притисни ентер »

Загинати скијачи во Банско, по две лица се трага

Загинати скијачи во Банско, по две лица се трага

Загинати скијачи во Банско, по две лица се трага Двајца туристи загинале од лавина во Банско, објавија бугарските медиуми . Според првичните информации инцидентот се случил околу 12 часот. Телата на двајцата загинати се пронајдени од планинарските спасувачи, а неофицијално се работи за грчки туристи. Според првичните информации загинатите се сноубордери

Двајца скијачи загинаа во Банско - по двајца уште се трага

Двајца скијачи загинаа во Банско - по двајца уште се трага

Двајца туристи загинале од лавина во Банско, објавија бугарските медиуми . Според првичните информации инцидентот се случил околу 12 часот. Телата на двајцата загинати се пронајдени од планинарските спасувачи, а неофицијално се работи за грчки туристи. Според првичните информации загинатите се сноубордери. Некои бугарски медиуми објавија дека уштe

Лавина уби сноубордисти на Пирин

Лавина уби сноубордисти на Пирин

Планинските служби за спасување била известена за инцидентот во 11 часот и веднаш интервенирала со патрола со кучиња душкала, при што биле пронајдени телата на сноубордистите, но нивниот идентитет не можел да биде утврден зашто со себе не носеле легитимации. Сноубордистите се спуштале надвор од обележаните скијачки патеки, а се смета дека самите

Четворица скијачи настрадаа во Банско

Четворица скијачи настрадаа во Банско

Четворица скијачи настрадаа во скијачкиот центар Банско, пишува Пресинг ТВ повикувајќи се на нивни полициски извори. Според нив, станува збор за грчки државјани. двајца од настраданите биле пронајдени под лавина од снег, а биле идентификувани по личните документи. По другите двајца се уште се трага.

Трагедија во Банско: Лавина затрупа двајца сноубордисти

Трагедија во Банско: Лавина затрупа двајца сноубордисти

Фото БНТ (Архива) Трагедија се случи утрово во познатиот ски центар Банско во соседна Бугарија. Во снежна лавина загинале двајца сноубордисти, од кои едниот според бугарските медиуми, загинал на самото место, додека другиот бил извлечен од затрупаниот снег, по што им подлегнал на повредите. Како што јавуваат бугарските медиуми, лавината се случила

Трагедија во Банско – двајца туристи загинаа во снежна лавина

Трагедија во Банско – двајца туристи загинаа во снежна лавина

Трагедија утрово во познатиот ски центар Банско во соседна Бугарија. Снежна лавина одзела два животи, едниот сноубордист загинал на лице место, додека другиот бил извлечен од затрупаниот снег, по што им подлегнал на повредите. Како што јавуваат бугарските медиуми, лавината се случила денеска околу 12 часот, а претхнодно веќе имало издадено предупредување

Две лица загинаа во Банско

Две лица загинаа во Банско

Две лица загинаа во снежна лавина која денеска околу 11 часот се случи над Банско, Бугарија. Според бугарските медиуми, едниот сноубордист загинал на лице место, додека другиот бил извлечен од затрупаниот снег, но набрзо им подлегнал на повредите. Како што јавува бугарски „24 часа“, лавината ги влечела загинатите сноубордисти дури 800 метри. Надлежните

Двајца сноубордисти загинаа во лавина во Банско

Двајца сноубордисти загинаа во лавина во Банско

Двајца сноубордисти загинаа во лавина во Банско Две лица загинаа во снежна лавина која денеска околу 11 часот се случи над Банско, Бугарија. Според бугарските медиуми, едниот сноубордист загинал на лице место, додека другиот бил извлечен од затрупаниот снег, но набрзо им подлегнал на повредите. Како што јавува бугарски „24 часа“, лавината ги влечела

Банско и Копаоник привлечни за Македонците - домашните скијачки центри ја губат атрактивноста

Банско и Копаоник привлечни за Македонците - домашните скијачки центри ја губат атрактивноста

Намалување на бројот на ноќевањата во домашните зимски центри, е регистрирано во последните години. Македонците  сепак ги заменуваат со луксузните од соседството, а во прв план Банско и Копаоник. Потенцијал има, но неговата искористеност е речиси минимална, велат експертите. На Маврово и Попова Шапка на еднодвенев излет, а на Банско и Копаоник на зимски