Запечени тестенини со печурки и моцарела

Тестенините ги вариме на стандарден начин во посолена вода. Сос Главицата кромид ситно ја сецкаме и пржиме додека кромидот стане проѕирен. Ги додаваме шампињоните кои исто така треба да се сецкани. Продолжуваме да пржиме додека не испари водата. Кесичката со Болоњезе сос ја раствораме во млака вода и ја додаваме кај кромидот. Оставаме сосот да се згусти