притисни ентер »

Десет европски држави жалат поради одлуката на САД за повлекување од договорот „Отворено небо“

Десет европски држави жалат поради одлуката на САД за повлекување од договорот „Отворено небо“

Десет европски земји изразија жалење и загриженост денеска поради одлуката на САД да се повлече од меѓународниот договор „Отворено небо“, објави денеска француското Министерство за надворешни работи. „Жалиме за намерата на американската Влада да се повлече од договорот и споделуваме загриженост што ја изрази Русија“, се вели во заедничката изјава од

Столтенберг ја повика Русија да ги исполни обврските за „Отворено небо“

Столтенберг ја повика Русија да ги исполни обврските за „Отворено небо“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја повика Русија да ги исполни обврските и да соработува во набљудувањето на нејзините воени активности за да го спаси Договорот за отворено небо (Treaty of Open Skies), од кој Соединетите држави се закануваат дека ќе се повлечат. „Враќањето на Русија на почитување на договорот е најдобриот начин за зачувување

Десет европски држави жалат поради одлуката на САД за повлекување од договорот „Отворено небо“

Десет европски држави жалат поради одлуката на САД за повлекување од договорот „Отворено небо“

Десет европски земји изразија жалење и загриженост денеска поради одлуката на САД да се повлече од меѓународниот договор „Отворено небо“, објави француското Министерство за надворешни работи. „Жалиме за намерата на американската Влада да се повлече од договорот и споделуваме загриженост што ја изрази Русија“, се вели во заедничката изјава од десет

Десет европски држави ја делат загриженоста на Русија од американското повлекување од договорот „Отворено небо“

Десет европски држави ја делат загриженоста на Русија од американското повлекување од договорот „Отворено небо“

Десет европски земји изразија жалење и загриженост поради одлуката на САД да се повлече од меѓународниот договор „Отворено небо“. Жалиме за намерата на американската Влада да се повлече од договорот и ја споделуваме загриженоста што ја изрази Русија – се вели во заедничката изјава од десет земји на Европската Унија , вклучително и Франција, Германија,

Москва: Ако Европа ја дели позицијата на САД, „отворено небо“ нема да преживее

Москва: Ако Европа ја дели позицијата на САД, „отворено небо“ нема да преживее

Договорот „Отворено небо“ ќе ги изгуби сите шанси за опстанок ако европските земји го споделат ставот на САД дека Русија не постапила во согласност со него, предупреди денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков. Тој рече дека американската амбасада во Москва испратила официјална порака до руското Министерство за надворешни

Десет европски држави изразија жалење за повлекувањето на САД од „Отворено небо”

Десет европски држави изразија жалење за повлекувањето на САД од „Отворено небо”

САД соопштија дека сакаат да се повлечат од договорот затоа што Русија го крши. Десет европски земји изразија жалење и загриженост денеска поради одлуката на САД да се повлече од меѓународниот договор „Отворено небо”, објави денеска француското Министерство за надворешни работи. „Жалиме за намерата на американската Влада да се повлече од договорот

Десет европски држави жалат поради одлуката на САД за повлекување од договорот „Отворено небо“

Десет европски држави жалат поради одлуката на САД за повлекување од договорот „Отворено небо“

Париз, 22 мај 2020 () – Десет европски земји изразија жалење и загриженост денеска поради одлуката на САД да се повлече од меѓународниот договор „Отворено небо“, објави денеска француското Министерство за надворешни работи. „Жалиме за намерата на американската Влада да се повлече од договорот и споделуваме загриженост што ја изрази Русија“, се вели

Русија реагираше на повлекувањето на САД од „Отворено небо“: „Тие и зададоа удар на европската безбедност“

Русија реагираше на повлекувањето на САД од „Отворено небо“: „Тие и зададоа удар на европската безбедност“

Откако Соединетите Држави објавија дека ќе се повлечат од договорот „Отворено небо“, повикувајќи се на кршење на пактот од страна на Русија, Москва рече дека Соединетите Држави и задале удар на европската безбедност. Договорот „Отворено небо“ беше потпишан пред 18 години од 35 земји. Со договорот е дозволено членките да вршат невооружени набљудувачки

Русија реагираше на повлекувањето на САД од „Отворено небо“: „Тие и зададоа удар на европската безбедност“

Русија реагираше на повлекувањето на САД од „Отворено небо“: „Тие и зададоа удар на европската безбедност“

Откако Соединетите Држави објавија дека ќе се повлечат од договорот „Отворено небо“, повикувајќи се на кршење на пактот од страна на Русија, Москва рече дека Соединетите Држави и задале удар на европската безбедност. Договорот „Отворено небо“ беше потпишан пред 18 години од 35 земји. Со договорот е дозволено членките да вршат невооружени набљудувачки

Русија реагираше на повлекувањето на САД од „Отворено небо“: „Тие и зададоа удар на европската безбедност“

Русија реагираше на повлекувањето на САД од „Отворено небо“: „Тие и зададоа удар на европската безбедност“

Откако Соединетите Држави објавија дека ќе се повлечат од договорот „Отворено небо“, повикувајќи се на кршење на пактот од страна на Русија, Москва рече дека Соединетите Држави и задале удар на европската безбедност. Договорот „Отворено небо“ беше потпишан пред 18 години од 35 земји. Со договорот е дозволено членките да вршат невооружени набљудувачки

Состанок на НАТО по одлуката на Трамп за „Отворено небо“

Состанок на НАТО по одлуката на Трамп за „Отворено небо“

НАТО за денеска попладне закажа состанок откако САД најавија повлекување од меѓународниот договор „Отворено небо“, соопштија претставници на Алијансата, пренесе Ројтерс. САД вчера најавија дека имаат намера да се повлечат од договорот „Отворено небо“ заради кршење на договорот од страна на Русија. Американските медиуми објавија дека администрацијата

САД се повлекуваат од меѓународниот Договор за воено набљудување

САД се повлекуваат од меѓународниот Договор за воено набљудување

Следно Трамп рече дека Москва ги игнорира правилата на Договорот, кој дозволува летови во туѓи држави за набљудување на воени активности ВАШИНГТОН — Претседателот Доналд Трамп рече дека ги повлекува САД од 18-годишниот меѓународен договор „Отворено небо“, со кој се дозволуваат летови во туѓи држави за набљудување на воени активности. Причината е прекршување

Итен состанок на НАТО поради одлуката на Трамп

Итен состанок на НАТО поради одлуката на Трамп

Амбасадорите на земјите членки на НАТО во Брисел закажаа за денеска попладне итен состанок откако САД најавија повлекување од меѓународниот договор „Отворено небо“, соопштија дипломатски извори. – Состанокот е закажан за денеска попладне, на кој ќе бидат анализирани последиците од одлуката која ја најави американскиот претседател Доналд Трамп, истакнувајќи

Итен состанок на НАТО поради потегот на САД

Итен состанок на НАТО поради потегот на САД

Итен состанок на НАТО поради потегот на САД Амбасадорите на земјите членки на НАТО во Брисел закажаа за денеска попладне итен состанок откако САД најавија повлекување од меѓународниот договор „Отворено небо“, соопштија дипломатски извори. Според изворите, американската одлука е критикувана во Алијансата и „сите сојузници побарале од САД да останат

Русија го критикуваше повлекувањето на САД од договорот Отворено небо

Русија го критикуваше повлекувањето на САД од договорот Отворено небо

Официјална Москва оцени дека Соединетите Американски Држави со најавата за повлекување од договорот Отворено небо, и обвинувајќи ја Русија за непочитување на тој договор, ѝ задале „удар“ на европската безбедност. „Повлекувањето на Соединетите Држави од тој договор не претставува само удар врз темелите на европската безбедност туку и врз инструментите

Итен состанок на НАТО поради потегот на САД

Итен состанок на НАТО поради потегот на САД

Амбасадорите на земјите членки на НАТО во Брисел закажаа за денеска попладне итен состанок откако САД најавија повлекување од меѓународниот договор „Отворено небо“, соопштија дипломатски извори. – Состанокот е закажан за денеска попладне, на кој ќе бидат анализирани последиците од одлуката која ја најави американскиот претседател Доналд Трамп, истакнувајќи

Итен состанок на НАТО поради потегот на САД

Итен состанок на НАТО поради потегот на САД

Амбасадорите на земјите членки на НАТО во Брисел закажаа за денеска попладне итен состанок откако САД најавија повлекување од меѓународниот договор „Отворено небо“, соопштија дипломатски извори. – Состанокот е закажан за денеска попладне, на кој ќе бидат анализирани последиците од одлуката која ја најави американскиот претседател Доналд Трамп, истакнувајќи