притисни ентер »

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседателската функција

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседателската функција

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција. Во вечерашното обраќање до јавноста по повод информацијата дека против него и против лидерот на Демократската партија на Косово (ПДК) и поранешен

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео обраќање до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се расветли секој сомнеж и секое обвинување за воени злосторства од кој било и каде и да се случило. „Можно е да сум направил

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео обраќање до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се расветли секој сомнеж и секое обвинување за воени злосторства од кој било и каде и да се случило. „Можно е да сум направил

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Тачи: Ќе поднесам оставка ако Хаг покрене обвинение против мене

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео обраќање до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се расветли секој сомнеж и секое обвинување за воени злосторства од кој било и каде и да се случило. „Можно е да сум направил

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од Приштина. Во вечерашното обраќање до јавноста по повод информацијата дека против него и против лидерот на Демократската

Ако обвинението во Хаг се потврди, Хашим Тачи ќе поднесе оставка

Ако обвинението во Хаг се потврди, Хашим Тачи ќе поднесе оставка

Ако обвинението се потврди ќе поднесам оставка и ќе се соочам со тоа, изјави вечерва претседателот на Косово, Хашим Тачи во телевизиското обраќање до јавноста. Неговото обраќање следува откако минатата недела Специјалното обвинителство во Хаг го обвини за воени злосторства и злосторства против човештвото за време на војната за независност на Косово

Тачи најави оставка ако Хаг покрене обвинение против него

Тачи најави оставка ако Хаг покрене обвинение против него

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео-обраќање до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се расветли секој сомнеж и секое обвинување за воени злосторства од кој било и каде и да се случило. – Можно е да сум направил

Тачи во обраќање до нацијата најави оставка доколку судот во Хаг го потврди обвинението

Тачи во обраќање до нацијата најави оставка доколку судот во Хаг го потврди обвинението

Во видео обраќањето до граѓаните на Косово, Тачи рече дека е фер да се фрли светло врз секое сомневање и секое обвинување за воени злосторства од кој било и каде и да се случило. „Можно е да сум направил грешки во мирно време, но никогаш и воени злосторства“, рече Тачи.

Косовскиот претседател Хашим Тачи најави оcтавка

Косовскиот претседател Хашим Тачи најави оcтавка

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинeнието за вoeни злocторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од Приштина. Во вечерашното обраќање до јавноста по повод информацијата дека против него и против лидерот на Демократската

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од Приштина. Во вечерашното

Хашим Тачи најави оставка ако се потврди обвинението од Хаг

Хашим Тачи најави оставка ако се потврди обвинението од Хаг

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од Приштина. Во вечерашното обраќање до јавноста по повод информацијата дека против него и против лидерот на Демократската

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од Приштина. Во вечерашното обраќање до јавноста по повод информацијата дека против него и против лидерот на Демократската

Тачи ќе си поднесе оставка, ако се потврди обвинението

Тачи ќе си поднесе оставка, ако се потврди обвинението

Ако обвинението се потврди ќе поднесам оставка и ќе се соочам со тоа, рече косовскиот претседател Хашим Тачи во вечерашното обраќање до јавноста. Неговото обраќање уследи откако пред пет дена Специјалното обвинителство во Хаг го обвини за воени злосторства и злосторства против човештвото, кои произлегуваат од војната за независност на Косово во периодот

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Приштина, 29 јуни 2020 () – Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на од Приштина. Во вечерашното обраќање до јавноста по повод информацијата дека против него

Тачи: Оневозможена средбата во Белата куќа, случајност или заговор?

Тачи: Оневозможена средбата во Белата куќа, случајност или заговор?

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјавил денеска дека објавувањето на обвинителниот акт против него „го оневозможило“ да се одржи состанокот на претставниците на Белград и Приштина во Вашингтон, оценувајќи дека тоа ја елиминира можноста за постигнување мир меѓу двете страни. Обраќајќи се пред јавноста преку видео-порака испратена до медиумите од неговата

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Тачи: Ако се потврди обвинението од Хаг ќе поднесам оставка од претседател на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави вечерва дека доколку се потврди обвинението за воени злосторста, кое е покренато против него пред Меѓународниот суд за Косово, ќе поднесе оставка од претседателската функција, јави дописникот на МИА од Приштина. Во вечерашното обраќање до јавноста по повод информацијата дека против него и против лидерот на Демократската

Хашим Тачи најави оставка доколку биде потврдено обвинението против него

Хашим Тачи најави оставка доколку биде потврдено обвинението против него

Косовскиот претседател Хашим Тачи најави дека ќе поднесе оставка доколку биде прифатено обвинението поднесено против него за воени злосторства за време на воените судири на Kосово кон крајот на минатиот век. Тачи ѝ се обрати на јавноста пет дена по објавата на специјалното обвинителство во Хаг дека е поднесено обвинение за сериозни злосторства против