притисни ентер »

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија, избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на слободата и да им ја даруваат на идните генерации како завет да ја чуваат и унапредуваат, рече пред присутните

Анѓушев: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна

Анѓушев: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна

Датумот 11 октомври е еден од најсветлите во македонската историја. Претставува непокор на македонскиот народ, симбол на револуционерната борба на македонскиот народ за своја држава и за просперитет. Денеска повторно сме исправени пред слични моменти, рече вицепремиерот Кочо Анѓушев кој ја предводеше владината делегација на денешното оддавање почит

Иднината на Македонија е во рацете на Народните избраници, рече Заев

Иднината на Македонија е во рацете на Народните избраници, рече Заев

Народните избраници во Собранието се исправени пред историската одлука за иднината на Македонија, и од таа одлука ќе зависи новата фаза од нашата историја: побогато општество, повеќе можности за сите, членство во НАТО, а потоа и членство во ЕУ,  рече премиерот Зоран Заев на прославата на Денот на народното востание 11 Октомври на Спомен-костурницата

Анѓушев: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна

Анѓушев: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна

Датумот 11 октомври е еден од најсветлите во македонската историја. Претставува непокор на македонскиот народ, симбол на револуционерната борба на македонскиот народ за своја држава и за просперитет. Денеска повторно сме исправени пред слични моменти, рече вицепремиерот Кочо Анѓушев кој ја предводеше владината делегација на денешното оддавање почит

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија, избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на слободата и да им ја даруваат на идните генерации како завет да ја чуваат и унапредуваат, рече пред присутните

Заев: Нашата генерација ја има честа да се избори за европската иднина на Македонија

Заев: Нашата генерација ја има честа да се избори за европската иднина на Македонија

Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија, избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на слободата и да им ја даруваат на идните генерации како завет да ја чуваат и унапредуваат, рече пред присутните

Шекеринска: Приклучувањето на Македонија кон прогресивниот свет е вистински пат кон успехот

Шекеринска: Приклучувањето на Македонија кон прогресивниот свет е вистински пат кон успехот

Денот на македонското востание, 11 Oктомври, ја симболизира нашата исконска желба за слобода и правда, за држава која ќе стои зад тие вредности и за иднина која ќе ни ги гарантира. На денешен ден пред 77 години, таквите амбиции, елементарни желби, изгледале сосем невозможни. Нашите градови и села, нашиот регион, нашата Европа во тие моменти ги доживувале

ВИДЕО: Владини делегации во Скопје и во Прилеп положија свежо цвеќе во чест на 11 Октомври – Денот на народното востание

ВИДЕО: Владини делегации во Скопје и во Прилеп положија свежо цвеќе во чест на 11 Октомври – Денот на народното востание

Владина делегација предводена од Заменик на Претседателот на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, а во чиј состав беа и министрите за надворешни работи и за правда, Никола Димитров и Рената Дескоска, со положување свежо цвеќе пред споменикот на Ослободителите на Скопје, им оддадоа почит на загинатите борци во

Владини делегации оддадоа почит на 11 октомври

Владини делегации оддадоа почит на 11 октомври

По повод одбележувањето на 11-ти Октомври, денот на почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна, владина делегација денеска положи цвеќе во Куманово, Прилеп и Скопје. Прмиерот Зоран Заев беше во Куманово на Спомен Костурницата од каде порача: „11-ти Октомври 2018 година е дел од Востанието на нашата генерација. Ова е востание

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на слободата и да им ја даруваат на идните генерации како завет да ја чуваат и унапредуваат, рече пред присутните премиерот Зоран Заев на Спомен Костурницата во Куманово на одбележување на 11 Октомври, Денот на востанието на Република Македонија. Делегации од Сојузот на Борците,

loading...
„Патриотите го почитуваат минатото, но поважен е нивниот поглед кон иднината“

„Патриотите го почитуваат минатото, но поважен е нивниот поглед кон иднината“

„Сега е време да им докажеме на последните скептици дека Република Македонија е новата ѕвезда во европското соѕвездие, дека го заслужуваме тоа место", истакна Заев. Специјална архива КУМАНОВО (АА) - Премиерот на Македонија, Зоран Заев, на церемонијата за одбележување на 11 Октомври - Денот на народното востание во Куманово, истакна дека вистинските

Заев по повод 11 Октомври: Патриотизам значи да го почитуваме минатото, но и да изградиме стабилна иднина

Заев по повод 11 Октомври: Патриотизам значи да го почитуваме минатото, но и да изградиме стабилна иднина

Премиерот, Зоран Заев присуствуваше на заедничката прослава во организација на општините Прилеп и Куманово на големиот државен празник 11 Октомври, Денот на народното востание, којашто се одржа во централното градско подрачје во Прилеп. „Празнувањето на големите датуми, оддавањето чест на сите наши претходници вградени во државноста и во слободата

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија, избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на слободата и да им ја даруваат на идните генерации како завет да ја чуваат и унапредуваат, рече пред присутните

Владини делегации во Скопје и во Прилеп положија свежо цвеќе во чест на 11 Октомври (ФОТО)

Владини делегации во Скопје и во Прилеп положија свежо цвеќе во чест на 11 Октомври (ФОТО)

Владина делегација предводена од заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, а во чиј состав беа и министрите за надворешни работи и за правда, Никола Димитров и Рената Дескоска, со положување свежо цвеќе пред споменикот на Ослободителите на Скопје, им оддадоа почит на загинатите борци во НОВ

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија, избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на слободата и да им ја даруваат на идните генерации како завет да ја чуваат и унапредуваат, рече пред присутните

Шекеринска: Приклучувањето на Македонија кон прогресивниот свет е вистински пат кон успехот

Шекеринска: Приклучувањето на Македонија кон прогресивниот свет е вистински пат кон успехот

Денот на македонското востание, 11 Oктомври, ја симболизира нашата исконска желба за слобода и правда, за држава која ќе стои зад тие вредности и за иднина која ќе ни ги гарантира. На денешен ден пред 77 години, таквите амбиции, елементарни желби, изгледале сосем невозможни. Нашите градови и села, нашиот регион, нашата Европа во тие моменти ги доживувале

Македонија го празнува 11ти октомври

Македонија го празнува 11ти октомври

Embedded video for Македонија го празнува 11ти октомври Седумдесет и седум години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна денеска во Република Македонија ќе бидат одбележани со повеќе настани организирани од Владата, Собранието, Сојузот на борците и општините Прилеп и Куманово. По повод државниот празник 11 Октомври

Анѓушев: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна

Анѓушев: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна

Датумот 11 октомври е еден од најсветлите во македонската историја. Претставува непокор на македонскиот народ, симбол на револуционерната борба на македонскиот народ за своја држава и за просперитет. Денеска повторно сме исправени пред слични моменти, рече вицепремиерот Кочо Анѓушев кој ја предводеше владината делегација на денешното оддавање почит

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија, избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на слободата и да им ја даруваат на идните генерации како завет да ја чуваат и унапредуваат, рече пред присутните