Изјавата на 16 годишниот Надал за омилената подлога за игра го обиколи светот (Видео)

Рафаел Надал во јавноста е познат како крал на земјените подлоги, а тоа го потврди и со триумфот над Доминик Тим со 3:1 по сетови во годинешното финале од Ролан Гарос. За шпанскиот тенисер тоа беше 12 трофеј на турнирот во Франција, вкупно 18 Грен Слем освоен во неговата кариера. Ова е доказ дека на земјена подлога Рафа Надал царува и се уште му нема