притисни ентер »

По Загреб, земјотрес го потресе и Задар

По Загреб, земјотрес го потресе и Задар

Во 3 часот и 37 минути, земјотрес ги разбуди жителите на Задар во Хрватска. Според EMSC , магнитудата на потресот била 3,7 степени според Рихтер. Епицентарот бил на околу 11 км од Задар. Нема информации за тоа дали има повредени или штети. Во неделата, силен земјотрес од 5,5 степени по Рихттер го погоди и главниот град на Хрватска, Загреб, по што

Земјотрес утрово ги разбуди жителите на Задар

Земјотрес утрово ги разбуди жителите на Задар

Рано утрово во 3 часот и 37 минути, земјотрес ги разбуди жителите на Задар. Потресот бил со јачина од 3,7 степени според Рихтер. Епицентарот  на земјотресот е регистриран на околу 11 километри од Задар. Во првите информации од хрватскиот приморски град нема информации дали има повредени и материјални штети. Во неделата, силен земјотрес од 5,5 степени

Загреб го погодија 9 земјотреси во последните 24 часа: Најсилниот бил 2,1 степен

Загреб го погодија 9 земјотреси во последните 24 часа: Најсилниот бил 2,1 степен

Во последните 24 часа, хрватската сеизмолошка служба регистрираше на подрачјето на Загреб уште девет земјотреси со јачина околу 1,3 степени, со епицентри лоцирани во областа Маркушевац. Од нив, најсилните два се забележани рано утрово на 1.17 часот и 7.12 часот со јачина од 2,1 степени. Загреб во неделата претрпе земјотрес со јачина од 5,8 степени,

Загреб се тресеше уште деветпати во изминатите 24 часа

Загреб се тресеше уште деветпати во изминатите 24 часа

Во последните 24 часа сеизмолошката служба во Загреб, регистрирала уште девет послаби земјотреси со јачина од околу 1,3 степени според Рихтеровата скала. Најсилниот од новите отреси во Загреб бил со јачина од 2,1 степени според Рихтер. Загреб во неделеата го погоди земјотрес со јачина од 5,5 степени, во кој животот го загуби 15-годишно девојче.

Нов земјотрес во Загреб

Нов земјотрес во Загреб

Нов земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван сииноќа во 20 и 54 часот во Загреб. По овој, бил почувствуван уште еден поблаг потрес. Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па сè до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно

Нов земјотрес во Загреб

Нов земјотрес во Загреб

Нов земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван сииноќа во 20 и 54 часот во Загреб. По овој, бил почувствуван уште еден поблаг потрес. Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па сè до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно

Нов земјотрес во Загреб

Нов земјотрес во Загреб

Нов земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван сииноќа во 20 и 54 часот во Загреб. По овој, бил почувствуван уште еден поблаг потрес. Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па сè до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно

Загреб не мирува

Загреб не мирува

Нов земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван сииноќа во 20 и 54 часот во Загреб. По овој, бил почувствуван уште еден поблаг потрес. Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па сè до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно

Нов земјотрес во Загреб

Нов земјотрес во Загреб

Нов земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван сииноќа во 20 и 54 часот во Загреб. По овој, бил почувствуван уште еден поблаг потрес. Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па сè до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно

Нов земјотрес со јачина од 3,7 степени во Загреб

Нов земјотрес со јачина од 3,7 степени во Загреб

Уште еден благ потрес почувствуваа загрепчани. Според ЦСЕМ-ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина 3,7 според Рихтер. Тие посочуваат дека ова е 11 потрес во Загреб во последните 63 часа.

ТЛОТО НЕ ПРЕСТАНУВА ДА СЕ ТРЕСЕ- вечерва повеќе нови силни потреси во Загреб

ТЛОТО НЕ ПРЕСТАНУВА ДА СЕ ТРЕСЕ- вечерва повеќе нови силни потреси во Загреб

ТЛОТО НЕ ПРЕСТАНУВА ДА СЕ ТРЕСЕ- вечерва повеќе нови силни потреси во Загреб Кратко време по земјотресот во 20:54 часот, се почувствува уште еден потрес. Според ЦСЕМ-ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина 3,7 според Рихтер. Тие посочуваат дека ова е 11 потрес во Загреб во последните 63 часа.

СЕ СТРЕСЕ ЗАГРЕБ: Вечерва уште еден земјотрес

СЕ СТРЕСЕ ЗАГРЕБ: Вечерва уште еден земјотрес

Нов земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтер го затресе Загреб. Уште еден земјотрес го затресе Загреб во 20:54 часот. Oва е 11 потрес во Загреб во последните 63 часа. Вчера имаше три потреси, а од повреди здобиени од земјотрес почина и едно 15 годишно девојче. За време на викендот силен земјотрес го стресе Загреб, при што имаше и оштетени објекти

Нов земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтер го затресе Загреб

Нов земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтер го затресе Загреб

Уште еден земјотрес го затресе Загреб во 20:54 часот. Кратко време по земјотресот во 20:54 часот, се почувствува уште еден благ потрес. Според ЦСЕМ-ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина 3,7 според Рихтер. Тие посочуваат дека ова е 11 потрес во Загреб во последните 63 часа. Felt #earthquake ( #potres ) M3.7 strikes 7 km N of Zagreb - Centar ( #Croatia ) 2

Нов земјотрес во Загреб со силина од 3,7 степени по Рихтер

Нов земјотрес во Загреб со силина од 3,7 степени по Рихтер

Уште еден земјотрес го стресе Загреб во 20.54 часот. Брзо по земјотресот во 20.54 часот, се почувстувал уште еден послаб потрес. Како што јавува CSEM-EMSC, земјотресот бил со силина од 3,7 степени по Рихтеровата скала. M3.7 #earthquake ( #potres ) strikes 7 km N of Zagreb – Centar ( #Croatia ) 4 min ago. Read eyewitnesses' stories & share yours: https://t

Два нови земјотреси во Загреб!

Два нови земјотреси во Загреб!

Загреб и регионот вечерва беше погоден од два земјотреси. Првиот со јачина од 3,2 степени по Рихтеровата скала удри на на 7 километри северно од Загреб. Вториот земјотрес беше поблаг – 2,2 степени. Првиот земјотрес е регистриран во 20,53 часот, а вториот во 20,55 часот, јави хрватската сеизмолошка служба, цитирана од хрватските медиуми. Силен земјотрес

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно 74 земјотреси. Повеќето од нив, дури 42, се со јачина од 2 степени според Рихтер. Уште 23 регистрирани потреси се движеле со јачина помеѓу 2 до 3 степени, а шест земјотреси

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно 74 земјотреси. Повеќето од нив, дури 42, се со јачина од 2 степени според Рихтер. Уште 23 регистрирани потреси се движеле со јачина помеѓу 2 до 3 степени, а шест земјотреси

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно 74 земјотреси. Повеќето од нив, дури 42, се со јачина од 2 степени според Рихтер. Уште 23 регистрирани потреси се движеле со јачина помеѓу 2 до 3 степени, а шест земјотреси

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно 74 земјотреси. Повеќето од нив, дури 42, се со јачина од 2 степени според Рихтер. Уште 23 регистрирани потреси се движеле со јачина помеѓу 2 до 3 степени, а шест земјотреси

Во Хрватска тлото продолжи да се тресе, сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси

Во Хрватска тлото продолжи да се тресе, сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси. Повеќето земјотреси, дури 42, биле со интензитет од два степена по рихтеровата скала. Последниот земјотрес го почувствуваа граѓаните на загреб