притисни ентер »

Федерер не се појави на тренинг

Федерер не се појави на тренинг

Швајцарскиот тениски ас Роџер Федерер (38 г.) денеска не се појави на тренингот, во пресрет на полуфиналниот меч од првиот сезонски гренд-слем турнир Австарлија опен во Мелбурн. Големиот тениски дуел во полуфиналето меѓу Федерер и Србинот Новак Ѓоковиќ кој ќе биде 50. јубилеен во меѓусебните пресметки е закажан за утре (9.30 ч.). Овој натпревар е доведен

Федерер искрен: Имав многу среќа, победата не ја заслужив

Федерер искрен: Имав многу среќа, победата не ја заслужив

Малку фалеше за голема сензација на Австралија Опен, откако 100. тенисер на светот, Тенис Сандгрен не успеа да искористи седум меч топки и дозволи пораз од легендарниот Роџер Федерер во четвртинафиналето на Грен слемот во Мелбурн. По големата борба против Американецот швајцарскиот ас беше искрен и спортски призна дека денес победи незаслужено. „Денес

Федерер: Имав среќа, не заслужив да победам

Федерер: Имав среќа, не заслужив да победам

Роџер Федерер уште еднаш на волшебен начин се спаси од пораз на Австралија опен. Во четврт-финалето негова жртва беше Тенис Сандгрен. Федерер против Американецот спаси седум меч топки во четвртиот сет. на крајот победи во пет сета 6/3, 2/6, 2/6, 7/6, 6/3. На крајот од три и пол часовната борба Швајцарецот рекол дека Сандгрен, а не тој ја заслужил победата

Неверојатниот Федерер спаси дури 7 меч топки и победи

Неверојатниот Федерер спаси дури 7 меч топки и победи

Швајцарецот едвај се избори со 100-от играч на светот Тенис Сандгрен, Американец кој направи најголеми изненадувања на Австралија Опен годинава. Роџер победи со тешки маки со 3:2 во сетови (3:6, 6:2, 6:2, 6:7, 3:6) откако во 4-от сет спаси дури 7 меч топки на противникот, победи и се пласираше во полуфинале. Лудост.

Федерер спаси седум меч топки и се избори за полуфинале на Австралија Опен

Федерер спаси седум меч топки и се избори за полуфинале на Австралија Опен

Швајцарецот Роџер Федерер ќе игра во полуфиналето на Австралија Опен, откако утрово го победи Денис Сандгрен по голем пресврт во пет сета. Ветеранот спаси седум меч топки во меч што траеше три часа и 28 минути. Федерер го доби првиот сет со 6:3, следните два сета со по 6:2 му припаднаа на Американецот. Federer finds a way @rogerfederer saves seven

(ВИДЕО+ФОТО) Федерер, иако повреден сепак, го совлада Сандгрен за пласман во полуфинале на АО

(ВИДЕО+ФОТО) Федерер, иако повреден сепак, го совлада Сандгрен за пласман во полуфинале на АО

Упорниот и повреден Роџер Федерер со херојска игра успеа да го совлада Тинис Сандгрен во пет сета и да се пласира во полуфиналето на Австралија Опен – 6-3 2-6 2-6 7-6(8) 6-3. Иако Федерер беше фаворит против Сандгрен, текот на мечот покажа дека Американецот е поблиску до победата. Дојде до 7. меч топки во четвртиот сет, во тајбрекот, но Федерер сето