притисни ентер »

Тим во два сета го победи Федерер

Тим во два сета го победи Федерер

Роџер Федерер со пораз го започна настапот на Завршниот мастерс во Лондон. Во „О2“ арената Швајцарецот во два сета 5/7, 5/7 е поразен од Доминик Тим. Австриецот му го нанесе третиот пораз по ред на Федерер во меѓусебните дуели и сега против Швајцаревцот води 5:2. Федерер лошо го започна дуелот му дозволи брејк на Тим на самиот почеток, меѓутоа бргу

Тим во два сета го победи Федерер

Тим во два сета го победи Федерер

Роџер Федерер со пораз го започна настапот на Завршниот мастерс во Лондон. Во „О2“ арената Швајцарецот во два сета 5/7, 5/7 е поразен од Доминик Тим. Австриецот му го нанесе третиот пораз по ред на Федерер во меѓусебните дуели и сега против Швајцаревцот води 5:2. Федерер лошо го започна дуелот му дозволи брејк на Тим на самиот почеток, меѓутоа бргу

Лесна победа на Ѓоковиќ против Беретини

Лесна победа на Ѓоковиќ против Беретини

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Матео Беретини со 6:2, 6:1 во првиот натпревар од завршниот Мастерс турнир на осумте најдобри тенисери на светот, кој се игра во Лондон. Србинот загуби само три гејма во дуелот со Италијанецот, а средбата траеше само 63 минути. На Ѓоковиќ му треба најмалку пласман во финалето во Лондон, ако сака да си го врати

Федерер поразен на стартот на завршниот АТП турнир во Лондон

Федерер поразен на стартот на завршниот АТП турнир во Лондон

Доминик Тим со 2-0 во сетови го победи Роџер Федерер во првото коло на АТП завршниот турнир во Лондон. Втора година по ред Роџер Федерер го губи првиот меч на АТП финалето во Лондон, овој пат беше поразен од Доминик Тим. И двата сета беа идентични, Тим ги доби со 7-5 и 7-5. Претходно во оваа група Новак Ѓоковиќ го демолираше Беретини, Србинот загуби

Тим подобар од Федерер на завршниот Мастерс

Тим подобар од Федерер на завршниот Мастерс

Швајцарецот во Лондон стартуваше со пораз во два сета. Петтиот тенисер на АТП ранг листата, Доминик Тим во два сета со идентични 7:5,7:5 и му го нанесе третиот пораз во низа во меѓусебните пресметки. Швајцарецот лошо го започна дуелот со Тим и уште во првиот гем на свој сервис дозволи противникот да му направи брејк, но веќе во четвртиот гем возврати

Тим одново го разоружа Федерер и обезбеди прва победа во Лондон

Тим одново го разоружа Федерер и обезбеди прва победа во Лондон

Доминик Тим ја забележа и третата победа против Рожер Федерер во актуелната сезона, а по онаа на Мастерсот во Индијан Велс, оваа вечерва беше убедливо најважна во неговата кариера. Австриецот ја забележа првата победа во првото коло во својот четврти обид на завршните Мастерс турнири во Лондон, откако успеа одново да го разоружа Швајцарецот со својата

Федерер со пораз од Тим го почна завршниот турнир во Лондон

Федерер со пораз од Тим го почна завршниот турнир во Лондон

Легендарниот швајцарски тенисер Роџер Федерер беше изненаден на самиот старт на завршниот турнир во Лондон, откако загуби од Доминик Тим со 0-2 во сетови, односно 5-7 и 5-7. Федерер тргна многу лошо во мечот, откако Тим направи брејк уште во првиот гем. Сепак, Швајцарецот во четвртиот гем се врати во игра (2-2), па беше сигурен на свој сервис до 11

Доминик Тием го шокира Роџер Федерер во Лондон

Доминик Тием го шокира Роџер Федерер во Лондон

Австриецот Доминик Тием го победи со 2-0 Роџер Федерер на завршниот турнир во Лондон, прво коло во групата Б. Тием го победи Федерер со 7-5 и 7-5, со оваа победа Австриецот е на добар пат да обезбеди полуфинале на последниот турнир во годината. Интересно е тоа што Тием ги доби сите мечеви против Федерер во оваа 2019 година.

Ѓоковиќ за еден час игра го победи младиот Беретини и му се приближи на Надал на тронот

Ѓоковиќ за еден час игра го победи младиот Беретини и му се приближи на Надал на тронот

Ѓоковиќ се бори со Рафа Надал за првото место на ранг-листата на АТП, при што Беретнини го имаше својот прв настап во финалето на АТП. Во оваа група вечерва играат Роџер Федерер и Доминик Тием, додека во другата група се Надал, Русинот Данил Медведев, Гркот Стефанос Циципас и Германецот Александар Зверев. Надал има 640 бода предност пред Ѓоковиќ, а

Лесна победа на Ѓоковиќ против Беретини

Лесна победа на Ѓоковиќ против Беретини

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Матео Беретини со 6:2, 6:1 во првиот натпревар од завршниот Мастерс турнир на осумте најдобри тенисери на светот, кој се игра во Лондон. Србинот загуби само три гејма во дуелот со Италијанецот, а средбата траеше само 63 минути. На Ѓоковиќ му треба најмалку пласман во финалето во Лондон, ако сака да си го врати

Тим подобар од Федерер на завршниот Мастерс во Лондон

Тим подобар од Федерер на завршниот Мастерс во Лондон

Петтиот тенисер на АТП ранг листата, Доминик Тим во два сета со идентични 7:5 и 7:5 славеше во првото коло од завршниот Мастерс турнир во Лондон против Роџер Федерер. Ова беше третиот пораз во низа за Швајцарецот во меѓусебните пресметки со Австриецот. Федерер лошо го започна дуелот со Тим и уште во првиот гем на свој сервис дозволи противникот да

Тием се надмина и во два сета во надигра Федерер во Лондон

Тием се надмина и во два сета во надигра Федерер во Лондон

Австрискиот тенисер Доминик Тием го отвори завршиот турнир во Лондон со победа над Роџер Федерер (7-5, 7-5) и по голема борба си ги подотвори вратите кон наредната фаза на последниот турнир опваа сезона. Младиот Австриец пред натпреварот изјави дека може да слави над Федерер, па за час и 40 минути во тоа и успеа, за одличен старт на завршниот турнир

Лесна победа на Ѓоковиќ против Беретини

Лесна победа на Ѓоковиќ против Беретини

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Матео Беретини со 6:2, 6:1 во првиот натпревар од завршниот Мастерс турнир на осумте најдобри тенисери на светот, кој се игра во Лондон. Србинот загуби само три гејма во дуелот со Италијанецот, а средбата траеше само 63 минути. На Ѓоковиќ му треба најмалку пласман во финалето во Лондон, ако сака да си го врати

Лесна победа на Ѓоковиќ против Беретини во Лондон

Лесна победа на Ѓоковиќ против Беретини во Лондон

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Матео Беретини со 6:2, 6:1 во првиот натпревар од завршниот Мастерс турнир на осумте најдобри тенисери на светот, кој се игра во Лондон. Србинот загуби само три гејма во дуелот со Италијанецот, а средбата траеше само 63 минути. На Ѓоковиќ му треба најмалку пласман во финалето во Лондон, ако сака да си го врати

Завршен АТП Мастерс во Лондон: Ѓоковиќ за 63 минути го преслуша Беретини

Завршен АТП Мастерс во Лондон: Ѓоковиќ за 63 минути го преслуша Беретини

Фото: publimetro.cl Новак Ѓоковиќ во голем стил го започна учеството на завршниот Мастерс во Лондон. Српскиот тенисер, во премиерниот меч во „О2 арена“, го „преслуша“ Матео Беретини со 6:2, 6:1 за 63 минути игра. Италијанецот немаше никакви шанси во дуелот со фаворизираниот противник и моментно втор на АТП ранг листата против кој освои само два гема

Медведев го „пикира“ третото место на Федерер

Медведев го „пикира“ третото место на Федерер

Завршниот тениски Мастерс годинава е поинтересен од вообичаеното, бидејќи освен за трофејот, тенисерите се борат и за што подобар пласман на завршувањето на календарската 2019 година. Во центарот на вниманието е борбата за врвот, Рафаел Надал ќе се бори да остане таму, а Новак Ѓоковиќ би можел да се врати на чело ако резултатите му одат во прилог.

Ѓоковиќ фуриозно стартуваше во Лондон

Ѓоковиќ фуриозно стартуваше во Лондон

Новак Ѓоковиќ фуриозно го започна својот настап на Завршниот мастерс во сезоната. Во „О2“ арената во Лондон Ѓоковиќ за 63 минути го победи Матео Беретини со 6/2, 6/1. Српскиот тенисер против дебитантот на завршниот турнир во сезоната одигра перфектно. Италјанецот се држеше до резултатот 2:2 во првиот сет, кога Ѓоковиќ влезе во серија и го освои наредните

Ѓоковиќ свесен дека публиката во Лондон ќе навива за Федерер

Ѓоковиќ свесен дека публиката во Лондон ќе навива за Федерер

Вториот тенисер на АТП листата се подготвува за дуелот со Швајцарецот. Новак Ѓоковиќ со убедлива победа над Матео Беретини го стартуваше настапот на Мастерсот во Лондон но веќе за два дена го очекува далеку посериозен противник, Доминик Тим или Роже Федерер. Новинарите по победата над Беретини ги интересираше како ќе се чувствува во О2 Арената во Лондон