиот вицешампион не дозволи никакво изненадување пред своите гледачи против тимот кој е нивен противник во полуфиналето на плејофот во ова натпреварување, тим кој денеска настапи без неколку важни играчи. „Сино-белите“ беа

Самарџиски одигра како Шекил: МЗТ му „покажа заби“ на Спарс пред дуелот во плејофот! (ФОТО)

Самарџиски одигра како Шекил: МЗТ му „покажа заби“ на Спарс пред дуелот во плејофот! (ФОТО)

Кошаркарите на МЗТ Скопје со победа го завршија регуларниот дел од сезоната во АБА2-лигата, откако попладнево, на домашен терен, без поголеми проблеми го совладаа десеткуваниот тим на Спарс (93-77), кој во Скопје допатува без четворицата најдобри играчи (Албијаниќ, Против, Врабец и Бајрамовиќ). Причина за ваквата калкулација на тимот од Сараево беше

loading...
Рутинска победа на МЗТ Скопје против Спарс во АБА 2

Рутинска победа на МЗТ Скопје против Спарс во АБА 2

Кошаркарите на Мзт Скопје Аеродром со победа над Спарс од 93:77 го завршија регуларниот дел од АБА 2 лигата. Металците без поголеми проблеми одговорија на денешниот предизвик против тим кој во Скопје допатува без неколкумина стандардни играчи. Гостите од Сараево немаа сили за посериозно да му се спротистават на нашиот тим кој во натпреварот без резултатско

АБА 2: МЗТ Скопје го преслуша Спарс

АБА 2: МЗТ Скопје го преслуша Спарс

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со лесна и убедлива победа го завршија регуларниот дел од сезоната во АБА2-лигата, откако попладнево, на домашен терен, го совладаа тимот на Спарс (93-77). Аеродромци клучната предност ја обезбедија во третиот период, откако во првото полувреме постојано ја имаа иницијативата и водството, но тоа во ниту еден не беше

Кочов: Направивме еден добар „тренинг“ пред плеј-офот со Спарс

Кочов: Направивме еден добар „тренинг“ пред плеј-офот со Спарс

Македонскиот кошаркарски вицепрвак МЗТ Скопје го заврши лигашкиот дел со победа. Славеше над директниот ривал во плеј-офот, Спарс Сарајево, а тренерот Ѓорѓи Кочов истакна дека победата е на страната на аеродромци, во еден меч кој бил без голем набој и резултатско значење. „Натпреварот против Спарс го видов како еден дуел без набој и без резултатско

ФОТО: Експлозија на Пеџа, МЗТ ја исполни првата цел во АБА-2

ФОТО: Експлозија на Пеџа, МЗТ ја исполни првата цел во АБА-2

Македонскиот кошаркарски вицепрвак МЗТ Скопје со победа го заврши лигашкиот дел во АБА-2 лигата и во Скопје, на домашен терен, со убедливи 93-77 славеше над екипата на Спарс Сараево. Токму Спарс ќе биде ривал на „металците“ во плеј-офот, а македонскиот тим на домашен терен го здроби ривалот и најави интересни мечеви во серијата која ќе се игра до две

МЗТ го декласира Спарс како најава за плеј-офот во втората АБА-лига!

МЗТ го декласира Спарс како најава за плеј-офот во втората АБА-лига!

Македонскиот кошаркарски вицепрвак МЗТ Скопје со победа го заврши лигашкиот дел во АБА-2 лигата и во Скопје, на домашен терен, со убедливи -.- славеше над екипата на Спарс Сараево. Токму Спарс ќе биде ривал на „металците“ во плеј-офот, а македонскиот тим на домашен терен го здроби ривалот и најави интересни мечеви во серијата која ќе се игра до две

Кочов: Сакаме успешен кај на регуларниот дел од сезоната на АБА2

Кочов: Сакаме успешен кај на регуларниот дел од сезоната на АБА2

Македонскиот вицешампион МЗТ Скопје денес го игра својот последен натпревар од регуларниот дел во АБА2 лигата. Во салата „Јане Сандански“ ќе гостува тимот на Спарс, а Ѓорѓи Кочов вели дека иако овој дуел нема резултатско значање, посакува МЗТ успешно да го заврши овој дел од регионланото натпреварување. „Иако натпреварот против Спарс нема резултатско