притисни ентер »

Интервју со лидерот на СДСМ Зоран Заев

Интервју со лидерот на СДСМ Зоран Заев

Embedded video for Интервју со лидерот на СДСМ Зоран Заев Лидерот на СДСМ Зоран Заев останува на својот предлог за намалување на платите во јавниот сектор како мерка против последиците од корона вирусот. Во интервјуто за Сител вели дека одлуката е на Владата, но дека не е време за популизам туку време за спас на економијата.

Заев за Сител: Мерките на Мицкоски не ја стимулираат приватната и јавната потрошувачка

Заев за Сител: Мерките на Мицкоски не ја стимулираат приватната и јавната потрошувачка

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, одговарајќи на прашање во интервју во Дневникот на телевизија Сител зборуваше и за предлог мерките кои ги понуди опозицијата со цел полесно да се надмине економската криза во државата. Ја коментираше мерката со откуп на благајничките записи. „Прво мора да имате државни девизни резерви, затоа што ако ги немате нема

Заев: Во буџетот ќе недостасуваат 1,3 млрд. евра, товарот да го понесеме сите

Заев: Во буџетот ќе недостасуваат 1,3 млрд. евра, товарот да го понесеме сите

Во буџетот годинава ќе останат непокриени или ќе недостасуваат околу 1,3 милијарди евра и затоа тој товар мора да го споделиме сите, изјави денеска претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој ги повика граѓаните на разбирање во овие вонредни услови што и се закануваат на макодонската економија. Тие, според него, треба да знаат дека очекувањата на наплатата

Заев за Сител: Компаниите кои лани оствариле голема добивка, а сега се погодени од кризата да дадат поголеми плати

Заев за Сител: Компаниите кои лани оствариле голема добивка, а сега се погодени од кризата да дадат поголеми плати

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во денешното гостување во вестите на Сител рече дека економските мерки кои ги предлага неговата партија се за директна помош на стопанството, но и за санација на буџетот. Вели дека со 200 милиони евра ќе се помагаат компаниите. 120 милиони евра се за директните трансфери. -Следниот пакет на мерки се оние кои што ги

Заев: Штетите од коронавирусот допрва доаѓаат

Заев: Штетите од коронавирусот допрва доаѓаат

Штетите од коронавирусот допрва доаѓаат од месец април и по буџетот и по компаниите. Сега е доминантна здравствената криза, потоа доаѓа економската криза, посочи претседателот на СДСМ Зоран Заев на гостувањето во дневникот на ТВ Сител. Заев посочи дека очекувањата за наплатата на приходите се помеѓу 30 и 40%, а тоа значи дека околу 60% ќе недостасуваат

Заеб: Скративме 7 милијарди денари непродуктивни трошоци, но треба многу повеќе

Заеб: Скративме 7 милијарди денари непродуктивни трошоци, но треба многу повеќе

Штетите од коронавирусот доправа доаѓааt од месец април и по буџетот и по компаниите, pосочи претседателот на СДСМ Зоран Заев на гостувањето во дневникот на ТВ Сител. Тој негираше дека  државата доцни со барањето на помош, бидејќи според него процедурата е започната на почеток на месец март, но со оглед на тоа дека ниедна земја не е поштедена од вирусот,

Заев: Штетите од коронавирусот доправа доаѓаат и по буџетот и по компаниите

Заев: Штетите од коронавирусот доправа доаѓаат и по буџетот и по компаниите

Тој истакна дека навремено биле известени и побарано помош од ММФ, Светска банка, Европска инвестициона банка, Европска банка за обнова и развој како и приватните банки, од кои се очекуваат околу 400 милиони  евра. Штетите од коронавирусот доправа доаѓаат од месец април и по буџетот и по компаниите. Сега е доминантна здравствената криза, потоа доаѓа

Заев доцни со мерките: Пред две недели Мицкоски укажа дека ќе нема пари, сега доаѓа време на скапи кредити

Заев доцни со мерките: Пред две недели Мицкоски укажа дека ќе нема пари, сега доаѓа време на скапи кредити

Две недели поминаа откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски порача веднаш да се обезбедат свежи пари кои ќе треба да влезат во македонската еконимија затоа што такви пари ќе снема. Денес лидерот на СДСМ, Зоран Заев вели дека 60% од буџетот нема да се наполнат бидејќи пари нема! -Ќе бараме кредити, но треба да знаат граѓаните дека големите

Заев: Прво да се испорачаат мерките вредни 200 милиони евра помош за работниците, стопанството и фирмите

Заев: Прво да се испорачаат мерките вредни 200 милиони евра помош за работниците, стопанството и фирмите

Како и другите политички партии и ние дадовме предлози до Владата  со цел справување со коронакризата во државата, а на Владата останува да одлучи кои од тие мерки ќе примени, со оглед на тоа дека како Влада има можност да ангажира и други експерти и да се донесе конечната одлука. Многу е важно дека од сите овие мерки, прво треба да се испорачаат мерките

Заев за ТВ Сител: Прво да се испорачаат мерките вредни 200 милиони евра помош за работниците, стопанството и фирмите

Заев за ТВ Сител: Прво да се испорачаат мерките вредни 200 милиони евра помош за работниците, стопанството и фирмите

Како и другите политички партии и ние дадовме предлози до Владата  со цел справување со коронакризата во државата, а на Владата останува да одлучи кои од тие мерки ќе примени, со оглед на тоа дека како Влада има можност да ангажира и други експерти и да се донесе конечната одлука. Многу е важно дека од сите овие мерки, прво треба да се испорачаат мерките

Заев за Сител: Мерките на Мицкоски не ја стимулираат приватната и јавната потрошувачка

Заев за Сител: Мерките на Мицкоски не ја стимулираат приватната и јавната потрошувачка

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, одговарајќи на прашање во интервју во Дневникот на телевизија Сител зборуваше и за предлог мерките кои ги понуди опозицијата со цел полесно да се надмине економската криза во државата. Ја коментираше мерката со откуп на благајничките записи. „Прво мора да имате државни девизни резерви, затоа што ако ги немате нема

Заев: За да бидеме поефикасни на краток рок, мораме да бидеме солидарни и товарот да го понесеме заеднички

Заев: За да бидеме поефикасни на краток рок, мораме да бидеме солидарни и товарот да го понесеме заеднички

Штетите од коронавирусот доправа доаѓаат од месец април и по буџетот и по компаниите. Сега е доминантна здравствената криза, потоа доаѓа економската криза, посочи претседателот на СДСМ Зоран Заев на гостувањето во дневникот на ТВ Сител. Претседателот Заев посочи дека очекувањата за наплатата на приходите се помеѓу 30 и 40%, а тоа значи дека околу 60%

СРЕЌА ШТО ГО НЕМА: Оливаер Спасовски е подобар премиер од Заев

СРЕЌА ШТО ГО НЕМА: Оливаер Спасовски е подобар премиер од Заев

Техничката влада која сега има мандат ја добивме благодарение на изборниот процес и, во таа состојба, ни се случи епидемијата со корона вирус. Во техничката влада има само еден министер од опозицијата, Наќе Чулев министер за внатрешни работи, кој освен обезбедување на полицискиот час и изолацијата во вонредната состојба нема други надлежности па така

СРЕЌА ШТО ГО НЕМА: Оливаер Спасовски е подобар премиер од Заев

СРЕЌА ШТО ГО НЕМА: Оливаер Спасовски е подобар премиер од Заев

Техничката влада која сега има мандат ја добивме благодарение на изборниот процес и, во таа состојба, ни се случи епидемијата со корона вирус. Во техничката влада има само еден министер од опозицијата, Наќе Чулев министер за внатрешни работи, кој освен обезбедување на полицискиот час и изолацијата во вонредната состојба нема други надлежности па така

За уредбата на Дескоска без поддршка од ДУИ, Заев вели партиите сами да одлучат

За уредбата на Дескоска без поддршка од ДУИ, Заев вели партиите сами да одлучат

За уредбата на Дескоска без поддршка од ДУИ, Заев вели партиите сами да одлучат Партиите треба сами да одлучат дали ќе се согласат годинава да не добијат пари од буџетот. Ова е одговорот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на нашето прашање, дали ќе ги повика ДУИ да го поддржат предлогот на министерката за правда, годинава да не се исплатат парите кои

Заев за ТВ Сител: Прво да се испорачаат мерките вредни 200 милиони евра помош за работниците, стопанството и фирмите

Заев за ТВ Сител: Прво да се испорачаат мерките вредни 200 милиони евра помош за работниците, стопанството и фирмите

Како и другите политички партии и ние дадовме предлози до Владата  со цел справување со коронакризата во државата, а на Владата останува да одлучи кои од тие мерки ќе примени, со оглед на тоа дека како Влада има можност да ангажира и други експерти и да се донесе конечната одлука. Многу е важно дека од сите овие мерки, прво треба да се испорачаат мерките

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја надминеме економската криза. Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици, предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни и неопходни мерки. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека, порача лидерот на СДСМ, Зоран

Заев доцни со мерките: Пред две недели Мицкоски укажа дека ќе нема пари, сега доаѓа време на скапи кредити

Заев доцни со мерките: Пред две недели Мицкоски укажа дека ќе нема пари, сега доаѓа време на скапи кредити

Заев доцни со мерките: Пред две недели Мицкоски укажа дека ќе нема пари, сега доаѓа време на скапи кредити Две недели поминаа откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски порача веднаш да се обезбедат свежи пари кои ќе треба да влезат во македонската еконимија затоа што такви пари ќе снема. Денес лидерот на СДСМ, Зоран Заев вели дека 60% од буџетот

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Заев: Сите да го поделиме товарот за побрзо да ја надминеме кризата

Сите заедно треба да го понесеме товарот за побрзо да ги санираме последиците и да ја надминеме економската криза. Мерките што ги понудивме до Владата за справување со економските последици, предизвикани од ширењето на коронавирусот се сериозни и неопходни мерки. Граѓаните мора да ја знаат вистината и да знаат што не чека, порача лидерот на СДСМ, Зоран