притисни ентер »

„Пеколниот“ Гостивар преку Кожув до врвот на табелата 81-71

„Пеколниот“ Гостивар преку Кожув до врвот на табелата 81-71

Премногу време и зборови ќе бидат потребни за да се опише се она што се случуваше вечерва во Младост во Гостивар. Кошаркарскиот клуб, приреди уште една драма која долго ќе се прераскажува. Со победата над Кожув со резултат 81-71 гостиварци се искачија на врвот на табелата. „Младост“ беше полн 20 минути пред натпреварот и публиката спремна за уште еден

Гостивар со голем пресврт до победа над Кожув

Гостивар со голем пресврт до победа над Кожув

Гостивар го порази Кожув во дербито на првата македонска кошаркарска лига, додека Еуро Никел немаше проблем со младиот тим на МЗТ Уни банка и го победи со 96:61. Гостиварци беа во минус од 47:59 на 30 секунди до крајот на третата четвртина, но со неверојатна серија до 24:0 направија пресврт, и на крај триумфираа со 81:71. Доналдсон со 31 и Џелетовиќ

Луд меч во „Младост“: Гостивар со спектакуларен пресврт го освои Кожув!

Луд меч во „Младост“: Гостивар со спектакуларен пресврт го освои Кожув!

Кошаркарите на Гостивар се нови лидери на табелата во Првата лига, откако вечерва, во последниот меч од 5. коло, во луд меч го совладаа директниот конкурент за највисок пласман, тимот на Кожув (81-71). Гостиварци одиграа неверојатно и со фантастична игра во второто полувреме направија огромен резултатски пресврт и тоа по највисоката негатива која ја

Гостивар со голем пресврт до победа над Кожув

Гостивар со голем пресврт до победа над Кожув

Гостивар го порази Кожув во дербито на првата македонска кошаркарска лига, додека Еуро Никел немаше проблем со младиот тим на МЗТ Уни банка и го победи со 96:61. Гостиварци беа во минус од 47:59 на 30 секунди до крајот на третата четвртина, но со неверојатна серија до 24:0 направија пресврт, и на крај триумфираа со 81:71. Доналдсон со 31 и Џелетовиќ

Гостивар со супер-серија до триумф над Кожув и лидерско место во лигата

Гостивар со супер-серија до триумф над Кожув и лидерско место во лигата

Екипата на Гостивар имаше експлозија во последните десет минути и со фантастичен последен квартал запиша посакувани бодови против Кожув од Гевгелија (81-71). Дуелот се реши во последниот период, кој Гостивар го отвори маестрално. Избраниците на Марјан Србиновски во последните десет минути влегоа со негатива од шест поени (53-59), но следеше супер-серија

ФОТО: „Никелот“ од Кавадарци ја оправда улогата во Аеродром и пак е меѓу најдобрите

ФОТО: „Никелот“ од Кавадарци ја оправда улогата во Аеродром и пак е меѓу најдобрите

Екипата на Еуро Никел ја прокнижи четвртата победа во новата сезона од Првата лига и на гости во Аеродром славеше кај МЗТ Скопје Уни Банка (61-96) во најквалитетната маекдонска кошаркарска лига. Фаворитот на хартија ниту еднаш не дојде во ситауција да стравува за победата, затоа што водеше од почетокот до самиот крај. Уште по првиот квартал се изгради

Еуро Никел го закова МЗТ Уни Банка на дното во Првата лига

Еуро Никел го закова МЗТ Уни Банка на дното во Првата лига

Екипата на Еуро Никел ја прокнижи четвртата победа во новата сезона од Првата лига и на гости во Аеродром славеше кај вториот тим на МЗТ Скопје (61-96) во најквалитетната маекдонска кошаркарска лига. Фаворитот на хартија ниту еднаш не дојде во ситауција да стравува за победата, затоа што водеше од почетокот до самиот крај. Уште по првиот квартал се

Историска победа на Академија ФМП против Работнички

Историска победа на Академија ФМП против Работнички

Новиот кошаркарски прволигаш Академија ФМП, го приреди едно од најголемите изненадувања во историјата на македонската прва лига, откако го совлада Работнички со 87:83. За ФМП ова е прва прволигашка победа во клупската историја, а за Работнички е прв пораз сезонава. Гостите од „Градски парк“ беа подобри во првото полувреме, но младиот тим на домашните

Историска победа на Академија ФМП против Работнички

Историска победа на Академија ФМП против Работнички

Новиот кошаркарски прволигаш Академија ФМП, го приреди едно од најголемите изненадувања во историјата на македонската прва лига, откако го совлада Работнички со 87:83. За ФМП ова е прва прволигашка победа во клупската историја, а за Работнички е прв пораз сезонава. Гостите од „Градски парк“ беа подобри во првото полувреме, но младиот тим на домашните

Академија ФМП го изненади Работнички, МЗТ и Куманово прокнижија нови бодови

Академија ФМП го изненади Работнички, МЗТ и Куманово прокнижија нови бодови

Кошаркарите на новиот македонски прволигаш, Академија ФМП го изненадија Работнички во денешниот натпревар од домашниот шампиона (87:83). За ФМП ова е прва победа воопшто во елитното друштво, а е извојувана против фаворизираниот Работнички кој не успеа да ги спречи налетите на мотивираниот противник. Работнички на полувреме водеше со 50:41, но Академија

Академија ФМП запиша прва историска победа и тоа против Работнички (ФОТО)

Академија ФМП запиша прва историска победа и тоа против Работнички (ФОТО)

Кошаркарите на ФМП Академија ја запишаа првата историска победа во првата македонска лига, падна големиот Работнички со 87-83. Дебитантот во лигата покажа дека тим кој може да победи секого, Работнички водеше п опрвото полувреме со 41-50, но на крајот загуби. Најефикасни во победничката екипа беа Даниел Начевски со 24, Лука Стојановски уфрли 16 поени,

Сензација во Кисела Вода: Дебитантот ФМП му го зеде скалпот на големиот Работнички

Сензација во Кисела Вода: Дебитантот ФМП му го зеде скалпот на големиот Работнички

Кошаркарите на Академија ФМП во петиот прволигашки меч дојдоа до првата победа и тоа каква – во пресметката со најтрофејниот кошаркарски колектив кај нас, Работнички (87-83). „Академците“ одиграа фантастично во последниот период, во кој со серија 20-8 направија историски пресврт на голема радост на присутните во салата „Независна Македонија“ во скопската

Суперлига: МЗТ едвај со Пелистер, непријатно изненаден Работнички!

Суперлига: МЗТ едвај со Пелистер, непријатно изненаден Работнички!

Куманово ја оправда фаворитската улога против Вардар и моментно е зад водечкото дуо во шампионатот... Денеска се одиграа три натпревари петтото коло во најсилната македонска кошаркарска лига, со едно големо изненадување кое го направи ФМП Академија. Бранителот на титулата МЗТ Скопје триумфираше на гостувањето кај Пелистер со 84:89 (18:21, 31:21, 14:25,

Сензација во салата Невена Ѓоргиева Дуња: Академија ФМП го победи Работнички

Сензација во салата Невена Ѓоргиева Дуња: Академија ФМП го победи Работнички

Академија ФМП му го нанесе првиот сезонски пораз на Работнички. Триумфираше со 87-83 во дуелот од петтото коло во домашниот кошаркарски шампионат и се погрижи да нема веќе непоразени екипи. ФМП во третата четвртина која ја доби со 18-14 успеа да ја неутрализира предноста што во првото полувреме ја изгради Работнички, а во завршниот сегмент кој му припадна

Историска победа на Академија ФМП против Работнички

Историска победа на Академија ФМП против Работнички

– Новиот кошаркарски прволигаш Академија ФМП, го приреди едно од најголемите изненадувања во историјата на македонската прва лига, откако го совлада Работнички со 87:83. За ФМП ова е прва прволигашка победа во клупската историја, а за Работнички е прв пораз сезонава. Гостите од „Градски парк“ беа подобри во првото полувреме, но младиот тим на домашните

Сензационален триумф на Академија ФМП против Работнички

Сензационален триумф на Академија ФМП против Работнички

Новиот кошаркарски прволигаш Академија ФМП, го приреди едно од најголемите изненадувања во историјата на македонската прва лига, откако го совлада Работнички со 87:83. За ФМП ова е прва прволигашка победа во клупската историја, а за Работнички е прв пораз сезонава. Гостите од „Градски парк” беа подобри во првото полувреме, но младиот тим на домашните

Академија ФМП му го зеде скалпот на Работнички за прва победа во историјата

Академија ФМП му го зеде скалпот на Работнички за прва победа во историјата

Академија ФМП го изненади Работнички со победа на домашен терен од 87-83 и овој резултат претставува сензација во петтото коло и најголем триумф во историјата на новиот член на елитата. Во скопскиот дуел домаќинот дојде до првата победа во дебитантската сезона во Првата лига, а воедно и му го нанесе и првиот пораз на Работнички. Иако „црвено-белите“