притисни ентер »

Ајакс потврди дека си заминува и Зијеш, четири фудбалски великани „гризат“ за феноменалниот напаѓач

Ајакс потврди дека си заминува и Зијеш, четири фудбалски великани „гризат“ за феноменалниот напаѓач

Ајакс одработи сензационала сезона во која успеа да ја освои двојната круна во Холандија, а малку фалеше брилијантната кампања да биде заокружена и со големото финале во Лигата на шампионите, сон кој остана недостижен за избраниците на Тен Хаг во последните секунди од полуфиналето со Тотенхем. Тимот од Амстердам во изминативе неколку месеци ги придоби

Ајакс потврди дека си заминува и Зијеш, четири фудбалски великани „гризаат“ за феноменалниот напаѓач

Ајакс потврди дека си заминува и Зијеш, четири фудбалски великани „гризаат“ за феноменалниот напаѓач

Ајакс одработи сензационала сезона во која успеа да ја освои двојната круна во Холандија, а малку фалеше брилијантната кампања да биде заокружена и со големото финале во Лигата на шампионите, сон кој остана недостижен за избраниците на Тен Хаг во последните секунди од полуфиналето со Тотенхем. Тимот од Амстердам во изминативе неколку месеци ги придоби

Ајакс потврди: Зијех на чекор од голем трансфер

Ајакс потврди: Зијех на чекор од голем трансфер

Неколку фудбалери на Ајакс ја воодушевија фудбалска Европа оваа сезона, а еден од нив сигурно е и Хаким Зијех. 26-годишниот Мароканец оваа сезона постигна 21 гола и запиша 24 асистенции, но последните информации се дека на лето сигурно ќе го напушти Ајакс. Меѓу заинтересните клубови се Манчестер Јунајтед, Арсенал, Ливерпул, Баерн Минхен и Борусија

Од Ајакс потврдија: Зијех си заминува

Од Ајакс потврдија: Зијех си заминува

По се изгледа нема да гледаме ништо од овој Ајакс следната сезона. Френк де Јонг е веќе во Барселона, Матијас де Лихт ќе го следни неговиот пример и ќе се пресели во Каталонија, голем е и интересот и за Дени ван де Бек, и за Душан Тадиќ, а сигурно е дека и Хаким Зијех ќе го напушти Амстердам. Дека тој си заминува потврди поранешниот легендарен фудбалер

Епски говор на Де Лихт: Им покажавме на сите што сака да види големиот човек од горе! (Видео)

Епски говор на Де Лихт: Им покажавме на сите што сака да види големиот човек од горе! (Видео)

Ајакс оваа сезона ги освои симпатиите на цела европска спортска јавност, не само поради тоа што ги елиминираше големите фаворити Реал Мадрид и Јувентус, туку и поради фудбалот кој го презентираше во Лигата на шампионите. Апсолутниот фудбал на Ајакс кој се заснова на ултра офанзивен пристап ги воодушеви сите искрени фанови на фудбалската игра, пристап

Почна борбата на европските великани за потписот на Хаким Зијех

Почна борбата на европските великани за потписот на Хаким Зијех

Ајакс сезонава ја полуде фудбалска европа со прекрасната игра, како во холандскиот шампионат така и во Лигата на шампионите каде ги елиминираше великаните како Реал Мадрид и Јувентус. Холандскиот тим тешко дека ќе успее да ги задржи одличните играчи и следната сезона, затоа што најголемите европски клубови загризаа за нив. Еден од главните фудбалери

Заборавете на Де Јонг и Де Лихт: Ајакс има уште поголем суперталент – дава гол кога сака (ВИДЕО)

Заборавете на Де Јонг и Де Лихт: Ајакс има уште поголем суперталент – дава гол кога сака (ВИДЕО)

Ајакс сезонава го воодушеви светот со нивниот фудбал. Талентираниот тим, кој го предводи 19-годишниот Матијас де Лихт играше во полуфинале на Лигата на шампиони, а во Холандија го освои првенството и Купот. Европските гиганти полудеа по фудбалерите на Ајакс. Френки де Јонг го купи Барселона за 75 милиони евра, а за Де Лихт се борат многу екипи, додека