притисни ентер »

Роверот Perservance забележа неверојатна фотографија на Марс

Роверот Perservance забележа неверојатна фотографија на Марс

ФУТУРАМА Роверот Perservance забележа неверојатна фотографија на Марс 6 минути 1 1 Роверот на NASA, Perservance влезе во историјата на човештвото поради тоа што слета на планетата Марс и испрати неверојатни фотографии од површината на оваа планета. NASA неодамна објави и нови фотографии кои што на прв поглед ги изненадија корисниците на социјалните

Роверот Perservance забележа неверојатна фотографија на Марс

Роверот Perservance забележа неверојатна фотографија на Марс

Роверот на NASA, Perservance влезе во историјата на човештвото поради тоа што слета на планетата Марс и испрати неверојатни фотографии од површината на оваа планета. NASA неодамна објави и нови фотографии кои што на прв поглед ги изненадија корисниците на социјалните мрежи. Имено, на една од фотографиите испратени од Марс може да се забележи нешто

Роверот Perservance забележа неверојатна фотографија на Марс

Роверот Perservance забележа неверојатна фотографија на Марс

Роверот на NASA, Perservance влезе во историјата на човештвото поради тоа што слета на планетата Марс и испрати неверојатни фотографии од површината на оваа планета. NASA неодамна објави и нови… Текстот Роверот Perservance забележа неверојатна фотографија на Марс е превземен од USB.mk . The post Роверот Perservance забележа неверојатна фотографија

Првата фотографија во боја од Марс

Првата фотографија во боја од Марс

Првата фотографија во боја од Марс Ова е првата фотографија во боја од Марс. Сликана е од хеликоптерот на НАСА „Ingenuity“.

Фото на денот: Првата слика во боја од Марс

Фото на денот: Првата слика во боја од Марс

Погледнете ја првата фотографија во боја од Марс, сликана од хеликоптерот на НАСА „Ingenuity“ The post Фото на денот: Првата слика во боја од Марс appeared first on Денар .

Хеликоптерот на NASA ја преживеа студената ноќ на Марс без роверот Perseverance

Хеликоптерот на NASA ја преживеа студената ноќ на Марс без роверот Perseverance

ФУТУРАМА Хеликоптерот на NASA ја преживеа студената ноќ на Марс без роверот Perseverance (ВИДЕО) 2 минути 0 0 Хеликоптерот Ingenuity кој се одвои од роверот Perseverance успеа да ја преживее студената ноќ на Марс Американската вселенска агенција NASA потврди дека роверот го испуштил хеликоптерот на површината, како и дека Ingenuity го поминал важниот

Хеликоптерот на NASA ја преживеа студената ноќ на Марс (ВИДЕО)

Хеликоптерот на NASA ја преживеа студената ноќ на Марс (ВИДЕО)

Хеликоптерот Ingenuity кој се одвои од роверот Perseverance успеа да ја преживее студената ноќ на Марс Американската вселенска агенција NASA потврди дека роверот го испуштил хеликоптерот на површината, како и дека Ingenuity… Текстот Хеликоптерот на NASA ја преживеа студената ноќ на Марс (ВИДЕО) е превземен од USB.mk . The post Хеликоптерот на NASA

Првата фотографија во боја од Марс, снимена од хеликоптерот на НАСА Инџенуити (ФОТО)

Првата фотографија во боја од Марс, снимена од хеликоптерот на НАСА Инџенуити (ФОТО)

На фотографијата од црвената планета се гледаат камења и тркала од ровер. Хјустон, имаме… фотографија од Марс, снимена од хеликоптерот на НАСА Инџенуити. Сликата е значајна по тоа што е првата слика во боја, направена е од малиот хеликоптер што беше спуштен на црвената планета, подготвувајќи се за својот историски лет низ небото на Марс подоцна овој

Хеликоптерот на НАСА ги сними првите фотографии на Марс (ВИДЕО)

Хеликоптерот на НАСА ги сними првите фотографии на Марс (ВИДЕО)

Според НАСА, сликата е направена на 3 април, додека хеликоптерот со соларно напојување сè уште бил под роверот откако полетал. Неколку слики со поголема резолуција НАСА очекува да бидат направени за време на секој тест лет на Ingenuity. Погледот на дното на кратерот Jезеро на Марс и дел од две тркала на роверот Perseverance на НАСА е фатен на фотографиите

Ingenuinity ја преживеа првата осамена и студена ноќ на Марс

Ingenuinity ја преживеа првата осамена и студена ноќ на Марс

Откако малиот хеликоптер беше спуштен од утробата на Персеверенс и оставен сам на себе на површината на црвената планета во неделата по наше земско време, тој се соочи со еден голем предизвик – да се преживее студената марсовска ноќ. Рубрика: Астрономија и астронаутика Соработник: Невенка Стојановска Датум: Вторник, 6 Април, 2021 - 22:30 Image: Уметничка

Хеликоптерот на НАСА на Марс ја преживеа својата прва ноќ сам на црвената планета откако роверот Perseverance го ослободи

Хеликоптерот на НАСА на Марс ја преживеа својата прва ноќ сам на црвената планета откако роверот Perseverance го ослободи

Новиот вселенски хеликоптер на НАСА ја преживеа својата прва ноќ сам на Марс. Откако полека се одвиваше од своето скривалиште во стомакот на роверот „Perseverance“, роботот со 4 килограми наречен Ingenuity ги спушти последните четири сантиметри на земја во саботата. Со ниските температури на замрзнување, Ingenuity ја надмина една од најголемите пречки

Хеликоптер за прв пат во историјата слета на Марс (ВИДЕО)

Хеликоптер за прв пат во историјата слета на Марс (ВИДЕО)

ФУТУРАМА Хеликоптер за прв пат во историјата слета на Марс (ВИДЕО) 9 минути 1 1 „Патувањето од 471 милиони километри се заврши со спушатање на 10 см од роверот на Марс“, се наведува во објавата на NASA. Хеликоптерот на NASA слета на тлото на планетата Марс, откако го напушти мајчиниот брод, односно роверот Perseverance, објави вселенската агенција

Хеликоптер за прв пат во историјата слета на Марс (ВИДЕО)

Хеликоптер за прв пат во историјата слета на Марс (ВИДЕО)

„Патувањето од 471 милиони километри се заврши со спушатање на 10 см од роверот на Марс“, се наведува во објавата на NASA. Хеликоптерот на NASA слета на тлото на планетата Марс, откако го напушти мајчиниот брод, односно роверот Perseverance, објави вселенската агенција во саботата вечерта. Како што пренесуваат светските медиуми, хеликоптерот треба

Хеликоптер за прв пат во историјата слета на Марс (ВИДЕО)

Хеликоптер за прв пат во историјата слета на Марс (ВИДЕО)

„Патувањето од 471 милиони километри се заврши со спушатање на 10 см од роверот на Марс“, се наведува во објавата на NASA. Хеликоптерот на NASA слета на тлото на планетата… Текстот Хеликоптер за прв пат во историјата слета на Марс (ВИДЕО) е превземен од USB.mk . The post Хеликоптер за прв пат во историјата слета на Марс (ВИДЕО) appeared first on M