ВИДЕО: Драматичен старт на сезоната во Ф1, победа на Ботас а Хамилтон без пласман на пиедесталот

Новата сезона во Формула 1 шампионатот започна со многу проблеми за дел од тимовите, возачите но и за фавортитите. Воведната трка ја завршија 11 возачи од вкупно 20 колку што се појавија на стартот. Победата на трката за ГН на Австрија му припадна на Валтери Ботас од Мерцедес кој извозе перфектно. На второто место на подиумот се искачи Шарл Леклер