притисни ентер »

Го даде животот за другите: Лекар (29) работејќи 35 дена без прекин, доживеал мозочен удар

Го даде животот за другите: Лекар (29) работејќи 35 дена без прекин, доживеал мозочен удар

ИЗВОР Скопје24 | март 26, 2020 Кинескиот лекар (29) умрел од мозочен удар откако се борел против корона вирусот 35 дена без прекин. Д-р Донг Тиан, анестезиолог, проглесен е мртов во болницата во Хубеи, во саботата наутро, една седмица пред својот 30.роденден. Лекарот работел нон-стоп на првата линија од фронтот повеќе од месец дена пред да падне. Лекуван

Гардијан: Зошто мажите умираат почесто од коронавирус?

Гардијан: Зошто мажите умираат почесто од коронавирус?

Мажите, постарите и хроничните пациенти се повеќе изложени на заболување на новиот коронавирус, покажуваат податоците од почетокот на епидемијата. Мажите не само што имаат поголема веројатност да заболат, туку кај големи се шансите и тоа да биде со фатален исход. На пример, според британскиот „Гардијан“, статистиката од Кина покажува дека стапката

Истражување – коронавирусот е пофатален за мажите

Истражување – коронавирусот е пофатален за мажите

Домашното искуство, сепак, покажува дека кај нас родовиот сооднос на заболените е речиси 50-50, а од 3-те досегашни смртни случаи, две се жени Сега е веќе познато дека пушачите, хроничните болни и постарите од 65 години се најранливите групи во планетарната битка со коронавирусот. Но, се покажува дека уште еден фактор има значајна улога – полот. Здравствената

Зошто жените се поотпорни на зараза од коронавирус од мажите

Зошто жените се поотпорни на зараза од коронавирус од мажите

Eдна работа сe чини неспорна. Кoронавирусот е помалку опасен за жените отколку што е за мажите. Иако овој смртоносен вирус ги напаѓа и двата пола еднакво, смртноста кај заразените жени е помала отколку кај мажите. Според обемната студија спроведена од кинески лекари по избувнувањето на епидемијата, од сите мажи позитивни на коронавирус, од компликации