Дерби на сезоната: Спорни ситуации и победа на Ливерпул (Видео)

Ливерпул го победи Манчестер сити 3:1 (2:0) во дербито на сезоната како што го нарекоа англиските медиуми. Ливерпул сега се имаат девет бода повеќе од Сити кои по овој пораз паднаа на четвртото место на табелата. Пред „граѓаните“ се Лестер и Челси. Лудо дерби на „Енфилд“ одиграа кандидатите за титулата во Премиер лигата, а Ливерпул го нокаутираа противникот

Ливерул води 2:0, дали се Сити оштетени за пенал? (Видео)

Ливерпул и Манчестер сити во овие моменти го играат дерби мечот во рамките на 12 коло. Дуелот е означе како дерби на сезоната во Англија, дерби што може да го реши прашањето околу нвиот првак. Ливерпул на табелата имаат шест бода повеќе од Манчестер сити. Самиот старт донесе ситуација за која сигурно многу ќе се анализира во наредните денови. Играчите

Ливерпул ги прегази „граѓаните“ на „Енфилд“ (ВИДЕО)

„Црвените“ имаат девет бодови повеќе од најголемиот ривал за титулата. Ливерпул со 3:1 го совлада Манчестер сити во дербито на 12 коло од Премиер лигата и потврди дека е главен фаворит за освојување на титулата. По 12 кола, Ливерпул со 11 победи и само едно реми е лидер на табелата со 34 бодови, осум повеќе од Лестер и Челси, додека Манчестер сити

Ливерпул надмоќно го победи шампионот Манчестер Сити со 3:1 и „избега“ на девет бода предност на табелата. Резултатот го отвори Фабињо со феноменален гол од триесетина метри. Бразилецот испрати „проектил“ но пред голот видовме една контроверзна ситуација. Имено, „граѓаните“ бараат пенал после играта со рака на Арнолд во казнетиот простор, судијата

„Граѓаните“ сè подалеку од титулата: Ливерпул му одржа лекција на шампионот (ВИДЕО)

Ливерпул запиша триумф од 3-1 против Манчестер сити во 12. коло од Премиерлигата, па ја зголеми предноста пред директниот ривал за титулата во англискиот шампионат. Фабињо во шестата минута со вистинска бомба ја затресе мрежата на гостите, а само седум минути подоцна Мохамед Салах зголеми на 2-0. „Граѓаните“ имаа свои шанси, но не успеаа да ги искористат,

Во дербито на 12. коло на Премиерлигата, Ливерпул води против Сити со 2-0 по 45 минути игра. Фабињо и Салах ги постигнаа головите за домашниот тим за комотна предност по првото полувреме на големото дерби.

Продолжува војната – Сити загрижен за сигурноста на фудбалерите пред дербито со Ливерпул (ФОТО)

Актуелниот англиски шампион, Манчестер Сити изрази загриженост поради сигурноста на фудбалерите и менаџерот Пеп Гвардиола, откако на социјалните мрежи почна да се шири допис за повик на навивачите на Ливерпул за дочек на гостинските фудбалери при доаѓањето на „Енфилд“. Во Сити се загрижени бидејќи на сличен дочек во четвртфиналето од Лигата на шампионите