притисни ентер »

Путин и Вучиќ ќе ги засилуваат енергетските и воените односи

Путин и Вучиќ ќе ги засилуваат енергетските и воените односи

Рускиот претседател Владимир Путин му беше домаќин на српскиот колега Александар Вучиќ во Сочи. Во фокусот беа економската и воената соработка. Владимир Путин и Александар Вучиќ. (архивска фотографија) „Да беше Путин претседател во 1999 година, НАТО никогаш немаше да ја бомбардира Србија“, порача српскиот претседател Вучиќ по средбата со Путин. Двајцата

Путин и Вучиќ: Москва е подготвена да го подржи компромисното решение за Косово

Путин и Вучиќ: Москва е подготвена да го подржи компромисното решение за Косово

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ставот на неговата земја останува непроменет кога станува збор за Косово и дека смета да основата за решавање на тоа прашање мора да биде Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ООН, додавајќи дека Москва ќе го поддржи ставот на Белград за прашањето за компромис со Приштина. Путин на прес-конференција

Путин и Вучиќ: Москва е подготвена да го подржи компромисното решение за Косово

Путин и Вучиќ: Москва е подготвена да го подржи компромисното решение за Косово

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ставот на неговата земја останува непроменет кога станува збор за Косово и дека смета да основата за решавање на тоа прашање мора да биде Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ООН, додавајќи дека Москва ќе го поддржи ставот на Белград за прашањето за компромис со Приштина. Путин на прес-конференција

ПУТИН И ВУЧИЌ НА СОЧИ: Москва ќе застане зад Србија при наоѓањето решение за Косово

ПУТИН И ВУЧИЌ НА СОЧИ: Москва ќе застане зад Србија при наоѓањето решение за Косово

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ставот на неговата земја останува непроменет кога станува збор за Косово и дека смета да основата за решавање на тоа прашање мора да биде Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ООН, додавајќи дека Москва ќе го поддржи ставот на Белград за прашањето за компромис со Приштина. Путин на прес-конференција

СРБИJA НЕМАШЕ ДА БИДЕ БОМБАРДИPAHA ВО 1999 ГОДИHA АКО ТОГAШ ПУТИH БЕШЕ НА ВЛACТ: “Наpoдот  го цени Путин повеќе од сите руckи лидepи”,изјави Вучиќ

СРБИJA НЕМАШЕ ДА БИДЕ БОМБАРДИPAHA ВО 1999 ГОДИHA АКО ТОГAШ ПУТИH БЕШЕ НА ВЛACТ: “Наpoдот го цени Путин повеќе од сите руckи лидepи”,изјави Вучиќ

Рускиот пpeтседател Владимир Путин изјави дека ставот на неговата земја останува непpoменет кога станува збор за Кocoово и дека смета дека основата за решавање на тоа прашање мора да биде Резолуцијата 1244 на Советот за безбеднocт на ООН, додавајќи дека Москва ќе го поддржи ставот на Белгpaд за прашањето за компpoмис со Приштина. Путин на прес-конференциja

Путин: Москва ќе го поддржи ставот на Белград за Приштина

Путин: Москва ќе го поддржи ставот на Белград за Приштина

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ставот на неговата земја останува непроменет кога станува збор за Косово и дека смета да основата за решавање на тоа прашање мора да биде Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ООН, додавајќи дека Москва ќе го поддржи ставот на Белград за прашањето за компромис со Приштина. Путин на прес-конференција

Путин и Вучиќ: Москва е подготвена да го подржи компромисното решение за Косово

Путин и Вучиќ: Москва е подготвена да го подржи компромисното решение за Косово

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ставот на неговата земја останува непроменет кога станува збор за Косово и дека смета да основата за решавање на тоа прашање мора да биде Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ООН, додавајќи дека Москва ќе го поддржи ставот на Белград за прашањето за компромис со Приштина. Путин на прес-конференција

(ВИДЕО) Вучиќ: Ако одлучуваше Путин во 1999 година, немаше да бидеме бомбардирани

(ВИДЕО) Вучиќ: Ако одлучуваше Путин во 1999 година, немаше да бидеме бомбардирани

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека е благодарен на Русија за поддршката за меѓународното право по прашањето за Косово и зачувувањето на територијалниот интегритет на земјата. Тој на заедничката прес-конференција со рускиот претседател Владимир Путин рече дека му ги пренел своите „мали очекувања за иднината во врска со преговорите со албанската

Вучиќ: Да беше Путин на власт во 1999, немаше да нè бомбардираат

Вучиќ: Да беше Путин на власт во 1999, немаше да нè бомбардираат

Рускиот претседател на средбата со Вучиќ изјави дека ставот на неговата земја останува непроменет кога станува збор за Косово и дека смета дека основата за решавање на тоа прашање мора да биде Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ООН, додавајќи дека Москва ќе го поддржи ставот на Белград за прашањето за компромис со Приштина. Рускиот претседател

Путин-Вучиќ: Москва ќе го поддржи компромисното решение за Косово

Путин-Вучиќ: Москва ќе го поддржи компромисното решение за Косово

Путин оцени дека разговорите со Вучиќ се одвивале во конструктивна атмосфера и дека биле разгледани голем број прашања. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ставот на неговата земја останува непроменет кога станува збор за Косово и дека смета да основата за решавање на тоа прашање мора да биде Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на

Вучиќ: Србија немаше да биде бомбардирана доколку Путин беше претседател во 1999 година (ВИДЕО)

Вучиќ: Србија немаше да биде бомбардирана доколку Путин беше претседател во 1999 година (ВИДЕО)

Српскиот претседател Александар Вучиќ по денешната средба со рускиот претседател Владимир Путин оцени дека односите меѓу двете држави се одлични и дека Србија смета на поддршката на Русија во сите меѓународни организации, како што може и Русија на српската поддршка во нив. Вучиќ пред новинарите во Сочи, по средбата со Путин, изјави дека Србија не гласала

Путин и Вучиќ: Москва е подготвена да го подржи компромисното решение за Косово

Путин и Вучиќ: Москва е подготвена да го подржи компромисното решение за Косово

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ставот на неговата земја останува непроменет кога станува збор за Косово и дека смета да основата за решавање на тоа прашање мора да биде Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ООН, додавајќи дека Москва ќе го поддржи ставот на Белград за прашањето за компромис со Приштина. Путин на прес-конференција

Панорама

Панорама

Белград – Претставници на Србија и на Белорусија, во присуство на претседателите на двете држави, Александар Вучиќ и Александар Лукашенко, вчера во Белград, потпишаа седум договори и меморандуми за соработка во повеќе области. Меѓу нив е и договорот за испорачување на осудените лица што се наоѓаат на нивните територии. („Танјуг“) Приштина – Косовското

Вучиќ вчера со Лукашенко, денеска со Путин

Вучиќ вчера со Лукашенко, денеска со Путин

Во руското пристаниште Сочи во вилата ,,Бочаров ручеј“, српскиот претседател, Александар Вучиќ, ќе има состанок во 4 очи со рускиот претседател, Владимир Путин. Вучиќ овој разговор го најави по избивањето на аферата со рускиот шпион кој во Србија минатата година врбувал српски граѓани и им плаќал големи суми за тоа. Пред неколку недели српскиот претседател

Лукашенко во Белград пречекан со химна, почесен оган и црвен ќилим (ВИДЕО)

Лукашенко во Белград пречекан со химна, почесен оган и црвен ќилим (ВИДЕО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ го пречека претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во Белград. Посетата на Лукашенко се слушува на 25-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи на Белград и Минск, кои во последните години ги одбележува развој на економската соработка и трговската размена, јавуваат српските медиуми. По дочекот,