притисни ентер »

Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

Постојаното одлагање и презакажување на седницата за уставните амандмани продолжува и денеска. Неофицијално е презакажана за 15 часот, но како што брифираат дел од пратениците седницата ќе почне кога ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство. Премиерот Зоран Заев од утринава одржува средби со пратениците кои условуваат да гласаат за уставните измени

Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

Постојаното одлагање и презакажување на седницата за уставните амандмани продолжува и денеска. Неофицијално е презакажана за 15 часот, но како што брифираат дел од пратениците седницата ќе почне кога ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство. Премиерот Зоран Заев од утринава одржува средби со пратениците кои условуваат да гласаат за уставните измени

Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

Собраниската седница за уставни измени е одложена за 15 часот. Иако првично беше закажана точно на пладне, спикерот Талат Џафери ја одложи седницата поради тоа што се уште течат преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами за договор околу уставните измени, особено во делот на дефинирање на државјанството. Поради тоа Заев и

Повторно доцни седницата за уставните измени

Повторно доцни седницата за уставните измени

Се уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување

Седницата на Собранието за промена на името ќе почне во 15 часот - договор со нови пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Седницата на Собранието за промена на името ќе почне во 15 часот - договор со нови пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Седницата за последната фаза од уставните измени која што беше закажана за денеска во 12 часот, одложена е за во 15 часот. Засега се уште нема официјални информации околу напредокот на преговорите за обезбедување на 2/3 мнозинство во Собранието. Во меѓувреме во Собранието палралелно течат преговори со исклучените од ВМРО-ДПМНЕ и со Касами, но и со

Повторно доцни седницата за уставните измени

Повторно доцни седницата за уставните измени

Фото: Игор Бансколиев Се уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско

Повторно доцни седницата за уставните измени

Повторно доцни седницата за уставните измени

Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување на измените на Уставот. Седницата почна во средата кога премиерот Зоран Заев имаше експозе за уставните

Повторно не почнува седницата за уставните измени

Повторно не почнува седницата за уставните измени

Сè уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување

Заев и Касами купуваат време, пратениците чекаат седница

Заев и Касами купуваат време, пратениците чекаат седница

Веќе еден час пратениците чекаат да почне седницата за уставните измени која беше закажана за денеска во 12.00 часот. Од Собранието нема официјално информација зошто седницата не почнува на време, но неофицијално оттаму дознаваме дека е презакажана за во 15.00 часот. Од владејачкото мнозинство велат дека почетокот дефинитивно ќе биде пролонгиран. Причината

loading...
Одложена седницата за уставни измени, нема договор

Одложена седницата за уставни измени, нема договор

Продолжува низата на одложувања на собраниската седница за уставните измени започната уште во средата, откако се уште не е обезбедено двотретинско мнозинство за за гласање. Првично седницата требаше да започне точно напладне, но во моментов треба да има средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса, Билал Касами, во обид да се постигне договор за

Повторно доцни седницата за уставните измени

Повторно доцни седницата за уставните измени

Се уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување

Седницата за уставните амандмани одложена до 15 часот

Седницата за уставните амандмани одложена до 15 часот

Седницата за последната фаза од уставните измени која што беше закажана за денеска во 12 часот, одложена е за во 15 часот. Засега се уште нема официјални информации околу напредокот на преговорите за обезбедување на 2/3 мнозинство во Собранието. Loading...

Пазар во фотофиниш: Собрание се одлага за во 15 часот, прво средба Заев – Касами

Пазар во фотофиниш: Собрание се одлага за во 15 часот, прво средба Заев – Касами

Поради средбата која премиерот Зоран Заев ја има со претседателот на Беса Биљал Касами, седницата на Собранието за промена на уставното име, која беше закажана за денеска во 12 часот, се одлага за во 15 часот, дознава Лидер од извори од кабинетот на премиерот. Заев вчера изјави дека се уште се во разговори со Беса на Биљал Касами за изнаоѓање техничка

Пазар во фотофиниш: Собрание се одлага за во 15 часот, прво средба Заев – Касами

Пазар во фотофиниш: Собрание се одлага за во 15 часот, прво средба Заев – Касами

Поради средбата која премиерот Зоран Заев ја има со претседателот на Беса Биљал Касами, седницата на Собранието за промена на уставното име, која беше закажана за денеска во 12 часот, се одлага за во 15 часот, дознава Лидер од извори од кабинетот на премиерот. Заев вчера изјави дека се уште се во разговори со Беса на Биљал Касами за изнаоѓање техничка

Доцни седницата за уставни измени

Доцни седницата за уставни измени

Се уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата. Според партиски извори, во меѓувреме продолжуваат разговорите за обезбедување на потребното двотретинско мнозинство за изгласување

Уставни измени: Беса и СДСМ оптимисти дека ќе се најде решение попладнево

Уставни измени: Беса и СДСМ оптимисти дека ќе се најде решение попладнево

Се уште нема информации кога же продолжи собраниската седница на чиј дневен ред се уставните измени со цел имплементација на Договорот од Преспа. Но, извори од Беса за НОВА велат дека во тек се преговори околу нивните барања со која е условена поддршката во Собранието. Според истите извори се очекува до решение да се се дојде попладнево, по што ќе

Пред Собранието протести, внатре драматуршки заплети

Пред Собранието протести, внатре драматуршки заплети

Да бидеме реални, не е исто на албански „маќедонис“ и „македоник“, „Македонец“ и „на Македонија“. Тоа е игра на зборови. Ако бидеме поинвентивни, ќе најдеме решение и за овој проблем. Верувам дека ќе го најдеме, изјави вчера премиерот Заев околу обидите да обезбеди двотретинско мнозинство за спогодбата со Грција Додека насобраните граѓани пред Собранието

Пратениците никако да седнат во собраниските клупи, Заев пак на преговори

Пратениците никако да седнат во собраниските клупи, Заев пак на преговори

Собраниската седница за уставни измени која требаше да почне напладне и денеска се одложува за во 15 часот. Седницата е одложена, како што велат извори од Собранието, затоа што се уште траат преговорите на премиерот Зоран Заев за двотретинското мнозинство, потребно за гласањето на измените на Уставот според преспанскиот договор. Неофицијално, се прави

Седницата се одлага за во 15 часот: Ќе има средба Заев – Касами

Седницата се одлага за во 15 часот: Ќе има средба Заев – Касами

Седницата се одлага за во 15 часот: Ќе има средба Заев – Касами Поради средбата која премиерот Зоран Заев ја има со претседателот на Беса Биљал Касами, седницата на Собранието за промена на уставното име, која беше закажана за денеска во 12 часот, се одлага за во 15 часот, дознава Лидер од извори од кабинетот на пермиерот. Заев вчера изјави дека се