притисни ентер »

Косово ја одбележува 20-годишнината до влегувањето на силите на НАТО

Косово ја одбележува 20-годишнината до влегувањето на силите на НАТО

Со низа свечености, на кои покрај државниот врв ќе присуствуваат и високи гости од странство, Косово денеска ја одбележува 20-годишнината од влегувањето на силите на НАТО во земјата, со што беше ставен крај на војната од 1998-99 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Прославата на овој ден, кој Косово го слави како ден на ослободувањето, ќе започне

Дваесет години од влегувањето на НАТО на Косово

Дваесет години од влегувањето на НАТО на Косово

Со низа манифестации во Приштина се одбележува дваесет годишнината од влегувањето на НАТО силите на Косово. На нив учествуваат и поранешниот американски претседател Бил Клинтон и екс државната секретарка Медлин Олбрајт. Во рамките на прославите Косово му искажа голема чест на поранешниот американски претседател Бил Клинтон за трасирање на патот на

Косово ја одбележува 20-годишнината до влегувањето на силите на НАТО

Косово ја одбележува 20-годишнината до влегувањето на силите на НАТО

Со низа свечености, на кои покрај државниот врв ќе присуствуваат и високи гости од странство, Косово денеска ја одбележува 20-годишнината од влегувањето на силите на НАТО во земјата, со што беше ставен крај на војната од 1998-99 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Прославата на овој ден, кој Косово го слави како ден на ослободувањето, ќе започне

Клинтон: Косово е пример за демократија и заслужува членство во ЕУ и во НАТО

Клинтон: Косово е пример за демократија и заслужува членство во ЕУ и во НАТО

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон вчера во Приштина изјави дека се чувствува почитуван, дека Косово е пример за демократија и заслужува членство во ЕУ и во НАТО. „Мислам дека целиот свет може да го земе Косово како пример за тоа како растеше и како живее во мир со своите соседи. Косово заслужува да биде во ЕУ и НАТО. Секогаш ќе бидам

Косово ја одбележува 20-годишнината до влегувањето на силите на НАТО

Косово ја одбележува 20-годишнината до влегувањето на силите на НАТО

Со низа свечености, на кои покрај државниот врв ќе присуствуваат и високи гости од странство, Косово денеска ја одбележува 20-годишнината од влегувањето на силите на НАТО во земјата, со што беше ставен крај на војната од 1998-99 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Прославата на овој ден, кој Косово го слави како ден на ослободувањето, ќе започне

Клинтон: Косово е пример за демократија и заслужува членство во ЕУ и во НАТО

Клинтон: Косово е пример за демократија и заслужува членство во ЕУ и во НАТО

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон вчера во Приштина изјави дека се чувствува почитуван, дека Косово е пример за демократија и заслужува членство во ЕУ и во НАТО. „Мислам дека целиот свет може да го земе Косово како пример за тоа како растеше и како живее во мир со своите соседи. Косово заслужува да биде во ЕУ и НАТО. Секогаш ќе бидам

Косово ја одбележува 20-годишнината од влегувањето на силите на НАТО

Косово ја одбележува 20-годишнината од влегувањето на силите на НАТО

Со низа свечености, на кои покрај државниот врв ќе присуствуваат и високи гости од странство, Косово денеска ја одбележува 20-годишнината од влегувањето на силите на НАТО во земјата, со што беше ставен крај на војната од 1998-99 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Прославата на овој ден, кој Косово го слави како ден на ослободувањето, ќе започне

Косово ја одбележува 20-годишнината до влегувањето на силите на НАТО

Косово ја одбележува 20-годишнината до влегувањето на силите на НАТО

Со низа свечености, на кои покрај државниот врв ќе присуствуваат и високи гости од странство, Косово денеска ја одбележува 20-годишнината од влегувањето на силите на НАТО во земјата, со што беше ставен крај на војната од 1998-99 година. Прославата на овој ден, кој Косово го слави како ден на ослободувањето, ќе започне во 11 часот со пригодна програма

Клинтон смета дека Косово е пример за демократија и заслужува да биде член на ЕУ и НААТО

Клинтон смета дека Косово е пример за демократија и заслужува да биде член на ЕУ и НААТО

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон вчера во Приштина изјави дека се чувствува почитуван, дека Косово е пример за демократија и заслужува членство во ЕУ и во НАТО. – Мислам дека целиот свет може да го земе Косово како пример за тоа како растеше и како живее во мир со своите соседи. Косово заслужува да биде во ЕУ и НАТО. Секогаш ќе бидам

20 години од влезот на НАТО во Косово

20 години од влезот на НАТО во Косово

Влезот на силите на НАТО во Косово се случи по договор кој се потпиша во Куманово, меѓу српски официјални лица и властите на НАТО. Косово денеска ја прославува 20 годишнината од влезот на НАТО силите. По овој повод во Приштина веќе пристигнаа поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон, поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт, а се

Косово ја одбележува 20-годишнината до влегувањето на силите на НАТО

Косово ја одбележува 20-годишнината до влегувањето на силите на НАТО

Со низа свечености, на кои покрај државниот врв ќе присуствуваат и високи гости од странство, Косово денеска ја одбележува 20-годишнината од влегувањето на силите на НАТО во земјата, со што беше ставен крај на војната од 1998-99 година, јави дописникот на МИА од Приштина. Прославата на овој ден, кој Косово го слави како ден на ослободувањето, ќе започне

Клинтон: Косово заслужува да е во ЕУ и НАТО

Клинтон: Косово заслужува да е во ЕУ и НАТО

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон во Приштина изјави дека Косово е пример за демократија и оти заслужува членство во ЕУ и НАТО. „Мислам дека цел свет може да го земе Косово како пример како растеше и како живее во мир со соседите. Секогаш ќе бидам горд што бев претседател на САД кога ви беше потребен некој кој ќе стане и ќе каже: нема

Клинтон: Косово е пример за демократија и заслужува членство во ЕУ и во НАТО

Клинтон: Косово е пример за демократија и заслужува членство во ЕУ и во НАТО

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон вчера во Приштина изјави дека се чувствува почитуван, дека Косово е пример за демократија и заслужува членство во ЕУ и во НАТО. „Мислам дека целиот свет може да го земе Косово како пример за тоа како растеше и како живее во мир со своите соседи. Косово заслужува да биде во ЕУ и НАТО. Секогаш ќе бидам

Косово го прославува Бил Клинтон за операцијата пред 20 години

Косово го прославува Бил Клинтон за операцијата пред 20 години

Косово му додели на поранешниот американски претседател Бил Клинтон медал на Орденот на слободата како благодарност за неговата поддршка за поранешната српска покраина, која го напушти Белград пред 20 години, објави АФП. Оваа недела се одбележува 20-годишнината од интервенцијата на НАТО . Тогаш  претседателот Клинтон им нареди на Вооружените сили на

Клинтон во Приштина: Косово заслужува да биде во ЕУ и НАТО (ФОТО)

Клинтон во Приштина: Косово заслужува да биде во ЕУ и НАТО (ФОТО)

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон изјави вчера во Приштина дека чувствува дека е почитуван, дека Косово е пример за демократија и дека заслужува членство во ЕУ и во НАТО. „Мислам дека целиот свет може да го гледа Косово како пример како растеше и како живее во мир со своите соседи. Косово заслужува да биде во ЕУ и во НАТО. Секогаш ќе

Пацоли го пречека Бил Клинтон: „Добредојдовте помеѓу вашето семејство во Косово“

Пацоли го пречека Бил Клинтон: „Добредојдовте помеѓу вашето семејство во Косово“

Поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон пристигна денеска во Приштина по повод одбележувањето на 20-годишнината од влезот на НАТО силите во Косово. Тој беше дочекан на аеродромот од страна на косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли. „Добредојдовте помеѓу вашето семејство во Косово, господине претседателе“, напиша Пацоли на „Фејсбук“

Клинтон во Приштина доби орден за 20. годишнината од повлекувањето на српските сили

Клинтон во Приштина доби орден за 20. годишнината од повлекувањето на српските сили

,,Никаков орден не може доволно да го награди вашиот придонес , а најголемото одликување кое може да го примите е косовската слобода.” , му рече Тачи на Клинтон предавајќи му го орденот на слободата на свеченоста , од која се вршеше директен пренос на националната телевизија. Бил Клинтон со насмевка одговори дека Косово е пример на демократијата. ,,Секогаш

Им подари држава, па ред е да го пречекаат

Им подари држава, па ред е да го пречекаат

Им подари држава, па ред е да го пречекаат Поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон, пристигна денеска во Приштина по повод одбележувањето на 20-годишнината од влезот на НАТО-силите во Косово. Тој беше дочекан на аеродромот од страна на косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли. „Добредојдовте помеѓу вашето семејство во Косово, господине

Клинтон одликуван со Орденот на слободата на Косово

Клинтон одликуван со Орденот на слободата на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи го одликува денеска поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави Бил Клинтон со високото државно признание на Косово, Орденот на слободата, јави дописникот на МИА од Приштина. Тачи во оваа прилика изјави дека „нема одликување со кое може да се награди придонесот на Клинтон за слободата на албанскиот народ