притисни ентер »

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно  општество

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно општество

– Со воведувањето прогресивен данок ќе имаме поправедно општество. Не станува збор за некои големи даночни измени, туку за мали измени во даночните реформи кои треба да одат во прилог да се направи поправедно општество, рече вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев вечерва во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија. Реформата, како што

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно  општество

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно општество

Со воведувањето прогресивен данок ќе имаме поправедно општество. Не станува збор за некои големи даночни измени, туку за мали измени во даночните реформи кои треба да одат во прилог да се направи поправедно општество, рече вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев вечерва во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија. Реформата, како што

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно  општество

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно општество

Со воведувањето прогресивен данок ќе имаме поправедно општество. Не станува збор за некои големи даночни измени, туку за мали измени во даночните реформи кои треба да одат во прилог да се направи поправедно општество, рече вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев вечерва во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија. Реформата, како што

Анѓушев: Со 25 милиони не можете да направите чуда во Македонија

Анѓушев: Со 25 милиони не можете да направите чуда во Македонија

Вицепремиерот Кочо Анѓушев вечерва во Само вистина на Канал 5 изјави дека со прогресивниот данок ќе имаме праведно општество. Вели дека 25 милиони евра се помалку од 1% од буџетот на Македонија. „Реформата е да се каже дека треба да има една малку поголема одговорност во општеството“, вели Анѓушев. Според него, со овие пари треба да се подобри општото

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно општество

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно општество

Кочо Анѓушев Со воведувањето прогресивен данок ќе имаме поправедно општество. Не станува збор за некои големи даночни измени, туку за мали измени во даночните реформи кои треба да одат во прилог да се направи поправедно општество, рече вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев вечерва во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија. Реформата,

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно општество

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно општество

Со воведувањето прогресивен данок ќе имаме поправедно општество. Не станува збор за некои големи даночни измени, туку за мали измени во даночните реформи кои треба да одат во прилог да се направи поправедно општество, рече вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев вечерва во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија. Реформата, како што

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно  општество

Анѓушев: Со прогресивен данок ќе имаме поправедно  општество

Со воведувањето прогресивен данок ќе имаме поправедно општество. Не станува збор за некои големи даночни измени, туку за мали измени во даночните реформи кои треба да одат во прилог да се направи поправедно општество, рече вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев вечерва во емисијата „Само вистина” на Канал 5 телевизија. Реформата, како што

Бизнисмените стравуваат од намалување на конкурентноста

Бизнисмените стравуваат од намалување на конкурентноста

Фото: Игор Бансколиев Доколку се реализира прогресивното оданочување, тоа ќе има негативни последици врз целата бизнис-заедница, со тоа што ќе се зголеми сивата економија и ќе се нарушат условите под кои ќе се одвива целокупната економија во државата Околу 35 отсто повисоки трошоци за плати и 50 отсто повеќе за другите давачки ќе предизвика прогресивното

loading...
ЗАЕВ, МИНИСТРИ ИЛИ СОВЕТНИЦИ: Кој од Владата ќе плаќа повисок данок?

ЗАЕВ, МИНИСТРИ ИЛИ СОВЕТНИЦИ: Кој од Владата ќе плаќа повисок данок?

Засега ниту еден министер или советник нема да биде подложен на новиот прогресивен даноко. Согласно нивните примања кои се движат до 80 илјади денари нема да бидат опфатени со новата даночна реформа. Како што објавивме и премиерот Куртули од најавеното прогресивно оданочување. Зоран Заев рече дека неговата плата изнесува 87.000 денари и дека според

И душата во рајот и парите во џебот…

И душата во рајот и парите во џебот…

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Kакво неверојатно, ноемвриско затоплување: нашите политичари почнаа да се расправаат и нашите политички дебати почнаа да се водат за реформата на висината на данокот во државата! Ауууу, да не поверуваш дека во општествово, после којзнае колку години сечење вени на идентитетски и етно-национални

Владата останува на намерата за даночна реформа, бизнисмените ретерираат!?

Владата останува на намерата за даночна реформа, бизнисмените ретерираат!?

Скандалозно менување на ставот на Стопанската комора на Македонија. Откако вчера нивните претставници беа децидни дека се против воведувањето на прогресивниот данок, денеска претседателот на Стопанската комора по ракувањето со првиот финансиер Тевдовски - кажа дека бизнисот не е против и е подготвен за дебата, меѓутоа секое ново оптоварување ја намалува

Бизнисот и Владата се убедуваат за прогресивниот данок

Бизнисот и Владата се убедуваат за прогресивниот данок

Бизнисот и Владата се убедуваат за прогресивниот данок Омекна ли Стопанската комора на Македонија околу прогресивниот данок? Откако вчера ја предупреди Владата да не брза со оваа реформа, денеска комората на итен состанок, го поканија и министерот Тевдовски. Иако тој вели дека дебаата на оваа тема досега имало доволно, допрва ќе ги пеглаат ставовите

Заев: Мојот приход не е толку голем, јас земам 87.000 денари

Заев: Мојот приход не е толку голем, јас земам 87.000 денари

Заев: Мојот приход не е толку голем, јас земам 87.000 денари Ние сме левичарска влада, доминантно социјалдемократска, мене ми е логично и фер оние што имаат повисоки приходи, што имаат повеќе, да платат повеќе, а тие што имаат помалку, преку институциите да добијат повеќе, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања на прес-конференцијата

Анѓушев: Со новиот данок се опфатени 1% од населението со највисоки примања, во кои спаѓам и јас

Анѓушев: Со новиот данок се опфатени 1% од населението со највисоки примања, во кои спаѓам и јас

Со прогресивниот данок не се задава никаков удар на индустријата поради тоа што другите даноци во Република Македонија остануваат во најголем дел исти, вели вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, на новинарско прашање за коментар околу реакциите од стопанството дека со воведувањето прогресивниот данок е зададен удар на бизнисот. „Ние зборуваме

Анѓушев: Со новиот данок се опфатени 1% од населението со највисоки примања, во кои спаѓам и јас

Анѓушев: Со новиот данок се опфатени 1% од населението со највисоки примања, во кои спаѓам и јас

Со прогресивниот данок не се задава никаков удар на индустријата поради тоа што другите даноци во Република Македонија остануваат во најголем дел исти, вели вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, на новинарско прашање за коментар околу реакциите од стопанството дека со воведувањето прогресивниот данок е зададен удар на бизнисот. „Ние зборуваме

Бизнисот и Владата се убедуваат за прогресивниот данок

Бизнисот и Владата се убедуваат за прогресивниот данок

Бизнисот и Владата се убедуваат за прогресивниот данок Омекна ли Стопанската комора на Македонија околу прогресивниот данок? Откако вчера ја предупреди Владата да не брза со оваа реформа, денеска комората на итен состанок, го поканија и министерот Тевдовски. Иако тој вели дека дебаата на оваа тема досега имало доволно, допрва ќе ги пеглаат ставовите

(Видео) Заев за прогресивниот данок: Редот е тие што имаат повеќе, да платат повеќе

(Видео) Заев за прогресивниот данок: Редот е тие што имаат повеќе, да платат повеќе

Ова е една мерка за која што се дебатираше долг период. И, мене ми е многу логично, да тие што имаат поголеми приходи, сега одреден дел реагираат. Но, реалноста кажува дека ако сакаме да градиме фер и праведно општество, редот е, тие што имаат повеќе, да платат повеќе, тие што имаат помалку, да добијат низ институциите на системот повеќе, рече премиерот

Анѓушев: Со прогресивнито данок не се задава никаков удар на индустријата

Анѓушев: Со прогресивнито данок не се задава никаков удар на индустријата

Со прогресивниот данок не се задава никаков удар на индустријата поради тоа што другите даноци во Република Македонија остануваат во најголем дел исти, вели вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, на новинарско прашање за коментар околу реакциите од стопанството дека со воведувањето прогресивниот данок е зададен удар на бизнисот. „Ние зборуваме