притисни ентер »

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој оцени дека НАТО алијансата е мртва. Како оправдување за оваа негова изјава тој го наведе отсуството на координација меѓу САД и Турција, која, иако е членка на НАТО, неодамна воено

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој оцени дека НАТО алијансата е мртва. Како оправдување за оваа негова изјава тој го наведе отсуството на координација меѓу САД и Турција, која, иако е членка на НАТО, неодамна воено

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој оцени дека НАТО алијансата е мртва. Како оправдување за оваа негова изјава тој го наведе отсуството на координација меѓу САД и Турција, која, иако е членка на НАТО, неодамна воено

Остро предупредување на Германија до Франција: Не го поткопувајте НАТО

Остро предупредување на Германија до Франција: Не го поткопувајте НАТО

Макрон изјави за „Економист“ оваа недела, дека НАТО е во „состојба на мозочна смрт“, наведувајќи го недостигот на координација и непредвидливоста на Америка предводена од претседателот Доналд Трамп. Тој исто така изрази сомнеж за безбедносниот принцип на Алијансата, според кој нападот врз еден сојузник би се третирал како напад над сите сојузници.

„Најн“ од Берлин за Париз: Меркел и Мас се дистанцираа од Макрон за НАТО

„Најн“ од Берлин за Париз: Меркел и Мас се дистанцираа од Макрон за НАТО

Фото: hln.be Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. „НАТО, Северноатлантската алијанса е столбот на нашата одбрана. Сепак, сè повеќе е јасно дека ние Европејците, членки на ЕУ кои се во НАТО,

Мас ја брани улогата на Европа во НАТО

Мас ја брани улогата на Европа во НАТО

Шефот на германската дипломатија, Хајко Мас, повика на заштита и зачувување на улогата на Европа во трансатлантската алијанса на НАТО, наспроти критиките од францускиот претседател Емануел Макрон минатата недела, пренесе германската новинска агенција ДПА. „За Германија е јасно: Би било грешка да се поткопа НАТО“, рече Маас во коментарите објавени во

ГЕРМАНИЈА: Меркел и Мас се дистанцира од изјавата на Макрон за мозочната смрт на НАТО

ГЕРМАНИЈА: Меркел и Мас се дистанцира од изјавата на Макрон за мозочната смрт на НАТО

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. – НАТО, Северноатлантската алијанса е столбот на нашата одбрана. Сепак, сè повеќе е јасно дека ние Европејците, членки на ЕУ кои се во НАТО,

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. – НАТО, Северноатлантската алијанса е столбот на нашата одбрана. Сепак, сè повеќе е јасно дека ние Европејците, членки на ЕУ кои се во НАТО, треба

Меркел и Мас уште еднаш се дистанцираа од Макрон, НАТО не е во состојба на „мозочна смрт“

Меркел и Мас уште еднаш се дистанцираа од Макрон, НАТО не е во состојба на „мозочна смрт“

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. „НАТО, Северноатлантската алијанса е столбот на нашата одбрана. Сепак, сè повеќе е јасно дека ние Европејците, членки на ЕУ кои се во НАТО, треба

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. – НАТО, Северноатлантската алијанса е столбот на нашата одбрана. Сепак, сè повеќе е јасно дека ние Европејците, членки на ЕУ кои се во НАТО, треба

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Меркел вечерва во Берлин ќе се сретне со Макрон, а на вечерата ќе присуствува и германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер. Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт”. – НАТО, Северноатлантската

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. – НАТО, Северноатлантската алијанса е столбот на нашата одбрана. Сепак, сè повеќе е јасно дека ние Европејците, членки на ЕУ кои се во НАТО, треба

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. – НАТО, Северноатлантската алијанса е столбот на нашата одбрана. Сепак, сè повеќе е јасно дека ние Европејците, членки на ЕУ кои се во НАТО, треба

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. – НАТО, Северноатлантската алијанса е столбот на нашата одбрана. Сепак, сè повеќе е јасно дека ние Европејците, членки на ЕУ кои се во НАТО, треба

Пендаровски ги намалува очекувањата од средбата со Макрон

Пендаровски ги намалува очекувањата од средбата со Макрон

Вели дека не треба да се има преголеми очекувања, бидејќи станува збор за држава кој е меѓу најмоќните во Европа, но средбата според него ќе биде исклучителна прилика за да се соочат аргументите со Макрон и да се нагласи до сега постигнатото за членство во ЕУ од македонска страна. Макрон пред два дена предизвика силни реакции во меѓународната јавност

Помпео и германско-американското пријателство

Помпео и германско-американското пријателство

При посетата на Помпео во Германија, не идат до израз постоечките разлики меѓу двете земји. Тој ќе се сретне со канцеларката Меркел, која им контрира на критиките на Макрон против НАТО. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас му се обрати на својот американски гостин Мајк Помпео со зборовите „драг Мајк" на истото место каде пред 30 години

Од застареното НАТО на Трамп до НАТО на умирање на Макрон

Од застареното НАТО на Трамп до НАТО на умирање на Макрон

Претседателот на Франција Емануел Макрон во четвртокот ги предупреди сограѓаните во Европа дека НАТО умира, наведувајќи ги притоа недостигот на координација и американската непредвидливост под претседателот Доналд Трамп. „Она што во моментот го доживуваме е мозочна смрт на НАТО“. Ова е дијагнозата на францускиот претседател Емануел Макрон. Во интервју

Меркел не ја прифаќа дијагнозата на Макрон за НАТО

Меркел не ја прифаќа дијагнозата на Макрон за НАТО

Германската канцеларка Ангела Меркел го отфрли мислењето на францускиот претседател Емануел Макрон дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“ и посочи дека такви коментари не се потребни. На средбата со генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг, Меркел истакна дека Макрон „користи драстични зборови“, дополнувајќи дека тоа не е и нејзино мислење

Помпео и Мас го бранат НАТО по коментарите на Макрон

Помпео и Мас го бранат НАТО по коментарите на Макрон

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска ја истакнуваа важноста на НАТО, истакнувајќи дека трансатлантската соработка е клучна за падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години и оти и денес е релевантна. Двајцата функционери ги дадоа коментарите во одбрана на НАТО, откако францускиот претседател

Помпео и Мас го бранат НАТО по коментарите на Макрон

Помпео и Мас го бранат НАТО по коментарите на Макрон

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска ја истакнуваа важноста на НАТО, истакнувајќи дека трансатлантската соработка е клучна за падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години и оти и денес е релевантна. Двајцата функционери ги дадоа коментарите во одбрана на НАТО, откако францускиот претседател