притисни ентер »

ВО ЖИВО: Илјадници луѓе во Белград излегоа на протести против владините мерки

ВО ЖИВО: Илјадници луѓе во Белград излегоа на протести против владините мерки

Масовен протест се случува вечерва во Белград, откако претседателот Александар Вучиќ објави драстично заострување на мерките против ширењето на коронавирусот. Од видеата во живо се гледа дека пред Парламентот во Белград се собрани неколку илјади граѓани, кои скандираат „Србија стана“ и „Уапсете го Вучиќ“. Според информациите на дел од српските портали,

Протести и инциденти во Белград поради најавата за нов полициски час

Протести и инциденти во Белград поради најавата за нов полициски час

Повеќе од илјада луѓе излегоа на протест против одлуката на претседателот Александар Вучиќ викендов да воведе полициски час во земјата поради растот на бројот на новозаразени од коронавирус Архивска фотографија Полицијата употреби солзавец против неколку илјади луѓе кои протестираа пред зградата на парламентот во Белград извикувајќи „Оставка“. Неколкумина