притисни ентер »

Хрватот Србиќ освои сребро на вратило

Хрватот Србиќ освои сребро на вратило

Гимнастичарот од Хрватска, Тин Србиќ, освои сребрен медал на Олимписките игри во Токио, во дисциплината вратило. Светскиот првак од 2017 година и освојувачот на сребрен медал во 2019 година, во финалето доби оценка 14.900. Долго време беше лидер, додека на го престигна Јапонецот, Даики Накамура (15.066). Бронзата му припадна на Никита Нагорни од Русија

Хрватска дојде и до осмиот медал во Токио – сребро во гимнастика!

Хрватска дојде и до осмиот медал во Токио – сребро во гимнастика!

Најдобрата земја од регионов на овие Летни Олимписки игри, Хрватска стигна до осмиот медал и е 19-та на листата на земји со одличја, откако Тин Србиќ денеска стигна до сребро во гимнастика. Србиќ одработи одлично и освои 14.900 поени, но недоволно за злато пред домашниот гимнастичар Даики Хашимото, кој имаше 15.066 поени, додека Русинот Никита Нагорњи